Darbo partijai koalicijoje postų bent kol kas nėra

Valdančioji koalicija kol kas nesiūlys postų prie jos prisidėti kviečiamai opozicinei Darbo partijai (DP) ir jeigu ši partija ims kelti sąlygą dėl kokių nors portfelių gavimo, su ja neketinama tartis dėl tolimesnio bendradarbiavimo.

Jeigu nepriimtinos sąlygos - „viso gero“

Interviu dienraščiui Seimo pirmininkė, viena iš valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderių Irena Degutienė tvirtino, kad kol kas nėra kalbama apie jokius portfelius Vyriausybėje ar Seime, kurie galėtų būti pasiūlyti DP.

„O kodėl reikia iškart apie postus kalbėti? Atkreipčiau dėmesį, kad kol kas vyksta žvalgytuvės. Mes pasiūlėme darbiečiams bendradarbiauti, dabar laukiame, ką jie į tai atsakys. Ir jokių postų niekas niekam nesiūlo“, - tikino I.Degutienė.

Pasak Seimo vadovės, jeigu DP nuspręstų priimti valdančiųjų pasiūlymą dirbti kartu, bet iškels kokių nors nepriimtinų sąlygų, tuomet dialogas su ta opozicine partija greičiausiai nutrūks: „Jeigu bus iškeltos kažkokios sąlygos, kurios niekam iš dabartinės koalicijos nepriimtinos, tada reikės pasakyti „ačiū“ ir „viso gero“.

Ieško paramos biudžetui

Parlamento pirmininkė neslėpė, kad valdančioji koalicija ir jos suformuota Vyriausybė ieško paramos prieš numatomus svarbius balsavimus Seime dėl kitų metų biudžeto bei keliolikos nepopuliarių jį lydinčių įstatymų, pavyzdžiui, dėl socialinių išmokų mažinimo. „Tam, kad išeitume iš tos dabartinės krizinės situacijos, reikia susitelkusių jėgų. Šiandien mes turime ne visada stabilią savo koaliciją, todėl, nori ar nenori, turime ieškoti ir pragmatiškai žiūrėti, kas galėtų padėti šioje situacijoje“, - pastebėjo ji.

I.Degutienė tikino, kad kalbamasi pirmiausia su DP frakcija Seime, bet ne su partijos vadovu europarlamentaru Viktoru Uspaskichu. „Aišku, nuo jo atsiribojant“, - pabrėžė Seimo vadovė. „Jeigu ir bus koks nors bendradarbiavimas, tai bus susitarimas tarp frakcijų“, - pridūrė ji.

Paklausta, kodėl į koaliciją kviečiama DP, kai yra „Vienos Lietuvos“ frakcija, kuri atskilusi nuo valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos (TPP), Seimo pirmininkė atsakė, kad su „vienalietuviais buvo tartasi kelis mėnesius, tačiau nesėkmingai. „Jurgis Razma su jais kalbėjosi nuo liepos vidurio. Tačiau nieko apčiuopiamo nepasiekta. Tiesa sakant, nelabai suprantu ir nematau rimto jų apsisprendimo, ko jie iš tikrųjų nori ir kurioje pusėje būti“, - apgailestavo I.Degutienė.

Siūlo atimti ministrus iš konservatorių

Apie tai, kad DP gali pareikalauti postų, prabilo TPP pirmininkas Arūnas Valinskas. Jis sakė, kad tokiu atveju darbiečiams kelis savo turimus portfelius turėtų atiduoti TS-LKD. „Pagal proporcijas ir mes – TPP frakcija, ir kiti koalicijos partneriai turi lygiai tiek ministrų postų, kiek priklauso. Jeigu darbiečiams būtų siūlomi kokie nors postai, juos turėtų iš savo kvotos perduoti konservatoriai“, - teigė TPP vadovas.

TS-LKD frakcija Seime vienija 46 parlamentarus, ši partija turi premjero ir septynių ministrų portfelius. TPP turi 7 narių frakciją ir du ministrus, Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) – 8 frakcijos narius ir du ministrus, Liberalų sąjūdis (LS) – 11 narių frakciją bei tris ministrų portfelius.

Valdančioji koalicija dabar turi 72 Seimo narius iš 141. DP frakcija vienija 10 narių. Jeigu ji prisijungtų prie koalicijos, pagal proporcijas galėtų pretenduoti į mažiausiai dviejų ministrų postus.

Atsakys penktadienį

DP penktadienį prezidiumo posėdyje atsakys, koks yra jos požiūris į valdančiosios koalicijos kvietimą bendradarbiauti. Darbiečiai kol kas vengia sakyti, ar reikalautų postų Vyriausybėje.

„DP vadovai dėkoja Permainų koalicijos vadovybei už kvietimą pradėti konsultacijas dėl galimo bendro darbo koalicijoje ir žada artimiausiu metu atsakyti į šitą pasiūlymą“, - taip trečiadienį pareiškė DP.

„Esu įsitikinęs, kad bet kokios politinės organizacijos ar politiko pagrindinė funkcija — sugebėjimas prisiimti atsakomybę už savo valstybę, ypatingai krizės metu. Penktadienį vyksiančiame partijos prezidiumo posėdyje mes šitą pasiūlymą apsvarstysime ir priimsime atitinkamą sprendimą. Koks jis bus, kol kas prognozuoti negaliu“, - partijos pranešime cituojamas V.Uspaskichas.

„DP visada buvo ir bus konstruktyvi politinė organizacija, siekianti Lietuvos ir jos piliečių gerovės. Nepriklausomai nuo priimto sprendimo, ji žada ir ateityje palaikyti bet kokią naudingą ir reikalingą mūsų šaliai politiką“, - priduriama pranešime.

Vienas liberalcentristų vadovų pasipiktino

Kita vertus, ne visi valdančiųjų partijų atstovai pritaria kvietimui DP prisijungti prie koalicijos.

LiCS pirmininko pavaduotojo Žilvino Šilgalio laiške, skirtame partijos kolegoms, piktinamasi, kad kitas šios partijos vicepirmininkas, sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas antradienį liberalcentristų vardu pasirašė kvietimą DP jungtis į valdančiąją koaliciją. Pasak Ž.Šilgalio, tam A.Čaplikas neturėjo partijos kolektyvinės vadovybės suteiktų įgaliojimų.

„Mane nustebino žinia, kad partijos pirmininko pavaduotojas A.Čaplikas kartu su kitų koalicijos partijų pirmininkais pasirašė raštą kviečiantį į valdančiąją koaliciją DP. Tai svarbus politinis klausimas ir dėl tokių klausimų būtina apsitarti LiCS valdyboje bei gauti institucinius įgaliojimus veikti viena ar kita kryptimi“, - įsitikinęs Ž.Šilgalis.

Pasak jo, pirmadienį vakare vyko LiCS valdybos posėdis, bet „net žodžiu apie planuojamą veiksmą tiek aptariant politinę padėtį, tiek prie kitų klausimų nebuvo užsiminta“.

„Todėl esu priverstas partiečius informuoti, jog šį pasirašymą vertinu tik kaip asmeninę sveikatos apsaugos ministro A.Čapliko poziciją“, - pareiškė Ž.Šilgalis. Jis paprašė LiCS pirmininko Gintauto Babravičiaus, kad „šis svarbus politinis klausimas būtų aptartas partinėje institucijoje, o koalicijos partneriai informuoti, kad, kol nebus institucinio sprendimo, šio parašo reikšmė niekinė“.

Siekia apsaugoti koaliciją

Tuo tarpu G.Babravičius jau yra pareiškęs, kad DP prisijungti prie koalicijos ar ją paremti pakviesta todėl, kad atskiros politinės grupuotės nešantažuotų valdančiųjų ir nemėgintų daryti įtakos priimamiems sprendimams. „Dauguma yra labai jautri – ar išvyks kas į komandiruotę, ar dėl kitokių priežasčių negalės dalyvauti posėdžiuose priimant svarbius valstybei įstatymus. Natūralu, jog valdanti koalicija siekia turėti stipresnes pozicijas, kad būtų mažiau galimybių atskiroms Seimo grupėms ar politinėms grupėms šantažuoti ir pabandyti iškreipti šitą kelią“, - trečiadienį po koalicijos partnerių pusryčių žurnalistams sakė G.Babravičius.

Politikas pabrėžė, kad DP deryboms pakviesta be jokių išankstinių sąlygų ar pažadų. „Dar nieko nėra įvykę, pradėta tik kalba“, - sakė G.Babravičius.

Antradienį visų keturių valdančiųjų partijų atstovai -  premjeras, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius, Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininkas Eligijus Masiulis, liberalcentristų vicepirmininkas A.Čaplikas bei Tautos prisikėlimo partijos (TPP) pirmininkas Arūnas Valinskas – pasirašė kreipimąsi į europarlamentaro Viktoro Uspaskicho vadovaujamą DP  su pasiūlymu jungtis prie valdančiosiosios Permainų koalicijos arba bendradarbiavimo su ja kitomis formomis.


Šiame straipsnyje: Darbo partijakoalicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių