Dar nesusitarę valdantieji atideda biudžeto svarstymą

 Valdančioji koalicija nusprendė kelioms dienoms atidėti kitų metų valstybės ir „Sodros“ biudžetų svarstymą, ieškodami sutarimo, kam ir kiek bus mažinamos socialinės išmokos, gelbėjant deficitinį socialinės apsaugos sistemos iždą.

 Ieško sutarimo

 Pirmadienį Seimo pirmininkės Irenos Degutienės kabinete surengtame tradiciniame valdančiųjų pasitarime dvi valandas bandyta rasti kompromisą, kaip gelbėti skylėtą „Sodros“ biudžetą, jeigu atsisakoma kai kurių Vyriausybės pasiūlymų dėl socialinių išmokų mažinimo ir įmokų padidinimo.

 „Jau yra susitarta, kad nebedidiname dviem procentais įmokų tarifo, taip pat kitaip nei siūlyta sprendžiame neįgaliųjų transporto lengvatų klausimą. Be to, sutarta, kad motinystės pašalpos mažės nuo kitų metų liepos 1 dienos, o ne nuo Naujųjų metų, kaip buvo planuota“, - pasakojo premjeras Andrius Kubilius.

 Visų šių pasiūlymų įgyvendinimas verčia ieškoti, kaip užkimšti atsiveriančią maždaug 600 milijonų litų naują skylę ir taip smarkiai deficitiniame „Sodros“ kitų metų biudžete. „Dabar tariamės dėl priemonių, kurių reikia imtis, kad deficitas būtų sumažintas“, - teigė Vyriausybės vadovas.

 Tačiau jis nekomentavo koalicijos atstovų pateiktų pasiūlymų, kuo užkimšti 600 mln. litų skylę „Sodroje“: „Svarstome visus įmanomus variantus. Kai dėl viso komplekso susitarsime, tuomet ir galėsime komentuoti pasiektą susitarimą“.

 Atidėjo svarstymą

 Premjeras ir Seimo pirmininkė patvirtino, kad šią savaitę neįvyks kitų metų biudžetų projektų bei juos lydinčių teisės aktų svarstymas parlamento plenariniame posėdyje. Anksčiau skelbta, kad jau lapkričio 19 dieną, ketvirtadienį, Seimas surengs kitų metų biudžeto pirmąjį svarstymą.

 Dabar numatoma, kad pirmasis šio dokumento svarstymas įvyks kitą savaitę, lapkričio 24-ąją, antradienį. Neslepiama, kad yra duodama daugiau laiko valdančiosios koalicijos partneriams susitarti, kokių priemonių imtis socialinėje srityje.

„Šiandien dar vyksta diskusijos, ieškojimai, kaip sutvarkyti biudžetą, nepadidinus įmokų. Kalbame apie įvairius galimus variantus. Bet tai nėra vieša diskusija. Kai kalbame apie išlaidų sumažinimą ar pajamų padidinimą, sutariame, kad nereikia daryti to, kas kenktų ekonomikai“, - nekonkrečiai kalbėjo I.Degutienė.

Ji ir premjeras A.Kubilius tikisi, kad per artimiausią savaitę koalicijoje bus rastas sutarimas, kokių priemonių derėtų imtis gelbėjant skylėtą „Sodrą“.

Atsargiai vertina deficito didinimą

Vyriausybės vadovas pirmadienį pakartojo skeptiškai vertinąs pasiūlymus keliais šimtais milijonų litų padidinti kitų metų socialinio draudimo sistemos deficitą. „Aš labai atsargiai žiūriu į tokius pasiūlymus, nes matome, kad davė gerus rezultatus griežtas požiūris į deficito mažinimą - paskolų palūkanos gerokai sumažėjo. Skolos aptarnavimui skiriamus pinigus mes galėtume dar labiau sutaupyti, jeigu išlaikytume numatytąjį deficitą, kontroliuotume jį“, - sakė A.Kubilius.

Vyriausybė siūlo, kad kitų metų valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų konsoliduotas deficitas siektų 9,5 procento bendrojo vidaus produkto. Kai kurie ekspertai ir koalicijos partneriai siūlo nebijoti jį šiek tiek padidinti „Sodros“ deficito sąskaita. 

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pirmadienį pareiškė, kad galima būtų galvoti apie nedidelį deficito padidinimą: „Neatmetame tokios alternatyvos - šiek tiek padidinti deficitą. Ar deficitas bus 9,5 ar 10 proc., manau, nėra labai svarbu“.

Sutaupytų 200 milijonų

Liberalų lyderis sakė, kad jo vadovaujama partija siūlo gelbėjant socialinį draudimą dar smarkiau nei numatyta mažinti valstybines pensijas. „Jas kitąmet siūloma mažinti 10-30 proc. Mes manome, kad galima būtų sumažinti iki 50 proc.“, - teigė E.Masiulis.

Liberalsąjūdiečiai taip pat yra už tai, kad iki 650 litų būtų sumažintos maksimalios bedarbio pašalpos. Be to, jie siūlo sugrįžti prie klausimo dėl vadinamojo Alimentų fondo panaikinimo. Prieš kelias savaites Seimas balsavimu atmetė tokį Vyriausybės pasiūlymą. 

E.Masiulis skaičiuoja, kad Liberalų sąjūdžio pasiūlymai leistų sutaupyti apie 200 mln. litų „Sodros“ biudžeto lėšų. 

Be to, jis tvirtino, kad „Sodrai“ reikia kuo mažiau padėti iš valstybės biudžeto. „Pastarasis irgi labai smarkiai skylėtas. Negalime dar labiau mažinti biudžetui svarbių sričių finansavimo, neturime nušauti arklių, kurie tempia valstybės biudžeto vežimą“, - kalbėjo jis. 

E.Masiulis teigė, kad valdantieji yra „labai netoli sutarimo“, bet pripažino, jog dar reikės „vieno kito posėdžio galutiniams suderinimams“.


Šiame straipsnyje: Sodrabiudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių