Buvęs NSGK vadovas abejoja slapto kalėjimo buvimu (papildyta)

Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Alvydas Sadeckas mano, kad Lietuvoje prieš kelerius metus negalėjo būti slapto amerikiečių kalėjimo. Anot jo, apie tokią specialiąją operaciją tikrai turėjo žinoti tuometiniai valstybės vadovai arba kiti aukščiausi šalies pareigūnai.

"Jokio siūlo galiuko"

„Manau, kad nei viena tarnyba, nei vienas ministras nerizikuotų tokios operacijos atlikti, nesuderinęs su aukščiausiais pareigūnais, su Valstybės gynimo taryba“, - teigė A.Sadeckas žurnalistams, trečiadienį atsakęs į klausimus uždarame NSGK posėdyje. Šis komitetas tiria pranešimus apie Lietuvoje neva 2004-2005 metais galėjusį egzistuoti slaptą Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą.

„Sunku patikėti, kad taip galėtų atsitikti be aukščiausių vadovų žinios“, - pridūrė jis.

„Jeigu tai būtų daręs Valstybės saugumo departamentas, patikėkit, mes jau tikrai būtume viską žinoję. Be to, pamatęs, kad tuo reikalu tiek daug žurnalistų domisi, jau būtų atbėgęs ir ką nors pasakęs koks nors žinantis apie tuos dalykus. Bet taip juk nėra“, - svarstė A.Sadeckas.

Jis tvirtino neturįs jokios informacijos apie menamą kalėjimą, „jokio siūlo galiuko“, už kurio galima būtų užsikabinti. A.Sadeckui susidarė įspūdis, kad ir NSGK neturi tokio „siūlo galiuko“, tai yra tikslios, patikimos, dokumentuotos informacijos, kuri įrodytų tokio kalėjimo buvimą.

Neatmetė teorinės galimybės

Vis dėlto, buvęs komiteto vadovas neatmetė teorinės galimybės, kad specialiosios tarnybos galėjo savavaliauti. „Aišku, jie, pavyzdžiui, galėjo legenduoti savo veiksmus – sakyti, kad gabena kokius nors kitus žmones, o ten buvo įtariamieji teroristai. Tačiau, mano nuomone, egzistuoja tik teorinė galimybė, kad taip galėjo atsitikti. Praktiškai vargu ar taip buvo“, - sakė A.Sadeckas.

Anot jo, Lietuva yra demokratinė, teisinė valstybė, jos specialiosios tarnybos veikia pagal įstatymus, todėl negalėtų imtis veiksmų, kurie neatitiktų šių kriterijų.

„Bet kuriuo atveju, vyksta parlamentinis tyrimas. Gerai, kad jis vyksta. Reikia tikėtis, kad šis tyrimas atsakys į visus klausimus“, - sakė A.Sadeckas.

Vyks pas A.Brazauską namo

Trečiadienį į NSGK klausimus taip pat atsakė buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, buvęs Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas Justinas Karosas, taip pat šio komiteto narys Egidijus Vareikis, kuris yra buvęs Europos Tarybos delegacijoje, tyrusioje įtarimus dėl galimų CŽV kalėjimų Rytų ir Vidurio Europoje.

Tačiau jie išvengė susitikimo su žurnalistais arba neatsakinėjo į jų klausimus.

NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas tvirtino, kad kitą savaitę pareigūnų apklausos turėtų būti įpusėtos. "Mes norime gauti objektyvius liudijimus, todėl tiems pareigūnams neatskleidžiam savo turimos informacijos", - sakė jis.

Komiteto nariai ketina apklausti ir buvusius valstybės vadovus, tarp jų - prezidentą ir ekspremjerą Algirdą Brazauską. Tačiau jis nebus kviečiamas į Seimą. NSGK nariai patys jį aplankys. "esame nutarę ir susitarę, kad su A.Brazausku susitiksime pas jį patį. Tik dar nežinome, kada", - sakė A.Anušauskas.

Komentuodamas jau išgirstus liudijimus ir apklaustų pareigūnų pareiškimus spaudai, A.Anušauskas teigė: 'Kiekvienas gali turėti savo nuomonę ir komentarus, mes turėsime savo tuomet, kai padarysime išvadas".

NSGK tyrimą dėl menamo slapto kalėjimo žada baigti iki gruodžio 22 dienos.


Šiame straipsnyje: slaptas kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių