Apklausa: kur žmonės jaučiasi nesaugiai?

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) užsakymu atliktas tyrimas rodo, kad piliečiai nesaugiausiai jaučiasi nuošaliose vietovėse, nors statistika rodo, kad dažniausiai nusikaltimo aukomis tampama gatvėse ir namuose ar namų aplinkoje.

„Skiriasi suvokimas. Kuomet žmogaus klausiama, kokiose vietose yra didžiausia rizika tapti nusikaltimo auka, žmonės pirmiausia pagalvoja apie nežinomas vietas: tamsu, baisu, nuošalu, vadinasi ten kažkas gali nutikti“, - sakė tyrimą pristačiusi VRM Viešojo saugumo politikos departamento Kriminalinių procesų kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Vileikienė.

„Kitas dalykas, dažniausiai turimas galvoje užpuolimas, kūno sužalojimas, o kai pažiūrime jau apklaustų žmonių, kurie nukentėjo nuo nusikaltimų duomenis, žmonės daugiau nukenčia nuo turtinių nusikaltimų (...) Be to, yra smurtas šeimoje - kažkodėl žmonės galvoja, kad namai yra tvirtovė, namuose yra saugu“, - teigė VRM specialistė.

Remiantis apklausa, kurią rugsėjo 13-lapkričio 4 dienomis VRM ir Policijos departamento užsakymu atliko „Spinter tyrimai“ ir kurioje dalyvavo 3002 respondentai, 64 proc. apklaustųjų mano, kad galima tapti nusikaltimo auka nuošalioje vietoje, 50 proc. - kad gatvėje, 48 proc. - kad kelyje, 25 proc. - kad laisvalaikio praleidimo vietoje. O namuose galintys nukentėti mano 4 proc., prie namų - 16 proc.

Anot apklausos, per paskutinius 5 metus 36 proc. atvejų, kai asmenys, tapo nusikaltimo aukomis, įvyko gatvėje, 27 proc. - namuose, 23 proc. - prie namų. Kelyje tokie atvejai sudarė 3 proc. visų atsitikimų, laisvalaikio praleidimo vietose - 9 proc., nuošalioje vietoje - 6 proc.

Saugiausiai, remiantis tyrimu, apklaustieji jaučiasi artimoje aplinkoje (gatvėje, kieme) 62 proc. respondentų teigė, kad čia rizika tapti nusikaltimo auka yra maža, 24 proc. - kad didelė. Atitinkamai vertinant gyvenamąją vietovę 58 proc. sakė, kad rizika yra maža, 38 proc. - kad didelė, vertinant padėtį Lietuvoje 35 proc. tvirtino, kad auka tapti rizika yra maža, 58 proc. - kad didelė.

Saugūs artimiausioje aplinkoje tvirtino besijaučiantys 72 proc. respondentų, gyvenamojoje vietovėje - 66 proc., Lietuvoje - 58 proc.

64 proc. respondentų artimiausioje aplinkoje kriminogeninę situaciją kaip gerą įvardino 64 proc., kaip blogą - 27 proc. 39 proc. kriminogeninę situaciją gyvenamojoje  vietovėje įvertino gerai, 52 proc. - blogai, Lietuvoje 21 proc. - gerai, 69 - proc. blogai.

65 proc. respondentų, kurie buvo nukentėję, tvirtino kreipęsi į policiją, 35 proc. nesikreipė. Tuo tarpu 2010 metais skaičiai išsidėstė 80 proc. ir 20 proc.

Nors pasitikėjimas policija, remiantis tyrimu, nuo 2004 metų iki 2011 metų išaugo nuo 48 proc. iki 58 proc., 2010-aisiais jis siekė 60 proc., 2009-aisiais - 62 proc. Taip pat nuo 2005 metų iki 2011 metų vertinančių gerai policiją skaičius išaugo nuo 43 proc. iki 59 proc., tačiau 2010 metais šis skaičius siekė 61 proc.

„Šie duomenys mums leidžia teigti tai, kad kriminogeninė situacija Lietuvoje matyt nėra bloga, o tai leidžia teigti žmonių pasakymas, kad artimiausioje aplinkoje per 60 proc. žmonių jaučiasi saugūs, apie 60 proc. žmonių teigia, kad jie artimiausioje aplinkoje mažai tikėtina, kad jie galėtų tapti aukomis“, - sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis.


Šiame straipsnyje: smurtasnusikaltimasužpuolimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių