Baltarusijos „ataskaitoje“ - žmogaus teisių pažeidimai Lietuvoje ir ES

Dėl represijų prieš opoziciją ir pilietinės visuomenės aktyvistus Vakarų sankcijų sulaukęs Baltarusijos režimas pirmadienį paskelbė „ataskaitą“ apie žmogaus teisių pažeidimus Jungtinėse Valstijose ir keliose dešimtyse Europos šalių, įskaitant Lietuvą.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje paskelbtame dokumente apžvelgiami žmogaus teisių pažeidimai 21-oje Europos Sąjungos (ES) šalyje, Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje. Rusija ir kitos posovietinės šalys ataskaitoje nėra minimos.

BNS kalbinti Lietuvos politikos ekspertai teigia, kad politinius oponentus persekiojantis ir demokratiškų rinkimų daug metų nerengiantis Aleksandro Lukašenkos režimas šiuo žingsniu rodo, jog geriausia gynyba įsivaizduoja puolimą.

Ataskaitos skiltyje apie Lietuvą baltarusiai išskyrė šešių rūšių pažeidimus. Baltarusijos režimo nuomone, išraiškos laisvė buvo apribota paskelbus nuosprendį Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovui Dainiui Radzevičiui dėl šmeižimo ir dėl sovietų agresijos neigimo nuteisus Algirdą Paleckį.

Minskas „politiniu persekiojimu“ pavadino draudimą dalyvauti rinkimuose buvusiam prezidentui Rolandui Paksui, o „rasine diskriminacija“ pavadino nacionalistines eitynes Kaune pernai vasario 16-ąją bei Šilutės rajone atidengtą paminklą šalia atstatyto bunkerio, kurį buvo įkūrę su sovietų okupacija kovoję Lietuvos partizanai.

Dokumente taip pat nurodoma, kad Lietuvoje ribojama teisė į taikius susirinkimus varžant galimybes streikuoti, kriminalinės žvalgybos nuostatomis kišamasi į privatumą, o skurdo grėsmė pažeidžia ekonomines ir socialines teises.

Daug žmogaus teisių pažeidimų Minskas įžvelgė ir kitose Vakarų šalyse. Pavyzdžiui, anot ataskaitos, Austrijoje toleruojama rasinė diskriminacija ir pažeidžiamos imigrantų bei pabėgėlių teisės, Belgijoje ribojama susirinkimų laisvė ir kišamasi į privatumą, Kanadoje pažeidžiamos tautinių mažumų teisės, Prancūzijoje kaliniai laikomi nežmoniškomis sąlygomis, Italijoje neužtikrinamas sąžiningas teismo procesas, Nyderlanduose diskriminuojamos moterys, Šveicarijoje paplitęs smurtas prieš vaikus, o Jungtinėse Valstijose dėl šaudymų neužtikrinama teisė į gyvybę.

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus pareiškė, kad šia ataskaita siekiama „atkreipti dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus tose šalyse, kurios tradiciškai pristato save kaip “išsivysčiusias demokratijas".

„Žmogaus teisių srityje kritika dažniausiai taikoma į besivystančias šalis“, - teigia jis.

„Šis sąrašas visų pirma iliustruoja principą, jog oficialusis Minskas geriausia gynyba įsivaizduoja esant puolimą. Tą buvo galima pastebėti ir reaguojant į švediškų meškiukų desantą“, - BNS sakė organizacijos „Freedom House“ padalinio Vilniuje vadovas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Vytis Jurkonis.

Kita vertus, pasak jo, būtų galima padėkoti, kad Baltarusijos URM stengiasi parodyti, kur kaimyninės ir kitos šalys galėtų pasitempti, nes net ir demokratinėse šalyse esama dalykų, kuriuos reikia taisyti.

„Pavyzdžiui, iš tikrųjų yra dar kur tobulėti dirbant su profsąjungomis, nemaža kritikuotinų epizodų rastume ir žiniasklaidos srityje“, - teigė V.Jurkonis.

Tačiau, pasak eksperto, esminis skirtumas yra, jog „pati Baltarusija absoliučią daugumą tokių dalykų neigia, nors pagal tarptautinių organizacijų vertinimus ši valstybė vertinant žmogaus teisių situaciją yra visiškame dugne“.

„Minimos bylos prieš tam tikrus politikos veikėjus Lietuvoje rodo kitą akivaizdų faktą, jog, skirtingai bei Baltarusijoje, neliečiamųjų nėra.  Įstatymai turi galioti ir politikams, net ir valstybės vadovams, ko Aleksandras Lukašenka nėra niekada patyręs. Būtent todėl Baltarusija yra režimo valstybė – pradedant prieš daugiau nei dešimtmetį dingusiais politiniais oponentais ar žurnalistais, baigiant šiandien visiškai įprastu politiniu persekiojimu, beveik totalia žiniasklaidos kontrole, visų lygių rinkimų parodijomis, ar absurdiškais piliečių areštais už meškiukų nuotraukas ar plojimą gatvėse“, - teigė V.Jurkonis.

Rytų Europos studijų centro analitikas Laurynas Kasčiūnas dokumentą pavadino „vidaus vartojimui skirta propaganda, į kurią reikia žiūrėti su šypsena“.

„Tai yra visiškas absurdas. Ataskaitą paskelbė autoritarinis režimas, valdantis jau 18 metų, kur yra politiniai kaliniai - apie ką kalbama? Ir tai labai primityvu, yra šalių, kurios tai daro gudriau“, - BNS sakė L.Kasčiūnas.

Baltarusija Vakarų sankcijų sulaukė, kai režimas ėmėsi represijų prieš savo oponentus po 2010 metų gruodžio prezidento rinkimų. Tuomet buvo suimtas ne vienas A.Lukašenkos oponentas. Vakarų vertinimu, iki šiol šalyje yra politinių kalinių.

ES dabar draudžia atvykti daugiau kaip 200 su režimu siejamų asmenų, įšaldytos jų sąskaitos.NAUJAUSI KOMENTARAI

RM

RM portretas
Debilas. Gaila tik apkvailintų žmonių.

to rk

to rk portretas
tu pats debilas,galvok placiau.........

pirmam

pirmam portretas
tamsta matyt is pokemonu kartos.....
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos
  Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos

  Pagal Europos Sąjungos (ES) programą į Lietuvą atvyko dar dešimt pabėgėlių iš Eritrėjos, penktadienį pranešė Migracijos departamentas. ...

  10
 • Po šilto savaitgalio – lietus
  Po šilto savaitgalio – lietus

  Klaipėdiečių laukia malonus savaitgalis – sinoptikai prognozuoja saulėtas dienas, lietaus nežadama. ...

 • Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida
  Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida

  Penktadienį Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros kiemelyje Kaune Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų absolventams suteiktas pirmasis karininko laipsnis – 42 aspirantai davė karininko priesaiką ir papildė Lietuvos karininkų rezervo greta...

  15
 • Astravo AE – nauji mirtini incidentai?
  Astravo AE – nauji mirtini incidentai?

  Baltarusija neigia pranešimus apie naujus žmonių mirtimi pasibaigusius incidentus Astravo atominės elektrinės (AE) statybos aikštelėje. ...

  7
 • Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui
  Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui

  Tarptautiniame diplomatų forume Lietuvos ambasadorius atmetė Rusijos priekaištus dėl istorinės atminties ir pabrėžė, kad partizanai po Antrojo pasaulinio karo teisėtai priešinosi sovietų okupantų terorui. ...

  30
 • Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno
  Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno

  Penktadienį dvylika lietuvių iš Kauno oro uosto išvyko į Kaukazą, kur kops į aukščiausią Europos viršukalnę – netoli Gruzijos sienos esantį Elbruso kalną. ...

  5
 • Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais
  Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais

  Kiekvieną mėnesį socialiniu tinklu "Facebook" vidutiniškai naudojasi 2 milijardai žmonių. Tad sukurtos istorijos bei sąmokslo teorijos plinta žaibišku greičiu ir yra neišnaikinamos kaip tarakonai, – teigia televizij...

  4
 • Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?
  Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?

  Netrukus Vienybės aikštėje prasidės pirmasis rekonstrukcijos etapas – požeminės automobilių aikštelės statyba. Ar po jos išliks aikštės pakraštyje sovietmečiu pastatytos stelos? ...

  42
 • Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys
  Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys

  Dėl nemalonių kvapų ar triukšmo vis pasigirstantys šiaurinės miesto dalies gyventojų skundai sulaukė miesto valdžios reakcijos. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas į pasitarimą pakvietė bendrovių, dirbančių šioje miesto dal...

  15
 • Beraščiai lenda į viešumą
  Beraščiai lenda į viešumą

  Uostamiesčio gyventojus glumina parlamentarų atstovų neraštingumas. Viešame skelbime, kuriuo gyventojai buvo kviečiami į susitikimą su klaipėdiečiais Seimo nariais Algimantu Kirkučiu ir Dainiumi Kepeniu, akis badė rašybos klaidos...

  10
Daugiau straipsnių