Aukštaitijos savivaldybėse įgyvendinama socialinio būsto fondo plėtra

Trylikoje Lietuvos savivaldybių yra santykinai didelis socialinio būsto stygius. Socialiai remtini asmenys ir šeimos priversti gyventi itin prastomis sąlygomis, nes savivaldybės neturi pakankamai lėšų ir galimybių savo jėgomis naujai pastatyti ar įsigyti socialinių būstų.

Situacija po truputį keičiasi, nes pasinaudojant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama šiose savivaldybėse yra didinamas socialinio būsto fondas ir bent iš dalies tenkinamas didėjantis socialinio būsto poreikis.

Prie to prisideda savivaldybių įgyvendinami projektai pagal Vidaus reikalų ministerijos (VRM) administruojamą 2007–2013 m. ES finansinio laikotarpio Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Socialinio būsto plėtra ir jo kokybės gerinimas“. Svarbūs socialinio būsto fondo plėtros darbai jau baigti Ignalinoje. Šioje savivaldybėje socialinio būsto poreikis sparčiai augo, 2010 metais net 212 asmenų (šeimų) buvo įrašyti į socialinio būsto pageidaujančiųjų sąrašus.

Todėl buvusi nedidelė socialinio būsto pasiūla sunkiai tenkindavo pagrindinius gyvenamosios vietos kokybės reikalavimus, o tai didindavo ir socialinę atskirtį. Ignalinos rajono savivaldybei parengus ir įgyvendinus ES struktūrinės paramos lėšomis bendrai finansuotą projektą buvo rekonstruotas Technikos gatvėje esantis bendrabučio pastatas, pritaikant socialiniam būstui. „Mūsų mieste įsigyti būstą yra labai sunku, nes kainos yra santykinai didelės. Kainos lyginant su gretimais miestais, pavyzdžiui, Švenčionimis, skiriasi dvigubai. Šiuo metu socialinio būsto eilėje laukia 251 žmogus. Todėl šią vasarą baigtas projektas yra gyvybiškai svarbus mūsų miestui.

Jo metu Technikos g. 10 numeriu pažymėtame bendrabutyje buvo pakeistas išplanavimas ir įrengti 9 butai. Jau greitu metu socialiniai būstai bus paskirstyti laukiantiems žmonėms, kurių čia apsigyvens apie 30“, – teigia Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Mačys.

Projekto įgyvendinimui išmokėtų ES struktūrinės paramos lėšų suma siekia 648 tūkst. Lt. Dar viena Lietuvos savivaldybė, kuri gali džiaugtis baigtais socialinio būsto plėtros ir jo kokybės gerinimo darbais, yra Rokiškio rajono savivaldybė.

Šioje savivaldybėje taip pat didėja socialinio būsto poreikis, o tam skirtų gyvenamųjų patalpų skaičius yra labai mažas. Savivaldybėje išnuomotų būstų yra vos 23. „43 žmonės – būtent tiek Rokiškio miesto gyventojų nuo šios vasaros gyvena renovuotame name Aušros g. 26, kuriame įrengta 16 būstų. Šiuo metu socialinio būsto laukiančiųjų eilėje yra per 160, todėl tokiais projektais ženkliai prisidedame prie socialinės atskirties mažinimo. Atsižvelgdami į bendrą skaičių ir į tai, kad daugiausiai laukiančiųjų yra jaunos šeimos (65), jau pradėjome įgyvendinti kitą projektą 13–ai būstų įrengti", – teigė Rokiškio rajono savivaldybės Administracijos direktorius Aloyzas Jočys.

Šiam projektui bendrai finansuoti išmokėta 1,189 mln. Lt. ES struktūrinės paramos lėšų. Socialinio būsto fondo plėtrai ES paramos lėšos panaudojamos atliekant reikšmingus darbus ir Jonavos rajono savivaldybėje, kur įgyvendinamas projektas „Socialinių būstų, esančių daugiabučiuose namuose, modernizavimo išlaidų kompensavimas, I etapas“, kurio įgyvendinimui bendrai finansuoti skirta 831 tūkst. Lt ES struktūrinių fondų parama.

Apie atliktus darbus rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Bradauskienė teigė: „įgyvendinant šį projektą buvo kompensuojamos socialinių būstų, esančiuose modernizuojamuose daugiabučiuose namuose, atnaujinimo išlaidos. Šie daugiabučiai namai Jonavoje ir Rukloje buvo modernizuojami apšiltinant ir perdengiant stogus, apšiltinant cokolius bei fasadus ir įrengiant nuogrindas, įstiklinant visus balkonus, pakeičiant senus langus bei duris. Taip pagerintas Jonavos rajono savivaldybės socialinio būsto fondas, kuris nuomojamas nepasiturintiems asmenims (šeimoms), turintiems teisę į socialinį būstą, sumažinamos išlaidos už šildymą“.

Viso VRM administruoja 26 projektus, kuriems skiriamos tiek savivaldybių, tiek ES lėšos. Iš viso socialinio būsto fondo plėtros projektams skirtas beveik 24 mln. Lt ES struktūrinės paramos bendrasis finansavimas.

Baigta įgyvendinti daugiau nei trečdalis projektų (9 projektai), kuriems išmokėta kiek daugiau nei 6 mln. Lt. ES struktūrinės paramos bendrojo finansavimo lėšų. Įgyvendinus visus projektus ir 13 probleminėmis teritorijomis pripažintų savivaldybių esančius nenaudojamus, apleistus pastatus pritaikius socialiniam būstui, savivaldybėse padidės socialinio būsto fondas, taip pat pagerės socialiai remtinų asmenų ir šeimų gyvenimo sąlygos bei sumažės gyvenimo kokybės skirtumai tarp didžiųjų ir mažųjų Lietuvos miestų.

užs.nr. 1021202


Šiame straipsnyje: ES paramaES lėšos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių