A.Valinskas: į grasinimus mes jau seniai nebežiūrime rimtai

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai siekia perimti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) kontrolę, nes nori užglaistyti su dviem savo deleguotais ministrais galbūt susijusias bylas. Taip pareiškė Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) vicepirmininkas Arūnas Valinskas.

- Ar krizė valdančiojoje koalicijoje jau baigta?

- Manau, kad dar ne.

- Kodėl?

- Todėl, kad konservatoriai nesilaiko susitarimų, kurie buvo pasiekti netgi Prezidentei Daliai Grybauskaitei tarpininkaujant jos darbo kabinete.

Konservatoriai pradėjo aiškinti, kas, jų nuomone, yra teisinės priemonės, sprendžiant buvusių FNTT vadovų klausimą. Tik tos vadinamosios „teisinės“ priemonės yra akivaizdžiai politinės, nes, pasak konservatorių, šią problemą esą „gali išspręsti Vyriausybės teisininkai ir pati Vyriausybė“.

Man tokie dalykai kelia nuostabą ir šypseną, nes jie įrodo, kad patys konservatoriai turi didžiulį interesą grąžinti į pareigas tuos žmones, kurių likimą teisinėmis priemonėmis dabar spręs teismas.

Tokiais veiksmais Tėvynės sąjunga kaip tik ir prisideda prie to, kad krizė valdančiojoje koalicijoje būtų tęsiama.

- Kokia jūsų versija – kodėl konservatoriai taip siekia grąžinti Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą į pareigas FNTT?

- Mano versija ta, kad konservatoriai ne tik nori naudotis ir kontroliuoti FNTT informacinius resursus.

Tėvynės sąjunga gali baimintis, kad atėję nauji žmonės į FNTT vadovybę gali priimti jai nepalankių sprendimų. Nes gali išlįsti į paviršių tam tikra konservatoriams nepalanki informacija. Kiek aš žinau, ji susijusi su dviem konservatorių ministrais.

- Kuriais?

- Negali atsakyti. Galiu pasakyti tik skaičių – du konservatorių ministrai turėtų būti labai sunerimę dėl tokios mano paminėtos perspektyvos. Ta isterija aplink FNTT kaip tik ir įrodo, kad konservatoriai jau dabar yra labai sunerimę.

- Tie ministrai figūruoja kažkokiuose FNTT atliekamuose tyrimuose?

- Nieko daugiau nesakysiu tuo klausimu, nieko nedetalizuosiu. Tik pakartosiu – aiškiai matome konservatorių baimę ir isteriją. Galbūt ji susijusi su tuo, ką paminėjau.

- Konservatoriai grasina iš liberalcentristų atimti vidaus reikalų ministro portfelį ir patys „sutvarkyti“ FNTT. Kokie jūsų veiksmai, jeigu taip staiga atsitiktų?

- Žinot, mes jau seniai nebežiūrime į visokius grasinimus rimtai. Žvelgiame į panašius pareiškimus su šypsena.

Kai žmogus isterikuoja, jis gali pasakyti bet ką. Kai isterikuoja visa grupė, kai blaškomasi – tai pirmalaikiai rinkimai, tai koalicijos peržiūra, tai opozicijos pritraukimas, tai ministrų postų atėmimas, tai dar kažkas – tiesiog matome, kad, matyt, konservatoriams reikalingas ne Raimundas Palaitis, jiems kategoriškai reikalingas dviejų pareigūnų grąžinimas į FNTT ir šios institucijos kontrolės perėmimas, kad galbūt pavyktų išvengti kokių nors nemalonumų iš jos pusės.

Mes deleguosime savo atstovą į vidaus reikalų ministrus. Jeigu būtų iš principo nepriimtinas mūsų siūlomas bet kuris žmogus ir vidaus reikalų ministru būtų paskirtas kitos partijos atstovas, mes svarstytume susidariusią politinę padėtį. Matyt, tokiu atveju būtų sunku įsivaizduoti, kad koalicijos sutartis dar galiotų.

- Vadinasi, dar nematyti krizės pabaigos ir nenormali situacija tęsis. Koalicija dar gebėtų bent kiek produktyviai dirbti iki pat Seimo rinkimų?

- Jeigu nebus dirbtinai griaunama, tai tikriausiai dar sugebės kai ką padaryti. Bet jeigu bus griaunama, o tą, panašu, ir daro konservatoriai savo pastaraisiais veiksmais ir pareiškimais, tuomet normalaus darbo nebus.

- O liberalcentristai negriauna koalicijos?

- Mes nieko negriaunam. Viską darome pagal teisės reikalavimus, nepolitikuojame, dirbame ir norime, kad koalicija irgi dirbtų normaliai. Bet ne nuo mūsų veiksmų ar pareiškimų dabar koalicijos ateitis priklauso, o nuo konservatorių.

Turiu įtarimų, kad jiems nelabai sekasi įgyvendinti svarbius strateginius, energetinius projektus. Pavyzdžiui, sakyta, kad dar kovo mėnesį Seime bus priimti kai kurie tų projektų. Pažiūrėkime – kovo mėnesį beliko vos dvi Seimo posėdžių dienos, o jokie projektai dar nė nepateikti svarstymui ir priėmimui.

Vietoje to užsiimama destrukcija ir dirbtiniu valdančiosios koalicijos griovimu. Akivaizdu, kad tuo pridengiamas nesugebėjimas laiku išspręsti strateginius klausimus.

- Bet liberalcentristai pasiryžę dirbti toliau toje su tokiais koalicijos partneriais?

- Mes ne kartą esame deklaravę, kad norime normaliai dirbti valdančiojoje koalicijoje, jeigu joje bus atsisakyta destrukcijos.

- Kaip vertinate konservatorių pasiūlytą FNTT pertvarkos projektą, pagal kurį šios tarnybos vadovą skirtų ir atleistų ne ministras, bet pats premjeras?

- Tai dar vienas įrodymas, kad konservatoriai nori bet kokiom įmanomom priemonėm perimti FNTT kontrolę, galbūt tam, kad galėtų suslėpti kažkokius galus.
Juokingas ir gluminantis tas noras iki gegužės 1 d. baigti FNTT pertvarką. Tai tiesiog fiziškai neįmanoma, nes reorganizacija reiškia, kad tarnyboje bus atleidimų. O lapelių įteikimas atleidžiamiems darbuotojams užtrunka ne vieną mėnesį.

Sutikčiau su Prezidentės pareikšta nuomone, kad konservatorių pasiūlyta FNTT reforma tėra tik kosmetinė, tam, kad būtų galima perimti šios tarnybos kontrolę ir paskui daryti ten ką nori.

- Kaip čia atsitiko, kad sutinkate su Prezidente? Juk dar pernai, švelniai tariant, nesutardavote su ja? Kodėl dabar viskas pasisuko 180 laipsnių?

- Nieko ypatingo neįvyko ir niekas nepasikeitė. Turiu savo požiūrį ne į žmones, politikus ar pareigūnus, bet į procesus, veiksmus, kuriuos tie žmonės atlieka.

Politikai, pareigūnai turi elgtis pagal įstatymą. Jeigu taip nesielgia, tada ir požiūris į juos yra atitinkamas.

Prezidentė šiuo konkrečiu FNTT skandalo atveju elgiasi pagal įstatymą. O konservatoriai įstatymą laužo. Be to, jie laužo pas pačią Prezidentę pasiektą susitarimą.

Taigi, čia ne vieta simpatijoms ar antipatijoms. Čia tiesiog labai aiškus vertinimas pagal tai, kaip žmonės elgiasi.

- Lyg jums būtų mažai politinių problemų, šią savaitę prisidėjo ir Vinco Babiliaus avarija bei galimas jo pasitraukimas iš autoįvykio vietos...

- Mes turime tokią versiją, kad avariją padarė ne V.Babilius, bet jį „Dviračio šou“ parodijuojantis aktorius Ramūnas Rudokas (juokiasi).

- Kodėl V.Babilius slapstosi nuo jūsų, nuo žiniasklaidos, nuo policijos?

- Jis nesislapsto. Kiek žinau, turi nedarbingumo lapelį, serga. Turbūt nėra galimybių žmogui bendrauti su aplinkiniais, kai serga.

V.Babilius yra pažadėjęs atvykti į policiją, kai tik pasveiks.

Mes vertiname tai, kad jis pripažino vairavęs automobilį, kuris pateko į avariją. Dabar laukiame V.Babiliaus paaiškinimų ir mums, ir policijai, vėliau – teisinio jo veiksmų įvertinimo.

Kai bus teisiniai įvertinimai, liberalcentristai pateiks ir jo politinius įvertinimus. Laikomės principingai – politinis įvertinimas bus pakankamai griežtas. Jeigu teisiškai jo veiksmai bus įvertinti labai griežtai, svarstysime V.Babiliaus narystę partijoje ir dalyvavimą būsimuose Seimo rinkimuose.

- O jūs pats su juo šiomis dienomis bendravote?

- Labai trumpai vieną kartą. Sutarėme, kad laukiame jo sugrįžtančio po to, kai baigsis nedarbingumo lapelis ir tada išsamiau pasikalbėsime. Ne tik aš, bet ir kiti partijos vadovai.

- Jis tikrai negali gerti, kaip sako, todėl esą tikrai negalėjo būti neblaivus, kai padarė avariją?

- Man būtų neetiška komentuoti dalykų, susijusių su kito žmogaus sveikatos reikalais. Matyt, reikėtų palaukti, kol jis pats viešai pasisakys visais tais klausimais.


Šiame straipsnyje: Arūnas ValinskasFNTT

NAUJAUSI KOMENTARAI

Luka

Luka portretas
O buvo gera proga išankstiniams rinkimams, reikėjo Čiaplikui nenusileisti. Būtų konservatoriai mažiau spėję mokesčių įvesti.Netikiu kad socdemai įvestų jau praktiškai nužudantį žemės mokestį. jau kaip sakau jeigu vedat tokį žemės mokestį kai vilniuj už 20 arų-30000 lt per metus, tai tik kartu su eutanzija. Nu galėtum pagalvot kad tik turčiai namus turi. kiek bobulku savo lūšnelėse gyvena, keik turiu datugų kur po 10-15 metų savo namelius kaune "lipdosi"....tai kai bus mokestis tūkstantinis kas tada?

Arvydas

Arvydas portretas
Valinskas visiškai subobėjo - kas tokį "vyrą" gali gerbti? Paskalos, gandai, spėlionės, sąmokslo teorijos - nėra potencijos, arba faktų ir argumentų rimtam pokalbiui.

Nafik

Nafik portretas
Atkreipkit demesi-MES! Nespejo dar toj partijoj koju apsilt, o jau-mes! Tikrai, kad jeigu taip, tai tada nafik
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių