Brigada – lietuvių, lenkų ir ukrainiečių planuose

Bendras Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karinis batalionas gali būti reformuotas - vietoje jo planuojama įkurti brigadą. Tokiu atveju Lietuvai ir kitoms projekto partnerėms tektų skirti daugiau karių, tačiau, pasak specialistų, karinio junginio vaidmuo taikos palaikymo operacijose būtų daug reikšmingesnis.

Reikės daugiau karių

"Lenkijos pasiūlymas vietoj anksčiau planuoto bataliono kurti brigadą pagrįstas siekiu pakelti projekte dalyvaujančių šalių tarpusavio karinę integraciją į aukštesnį taktinį lygį ir įgalinti jas reikšmingesniu bendru indėliu prisidėti prie NATO Aljanso operacijų", - rašoma portalui pateiktame raštiškame Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atsakyme.

Šiuo metu Lietuva yra priskyrusi 29 karių būrį bendram Lenkijos-Ukrainos batalionui POLUKRBAT, dalyvaujančiam NATO vadovaujamoje operacijoje Kosove. Be lietuvių šiame būryje tarnauja 288 lenkai ir 185 ukrainiečiai. Vietoj bataliono įkūrus brigadą, joje tarnaujančių karių, o tarp jų ir lietuvių, skaičius gerokai išaugtų, mat brigadą paprastai sudaro 1500-3500 karių. Batalione būna apie 500-700 karių.

Kaip portalui nurodė KAM atstovai, brigada turėtų vykdyti įvairias NATO misijas - "nuo budėjimo NATO reagavimo pajėgose iki dalyvavimo Aljanso vykdomose operacijose, pvz. Afganistane".

Į brigadą kvies latvius ir estus?

KAM teigimu, kol kas dar neaišku, kokiu principu bus vadovaujama brigadai. Lenkijos gynybos ministras Bogdanas Klichas trečiadienį lenkų žurnalistams pranešė, kad pirmuoju brigados vadu bus ukrainietis, o vėliau rotacijos principu šias pareigas perims lenkas ir lietuvis. B.Klichas sakė, kad brigados vadovybė turėtų įsikurti Lenkijos mieste Liubline.

"Kiekviena šalis brigadai turėtų skirti po batalioną, tik kol kas nežinome, koks bus Lietuvos sprendimas, nes ten formuojama nauja vyriausybė", - trečiadienį žurnalistams sakė Lenkijos gynybos ministras.

Neatmetama, kad dalyvauti šiame projekte bus pakviestos ir kitos šalys, nes Lietuvai, kaip mažiausiai projekto dalyvei, gali būti sunku vien iš savo išteklių parūpinti batalioną būsimai brigadai. Tarp galimų projekte dalyvausiančių valstybių, brigadai taip pat skirsiančių savo karius, minima Latvija ir Estija.

Lietuvos indėlis dar neaiškus

Kaip portalą patikino KAM atstovai, šiuo metu vyksta derybos ir kol kas dar nėra sutarta, kada bus sukurta minėta brigada. Kol kas neaiškus ir kiek kiekviena projekte dalyvausianti šalis skirs brigadai karių.

Lenkijos gynybos ministras trečiadienį tvirtino, kad brigadą numatyta suformuoti 2011 m. B.Klicho tvirtinimu, jos vaidmuo taikos palaikymo ir stabilizavimo operacijose bus daug reikšmingesnis nei bataliono.

Lietuva, Lenkija ir Ukraina dar šiemet planavo pasirašyti susitarimą dėl bendro bataliono LITPOLUKRBAT, dalyvausiančio NATO taikos palaikymo operacijose, įkūrimo. Pagal preliminarų planą, dalyvauti NATO operacijose jis turėjo pradėti 2011 metais.

Ukrainai dalyvavimas taikos palaikymo operacijose kartu su NATO priklausančiomis Lietuva ir Lenkija yra ypač svarbus. Mat ši Rytų Europos valstybė jau kuris laikas siekia tapti Aljanso nare. Ukraina tikisi gruodį gauti kvietimą prisijungti prie NATO Narystės veiksmų plano. Tai leistų jai vėliau tapti pilnateise NATO nare.

Šuo metu Kosove tarnauja Lietuvos karių būrys KFOR-19, suformuotas iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės narių. Kariai užduotis vykdo NATO vadovaujamojoje operacijoje „Joint Guardian“ bendro Lenkijos ir Ukrainos bataliono POLUKRBAT sudėtyje, amerikiečių bazėje „Camp Bondsteel“ (netoli Ferizajaus-Uroševaco miesto). Lietuvių būrys budi NATO taikos palaikymo misijos Kosove (KFOR) kontrolės poste šalies pasienyje su Makedonija, vykdo patruliavimo, greitojo reagavimo ir kitas užduotis. Lietuvos kariai Kosove tarnauja nuo 1999 m. ir yra rotuojami kas pusę metų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių