B.Obama: oro misija – įsipareigojimas kolektyvinei gynybai

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama pirmadienį pareiškė, kad NATO oro policijos misijos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pratęsimas parodo nesvyruojantį Aljanso šalių įsipareigojimą kolektyvinei gynybai.

„Mes sutarėme pratęsti patruliavimą ore dėl mūsų Baltijos šalių sąjungininkų, ir tai parodo mūsų nesvyruojantį įsipareigojimą kolektyvinei gynybai“, - spaudos konferencijoje baigdamas dviejų dienų NATO viršūnių susitikimą Čikagoje sakė B.Obama.

Jis pabrėžė, kad Čikagoje buvo pasiekti susitarimai, kurie sutampa su NATO strategine koncepcija ir padės sustiprinti Aljanso gynybos pajėgumus artimiausiame dešimtmetyje laikantis įsipareigojimų kolektyviniam saugumui.

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas kiek anksčiau, sekmadienį, paskelbė, kad Aljanso šalių vadovai nusprendė oro policijos misiją Baltijos šalyse pratęsti ir nesusieti jos su konkrečiomis datomis. Aljanso vadovas taip pat pažymėjo, kad šis susitarimas gali būti peržiūrėtas.

„Mes nusprendėme pratęsti oro policiją nenustatydami datos. Žinoma, toks susitarimas visada gali būti peržiūrėtas. Tačiau, aš manau, jog šioje vietoje svarbu tai, kad mūsų gynybos paketo arba išmaniosios gynybos kontekste sąjungininkai susitarė, jog turimų resursų geresnis panaudojimas yra toks, kad sąjungininkai, kurie turi reikalingus lėktuvus gali vykdyti oro policiją, o tuo metu Baltijos šalys gali investuoti į dislokuojamas pajėgas dalyvauti tarptautinėse operacijose“, - sakė A.F.Rasmussenas.

Pasak jo, oro policijos misija Baltijos šalyse yra Jungtinių Valstijų ir sąjungininkų Europoje investavimo į „bendrą saugumą“ pavyzdys.

„Mes jau turime gerų pavyzdžių. Baltijos šalyse to imasi patruliuodami ore. Tai reiškia, kad mūsų Baltijos sąjungininkai gali sutelkti savo išteklius kitose svarbiose srityse. Todėl mes sutarėme, kad NATO suteiks nenutrūkstamą oro policiją Baltijos šalims“, - kalbėjo A.F.Rasmussenas.NATO viršūnių susitikimo deklaracijoje apie oro policiją teigiama, kad „ši taikos meto misija ir kiti Aljanso susitarimai dėl oro policijos demonstruoja Aljanso nenutrūkstamą ir matomą įsipareigojimą kolektyvinei gynybai ir solidarumui“.

„Mes sveikiname pastarąjį Tarybos sprendimą pratęsti NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse ir vertiname Baltijos šalių įsipareigojimą sustiprinti jų priimančios šalies paramą dalyvaujantiems sąjungininkams. Sąjungininkai išlieka įsipareigoję dalyvauti šioje misijoje, kuri yra praktinis išmaniosios gynybos pavyzdys“, - rašoma Aljanso šalių vadovų patvirtintame dokumente.

NATO dar vasario pradžioje nusprendė pratęsti oro policijos misiją, kuriai mandatas iki tol buvo suteiktas iki 2014 metų. Tuomet ambasadoriai Briuselyje formaliai patvirtino, kad tai bus ilgalaikė misija su periodinėmis peržiūromis, o Baltijos šalys savo ruožtu įsipareigojo didinti savo indėlį. Vasario pradžioje priimtas dokumentas yra konfidencialus, tačiau, BNS žiniomis, jame teigiama, kad misijos peržiūra bus atliekama po 2018 metų.

NATO misiją vykdantys naikintuvai dislokuojami Lietuvos karinių oro pajėgų aviacijos bazėje Šiauliuose. Baltijos šalys neturi pakankamų pajėgumų, kad pačios užtikrintų savo oro erdvės apsaugą. Šiuo metu oro policijos misiją vykdo Lenkija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių