Ar užremdama tualeto duris auklėtoja panaudojo smurtą prieš vaikus?

Penktadienį žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad Vilniaus lopšelio-darželio „Ozas“ auklėtoja vaikus drausmino uždarydama tualete, dėl to vaikai buvo taip įbauginti, kad, motinos žodžiais, negalėjo užmigti ir visą naktį krūpčiojo, tos pačios grupės tėvams buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus.

Įsiplieskė rimtas ginčas: vieni auklėtoją laiko tikru atradimu savo vaikams, kiti aiškina, kad ji ne tik pati smurtauja, bet smurtauti skatina ir vaikus.

Kaltinamąjį raštą pasirašė trys mamos

Penktadienį turbūt ne vieną televizijos žiūrovą sukrėtė per žinias ašarojanti mama, kuri pasakojo, kad po incidento jos vaikas visą naktį krūpčiojo ir tik ryte ji iš kito vaiko mamos sužinojo, jog vaikams teko kentėti įkalinimą tualete. Neva auklėtoja iš pradžių duris laikė pati, o paskui liepė jas užremti kitiems vaikams. Moteris piktinosi, kad kad darželyje negali dirbti tokie žmonės.

„Dukra dabar neuždaro durų tualete“, - portalą delfi.lt tikino Uljana Vaitkienienė. Paklausta, kodėl ji į darželį iškart atsivedė televiziją, užuot prieš tai pasikalbėjusi su auklėtoja, darželio vedėja ar pagaliau kreipusis į atsakingus savivaldybės specialistus, moteris teigė nepasitikinti nei direktore, nei savivaldybe. „Mes visi puikiai žinome, kaip Lietuvoje yra glaistomi dalykai“, - teigė ji.

Vis dėlto kartu su dar dviem mamomis ji galiausiai įteikė darželio vedėjai raštą, kuriame teigiama, kad dviejų iš pasirašiusių mamų vaikams teko išgyventi labai nemalonią situaciją, kurios pasekmės pakeitė vaikų elgesį – vaikai neramiai miega naktį, pasidarė uždaresni, bijo eiti į darželį. Pasak mamų, auklėtoja nuolat šneka pakeltu tonu, grubiai elgiasi su vaikais, o tądien 4 vaikus uždarė į sanitarines patalpas.

„Šio izoliavimo priežastimi tapo vaikų žaidimas „Gaudynės“. Pasak auklėtojos, kitaip su neklaužadomis vaikais neįmanoma susitvarkyti, kaip tik juos uždarant sanitarinėse patalpose ir/ar apšaukiant. Kitiems grupės vaikams buvo liepta laikyti duris, kad „nubaustieji“ negalėtų ištrūkti. Mūsų manymu, vieni vaikai buvo pažeminti ir išgąsdinti, kiti paskatinti naudoti jėgą ir žeminti. Toks pedagogo elgesys yra netoleruotinas ir netgi smerktinas, toks elgesys skatina patyčias ir smurtą tarp vaikų bet kokioje aplinkoje“, - teigiama rašte.

Mama: nė vienas vaikas nė neprisiminė to įvykio

Kitą raštą, kurį ekspromtu pasirašė net 13 tėvų, surašė šiuo kaltinimu pasibaisėję tėvai. Pasak jų, kaltinimai nepagrįsti ir šmeižia darželio vardą. Turint omeny, kad grupę paprastai lanko 15-16 vaikų, pasirašė dauguma. Dalis iš jų savo iniciatyva atvyko susitikti su savivaldybės sudarytos komisijos specialistais, atvykusiais į darželį tirti įvykio, kad išdėstytų savo poziciją.

„Per visus tuos metus, kai mūsų vaikai lanko darželį, nesame pastebėję jokių smurtavimo arba vaikams rodomos nepagarbos iš auklėtojų pusės. Tėveliai norėtų padėkoti auklėtojoms už tikrai jų gerą darbą bei viešąją veiklą su mūsų vaikais. Visų mūsų vaikai keliasi anksti ir su mielu noru bei šypsenomis veide eina į jiems mielą darželį. Kai kurie vaikai savo darželio grupę laiko antraisiais namais“, - teigiama rašte.

Kaip naujienų portalui pasakojo vieno iš šios grupės vaiko mama Gitana, apie kaltinimus auklėtojoms visi tėvai išgirdo iš žiniasklaidos.

„Mes labai patenkinti abiejų auklėtojų darbu. Vaikai su didžiausiu noru eina į darželį ir nenori iš jo išeiti. Auklėtojos nuolat žaidžia su vaikais, net keista matyti, kad šiais laikais kažkas dar gali taip nuoširdžiai dirbti. Mano vaikas anksčiau nelabai lankė darželį – tiesiog nenorėdavo eiti. Situacija pasikeitė, kai atsirado šios auklėtojos. Iš ryto vaikas svajoja, kaip eis į darželį, o vakare negaliu jo iškrapštyti. Jie čia vaidina, šoka, turi gimtadienio tradicijas ir visokiausios kitos veiklos, pradėjo vienas su kitu labai gražiai bendrauti, nes labai daug kalbama apie emocijas, meilę, pagalbą vienas kitam. Auklėtojos dirba pagal naujausius europinius standartus, visada kviečia dalyvauti darželio veikloje ir tėvus – pati ne kartų esu vaidinusi spektaklyje.

Mes visos klausėme vaikų, ar kas nors įvyko. Juk jie jau pakankamai dideli – šiemet baigia darželį. Tačiau niekam tas įvykis neįstrigo. Vaikai sakė, kad tiesiog žaidė. Dabar grupės atmosfera labai sutrikdyta, visi nervingi, vieni kitų klausinėja, niekas nesupranta kaltinimų priežasties. Ruošiamės išleistuvėms, tarsi ir šventė laukia, bet labai liūdna dėl to, kas įvyko. Ta mama skundėsi, kad dukra negalėjo miegoti. Tačiau vaikai naktį gali nemiegoti dėl daugybės priežasčių, mes visos auginame vaikus ir tai žinome. Gal pirmiausiai reikėtų jų paieškoti šeimoje? Gal artimiausioje aplinkoje yra pokyčių?“ - klausė pašnekovė.

Tualetas – iš tiesų erdvi, šviesi patalpa

Kita kalbinta mama (vardas redakcijai žinomas) teigė nesuprantanti, kodėl viešai pasiskundusi mama ir toliau veda savo vaiką į darželį, jeigu jam čia taip blogai. Pasak jos, penktadienį, jau po incidento, mergaitės pasiimti atėjo močiutė, tačiau jai teko laukti koridoriuje, nes su draugėmis žaidžianti mergaitė kurį laiką dar atsisakė eiti namo. Nebuvo jokių ženklų, kad ji blogai jaustųsi.

„Ši moteris viskuo linkusi skųstis. Jei mes kažką grupėje nuspręsdavome ir visiems viskas tikdavo, jai vienintelei viskas būdavo blogai. Jai nuolat nepatikdavo mūsų sprendimai, tačiau ji tik kritikuodavo, bet savo pasiūlymo nei karto nepateikė. Tačiau dabar, kai ji nepagrįstai apkaltino auklėtoją, kuri yra dar visiškai jauna, šioje įstaigoje pradėjo dirbti tik nuo gruodžio ir jai gresia atleidimas iš pareigų, negaliu tylėti dėl tokios neteisybės. Beje, prieš mėnesį ji piktinosi, kad gavo iš auklėtojos standartinį įspėjamąjį lapelį, kuriame buvo nurodyta, kad jei nebus apmokėta sąskaita iki tam tikros datos, jos vaikas negalės lankytis darželio. Tai standartinis tekstas. Mes irgi gavome tokį lapelį, tačiau sutikome, kad iš tiesų esame kalti. Gal tai kerštas?“ - svarstė pašnekovė.

Pasak jos, grupės gyvenimas vyksta vienoje salėje, kurioje ir miegama, ir valgoma, ir žaidžiama. Šalia yra kita didelė, maždaug 9-10 kvadratinių metrų ploto patalpa su dideliais langais – prausykla su tualetu. Į ją vaikai eina atsikvėpti, nes ten būna vėsiau.

„Vaikai ten pasislėpė, o auklėtoja juokais pasakė: „Dabar čia ir pabūsite“. Tai truko keletą sekundžių. Ir visi vaikai visiškai normaliai reagavo į tą situaciją. Tai iš tiesų buvo tik žaidimas, o ne kažkoks drausminimo būdas. Drausminami vaikai kitaip. Jeigu jie neklauso, triukšmauja, yra pasodinami ir jiems pasakoma: „Dabar pasėdėk ir pagalvok“ „ką aš darau ne taip, kuo trukdau kitiems. Ir kas dėl tokio elgesio galėtų atsitikti“. Ir vaikas po to sako, kad kažkam neleido pailsėti, pamiegoti, trukdė žaisti... Todėl absurdiški pareiškimai, kad auklėtoja pati smurtauja prieš vaikus ir vaikus moko tai daryti, o ką jau kalbėti apie aiškinimus, kad vaikai, naudojant smurtą, buvo uždaryti kelioms valandos ir išsigandę vos ne pro langus lipo. Netrukus jie apsirengę buvo lauke.

Ta auklėtoja yra miela, tik jos balsas labai stiprus, bet ji juk nekalta, kad tokia gimė. Visgi ji ir studijas baigė, ir į darbą buvo priimta. O tai mamai vis atrodo, kad auklėtoja ant jos ir ant visų vaikų pastoviai kelia balsą. Ji tiesiog taip šneka. Ji labai aktyvi, jauna ir tikrai nematau problemos dėl jos balso. Aš dažnai pasėdžiu prieš vakarienę grupėje, kol mano vaikas pavalgo. Matau, kaip ji bendrauja. Taip, ji griežta, bet antraip juk vaikai vieni kitiems per galvas liptų. Vienam, kitam vaikui ji pasako: „Pasėdėk, pailsėk, nusiplauk rankytes“. Tačiau niekada negirdėjau, kad sakytų: „Eik greičiau, kad tavęs nematyčiau“, - tikino moteris.

Pašnekovė neslėpė, kad reportažą per žinių kartojimą pasižiūrėjo kartu su vaiku. Pastarasis labai nuliūdo ir pradėjo klausinėti – nejaugi daugiau niekada nepamatys auklėtojos. „Komisija mus apkaltino, kad esame blogi tėvai, nes leidžiame savo vaikams žiūrėti visas naujienas. Negi man reikėjo sakyti vaikui, kad auklėtoja išvažiavo atostogauti, viską slėpti?“ - atviravo pašnekovė.

N.Puteikis: mane stulbina, kad dauguma tėvų pritaria auklėtojos veiksmams

Darželio vadovė Aida Baravykaitė-Dagienė teigė apie motinos skundus sužinojusi iš televizijos, su kuria ji kartu atėjo. „Iki tol nebuvo jokių skundų nei iš tų mamų, kurios nepatenkintos auklėtoja, nei iš kurių nors kitų. Taip pat ir iš savo pavaduotojos negirdėjau nieko bloga apie tą auklėtoją, nes ji, kaip dar jauna darbuotoja, stebima. Susipratimų visur pasitaiko, nuo to niekas neapsaugotas. Deja, situacijos nebandyta išsiaiškinti, pasikalbėti. Dabar visi jaučiamės sutrikę. Juk norisi, kad būtų kalbamasi, ieškoma bendro sprendimo. Pati pedagogė šiuo metu serga – ji patyrė didžiulį stresą. Taigi turiu sulaukti, kada ji pasveiks ir atneš pasiaiškinimą. Tik tuomet galėsiu įvertinti situaciją. Kol kas negaliu pasakyti, nei kad ji kalta, nei kad ji nekalta“, - sakė pašnekovė.

Ji tikisi, kad per šią savaitę savo išvadas pateiks savivaldybės sudaryta komisija. Specialistai į darželį atvyko savo iniciatyva, apie įvykį išgirdę per televiziją. Savivaldybės atstovai patvirtino, kad komisija įvykiui ištirti iš tiesų sudaryta.

Kartu su komisija darželyje lankėsi ir Seimo narys Naglis Puteikis. Jis pats tikino, kad atėjo kaip Vaiko gerovės parlamentinė grupės atstovas. Jam ši informacija pasirodė įdomi. Mamos teigia, kad sklando kalbos, kad jis – vienos iš mamų giminaitis.

„Mane šokiravo žinutė, kurią persiuntė auklėtoja vienai iš mamų – auklėtoja prašė nepykti, nes jie žaismingai pajuokavo, priremdami durimis išdykaujančius vaikus“, - piktinosi pašnekovas.

Pasak jo, skundėsi 2 užremtų vaikų mamos ir viena mama, kurios vaikas buvo užrėmęs duris. „Tai absoliučiai sovietinė priemonė tokiu būdu auklėti, o dar baisiau, kad į auklėjimą įtraukiami ir kiti vaikai, o dabar ir tėvai. Taigi, praėjus keliems dešimtmečiams po sovietmečio, dauguma visuomenės remia tokias patyčias, represijas ir psichologinį smurtą. Uždarymas į tamsius kambarius, švietimas tamsoje į akis ieškant, kas nenuleido vandens, grasinimai tualetuose, maitinimas per prievartą – tai buvo įprasta sovietinio darželio kasdienybė. Mane stulbina, kad ir dabar dauguma tėvų pritaria auklėtojos veiksmams. Tas pats mokyklose. Stipresnis užpuola silpnesnį, tėvai kreipiasi pagalbos į mokytojus, administraciją, savivaldybės švietimo skyrių, bet jie nieko nedaro, tuomet tas stipresnis iš visų jėgų trenkia per ausis susprogdindamas vaikui būgnelį ir po šito mokyklą turi palikti auka, o agresorius toliau vaikšto šypsodamasis. Auklėtojai, mokytojai ir direktoriai demonstruoja galią kartu su stipresniais prieš silpnesnius. Silpnesni lieka kalti, o jų tėvai, užstodami savo vaikus, lieka dvigubai kalti.

Nesakau, kad situacija visur tokia tragiška. Štai ir vakar dvi mamos sakė, kad viena auklėtoja yra nuostabi, o kita nuolat kalba pakeltu balsu. Labiausiai nustebau dėl 2 iš 4 komisijos narių reakcijos. Uždaryti tualete jiems pasirodė absoliučiai normalus dalykas. Man pasirodė absoliučiai nenormalus dalykas.

Šia prasme vadinkite mane norvegu. Aš nedvejodamas auklėtoją nušalinčiau nuo šios grupės, duočiau jai bandomąjį laikotarpį ir vėliau jo darbą įvertinti kviesčiau ne mūsų, o norvegų ekspertus. Žinau, kad dauguma visuomenės remia vaikų auklėjimą rykštėmis, taip mano net dauguma mūsų frakcijos. Aš priklausau tai mažumai, kuri mano, kad neturi būti nei fizinio, nei psichologinio smurto prieš vaikus. Aš totalus skandinavas. Mano manymu, neturi būti panašių patyčių – nei rimtai, nei juokais, ypač pasitelkiant kitus vaikus“, - tikino konservatorius.NAUJAUSI KOMENTARAI

aišku

aišku portretas
kad ta auklėtoja priprašė kitų tėvų pasirašyti tokį laišką, pažadėdama jų vaikams ypatingą priežiūrą. Todėl nuskriaustų vaikų mamos liko mažumoje. apskritai, jei taip nutiko, vyti lauk tokias auklėtojas - bedarbių ir sąžiningų žmonių pakanka.

step

step portretas
dauguma dabartiniu vaiku ant kuriu net balso pakelti negalima,islepe ,fiziskai silpni ,kas is tokiu lepsiu uzaugs???

manau

manau portretas
tos dvi mamytės tikros intrigantės ir vampyrės, nieko neveikiančios tik bėgiojančios po kirpyklas,manikiūrus ,pedikiūrus ir brangius salonus.Jų vaikučiai išlepinti ir raguoti.Kas iš jų bus.?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių