Aukštąjį mokslą purtys nauja reforma

Vyriausybė teikia Seimui Mokslo ir studijų įstatymo projektą, kuriame siekiama gerinti aukštojo mokslo kokybę ir valstybės lėšas investuoti į gabiausius studentus.

Numatoma didinti universitetų ir aukštųjų mokyklų savarankiškumą ir konkurencingumą, studentų savivaldos teises. Bus keičiama ir studijų finansavimo tvarka, įvedant "studijų krepšelį", kuris įsigaliotų 2009–2010 studijų metų pirmo kurso studentams, tam Vyriausybė jau yra numačiusi 51 mln. litų.

Siekiama sukurti efektyvią valstybės remiamų studijų paskolų sistemą, finansuoti mokslo tyrimus pereinant prie ilgalaikio konkursais pagrįsto finansavimo, skatinti aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą ir telkimąsi, valstybinėms aukštosioms mokyklos suteikti specialų autonomiją užtikrinantį teisinį statusą ir teisę disponuoti įsigytu ir valstybės patikėtu turtu.

Pasak premjero Andriaus  Kubiliaus, šis įstatymas visiškai atitinka Konstitucijos nuostatas ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus bei reikalavimus – gerai besimokantiems laiduoti nemokamas studijas aukštosiose mokyklose. Vyriausybė nustatys finansavimo proporcijas ir valstybės finansavimas, skirtas atitinkamai studijų sričiai, aukštajai mokyklai atiteks pagal gabiausių stojančiųjų pasirinkimą.

Pašalinti iš aukštosios mokyklos ir nutraukę studijas studentai turės grąžinti valstybės sumokėtą studijų kainą į valstybės biudžetą, o iki 10 procentų geriausiai studijavusiųjų studentų valstybės nefinansuojamose studijų vietose valstybinėse aukštosiose mokyklose turės galimybę gauti kompensaciją už sumokėtą studijų kainą. Siekiantiems aukštojo mokslo paskolos bus suteikiamos su valstybės garantija ir palankiais grąžinimo terminais, numatomos socialinės stipendijos socialiai remtiniems studentams ir skatinamosios stipendijos už gerus studijų rezultatus.

Siūloma keisti valstybinių aukštųjų mokyklų teisinę formą – iš biudžetinės į viešąją įstaigą. Tuomet valstybinės aukštosios mokyklos galės sėkmingai veikti dinamiškoje ir konkurencinėje aplinkoje, valdyti, naudotis ir disponuoti turtu nuosavybės teise. Įstatymas taip pat numato galimybę pertvarkyti, reorganizuoti ir likviduoti aukštąsias mokyklas.

Naujasis įstatymo projektas atitinka didžiosios dalies akademinės bendruomenės, studentų ir visuomenės lūkesčius, jis buvo derinamas ir svarstomas valstybės institucijose, vyko diskusijos su socialiniais partneriais, akademine mokslo visuomene, tarptautiniais ekspertais, studentų ir nevyriausybinių organizacijų atstovais.

Vyriausybė sieks, kad teikiamą Mokslo ir studijų įstatymą Seimas priimtų iki 2009 metų kovo 1 dienos.


Šiame straipsnyje: aukštasis mokslas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių