Daina Vilniaus darželyje: „čigonėliui duos, duos prisirišę prie tvoros...”

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) ėmė tirti tėvų skundą dėl sostinės darželyje mokomos dainos apie čigonėlį. Paaiškėjo, kad dainą, kurioje dainuojama apie smurtą, Užgavėnėms vaikus mokina darželio auklėtojos.

Darželis neįvardijamas

Tarnyba neatskleidžia, kokiame konkrečiai Vilniaus darželyje ši daina buvo dainuojama, mat to pageidavo į minėtą instituciją besikreipę berniuko tėvai.

Kaip portalui sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams Valdas Dambrava, į jo atstovaujamą instituciją mažamečio tėvai kreipėsi praėjusį penktadienį. Savo skunde jie nurodė, kad darželyje jų sūnus esą mokomas netinkamų dainų.

Vaikui namuose pradėjus dainuoti „Čigonėliui duos, duos, prisirišę prie tvoros (...) už viščiukų vogimą, už paršiukų smaugimą", tėvai iš pradžių galvojo, kad jis to išmoko iš kitų vaikų. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tą dainą Užgavėnėms vaikus mokina darželio auklėtojos.

Vaiko tėvų manymu, tokia dainelė jau nelabai tinka šiam laikmečiui ir galėtų likti knygose tik kaip paveldas. Jų vertinimu, daina yra įžeidžianti ir nuteikianti priešiškai prieš „čigonėlius“, nereikėtų jos kalti į galvą vaikams.

„Dėl skundo jau pradėtas tyrimas. Kol kas su auklėtojomis apie tai nebuvo kalbėta. Kadangi tėvai nenori pateikti jokių detalių, nenori jokių viešininimų, tai sunkina tyrimą”, - portalui sakė V.Dambrava.

Gresia įspėjimas, bauda

Specialistas nurodė, kad tokio pobūdžio tyrimai paprastai trunka nuo vieno iki dviejų mėnesių, jeigu atvejis nėra specifinis, kada reikia apklausti labai daug žmonių. Vyro tikinimu, jei bus nustatyta, kad buvo pažeisti įstatymai, bausmės gali būti įvairios.

„Gali būti įspėjimas, gali būti reikalavimas nutraukti diskriminacinį aktą. Taip pat yra numatyta ir bauda nuo 100 litų“, - galimą bausmių sąrašą vardino V.Dambrava. Jis nurodė, kad tiriant šį atvejį, be kita ko, įvairių sričių specialistų bus prašoma pateikti savo išvadas ir pasiūlymus.

Lygių galimybių kontrolierė komentuodama šį atvejį atkreipė dėmesį į vaikystėje vaikams suformuotų stereotipų pavojų.

„Kažin, ar darželinukai gali atsirinkti, kas dainelėse yra gražu ir meniška, o į ką reikėtų nekreipti dėmesio? Ankstyvoje vaikystėje įdiegtų stereotipų po to labai sunkiai atsikratoma“, - tarnybos pranešime cituota Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė.

Vadovėlyje moteris lyginta su nuliu

LGKT jau anksčiau tyrė skundus dėl vadovėliuose naudojamų netinkamų sakmių bei rašytojų kūrinių ištraukų.

2007 m. gauti skundai dėl lietuvių kalbos vadovėlyje 7 klasių moksleiviams aprašyto „Efektyvaus skaičių įsiminimo būdo“, kuriame netekėjusi moteris buvo lyginama su nuliu. Pareiškėjų nuomone, tai žemino moteris, formavo nepagarbą moteriai ir supratimą apie jos niekinį vaidmenį šeimoje ir visuomenėje. Ištyrus skundą, kreiptasi į Švietimo plėtotės centrą ir pasiūlyta nenaudoti tokio mokymo būdo ar metodo, kuris propaguotų diskriminavimą bet kokiu Lygių galimybių įstatyme nustatytu draudžiamu pagrindu.

2009 m. gautame skunde buvo nurodoma, jog „Skaitiniuose“ 5 klasių moksleiviams spausdinamoje sakmėje „Senelis moko žmones darbų“, vaikams buvo aiškinama, kad moterys dirba be poilsio, o vyrai esą gali pailsėti, o taip yra dėl to, kad moterys yra melagės, o vyrai sąžiningi.

Pareiškėjas abejojo, ar tokio pobūdžio sakmė yra tinkama mokymo priemonė moksleiviams. Ištyrus šį skundą, padaryta išvada, kad moteris menkinančių grožinės literatūros tekstų naudojimas mokymo vadovėliuose gali suformuoti paauglių sąmonėje žeminančias moterį nuostatas. Dėl to buvo pasiūlyta pateikti prie šios sakmės tokį komentarą, kuris būtų suprantamas atitinkamo amžiaus vaikų grupei bei nekeltų dviprasmiškų sampratų apie moters ir vyro socialinius vaidmenis ir nemenkintų vienos iš lyčių.

Visas skunde atsiųstos dainelės tekstas:

Smarkiai plaka čigonėlį, kai papjauna avinėlį,
Vai plaka ir vėl plaka, kai papjauna avinėlį.
Čigonėliui duos, duos, prisirišę prie tvoros,
Vai duos ir vėl duos, prisirišę prie tvoros.

Už viščiukų vogimą, už paršiukų smaugimą,
Oi lylia, oi lylia, už viščiukų vogimą, oi lylia, oi lylia, už paršiukų smaugimą.


Šiame straipsnyje: Darželinukaidainačigonėlis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių