Antikorupcijos komisijos išvadose „užkabinama“ ir Prezidentė

Seimo Antikorupcijios komisija patvirtino savo atlikto tyrimo dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo iš pareigų išvadas. Jos nepalankios FNTT vadovus atleidusiam vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui. Be to, išvadose netinkamais vadinami ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės galimi veiksmai.

Pavadino „Oušeno aštuntuku“

Penktadienį ryte po valandą trukusio posėdžio Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis pranešė, kad išvados pagaliau buvo patvirtintos. Už jas balsavo 8 komisijos nariai, prieš buvo tik vienas – socialdemokratas Edmundas Jonyla.

Posėdyje dalyvavo 10 komisijos narių iš 17-os – to pakanka kvorumui ir sprendimų priėmimui. Konservatorius Naglis Puteikis nespėjo balsuoti už visą išvadų tekstą, nes tuo metu, kai vyko balsavimas, išėjo duoti interviu žiniasklaidai. Tačiau jis patikino pasisakąs už priimtąsias išvadas.

Spaudos konferencijoje L.Kernagis pirmiausia padėkojo Antikorupcijos komisijai už „konstruktyvų, vieningą darbą bei parodytą ryžtą“. Iš šou pasaulio į Seimą atėjęs L.Kernagis aštuonių komisijos narių balsavimą už išvadas pavadino „Oušeno aštuntuko“ arba „Kernagio aštuntuko“ darbu.

Siūlo atstatydinti ministrą

Antikorupcijos komisijos nutarimas susideda iš trijų dalių – išvardijimo, kas buvo padaryta, atliekant tyrimą dėl FNTT vadovų atleidimo aplinkybių, pačių išvadų bei klausimų Prezidentei D.Grybauskaitei dėl jos ir jos patarėjų vaidmens šioje istorijoje.

Komisija be kita ko nusprendė, kad pasisakė už tai, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas vidaus reikalų ministru R.Palaičiu. Jis apkaltintas neteisėtai ir nepagrįstai priėmęs sprendimus dėl FNTT vadovo Vitalijaus Gailiaus ir pavaduotojo Vytauto Giržado atleidimo iš pareigų. „Dėl tokio sprendimo galimai pažeista Konstitucija. Manome, kad toks ministro elgesys nesuderinamas su pareigūno nepriekaištingos reputacijos principais“, - sakė L.Kernagis.

Premjeras Andrius Kubilius paragintas atsižvelgti į tokią Seimo komisijos nuomonę ir, pasinaudojus Konstitucijos suteiktomis teisėmis, teikti Prezidentei D.Grybauskaitei ministro R.Palaičio atstatydinimą.

Komisija taip pat pasiūlė sugrąžinti V.Gailių ir V.Giržadą į pareigas. „Nebuvo pateikti jokie argumentai, kurie pagrįstų FNTT vadovų teisės dirbti su slapta informacija panaikinimą bei jų atleidimą iš pareigų. Komisijos neįtikino vidaus reikalų ministro žodžiai, kad neva reikėjo skubiai šiuos pareigūnus atleisti“, - teigė Antikorupcijos komisijos vadovas.

Komisija mano, kad FNTT vadovai turi būti grąžinti į buvusias pareigas, o konkursas užimti FNTT vadovo postą turi būti atšauktas.

Informaciją galėjo nutekinti D.Raulušaitis?

Komisijos nuomone, pernai lapkritį informacija žiniasklaidai apie teisėsaugos planuotus slaptus veiksmus prieš „Snoro“ banką galėjo nutekėti dėl generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio veiksmų. „Generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis nepasirūpino informacijos saugumu, sudarė sąlygas informacijai nutekėti, todėl komisija siūlo generaliniam prokurorui teikti Prezidentei D.Raulušaičio atstatydinimą iš pareigų“, - sakė L.Kernagis.

D.Raulušaitis taip pat kaltinamas tuo, kad nedeklaravo, jog jo artimas giminaitis yra „Snorui“ priklausiusio „Lietuvos ryto“ vienas iš vadovų. Būtent „Lietuvos ryte“ buvo pernai lapkritį paskelbta nutekėjusi informacija apie galimus teisėsaugos veiksmus prieš „Snorą“.

Komisija kreipėsi į Prezidentę ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, kad „būtų principingai įvertintas Valstybės saugumo departamento (VSD) darbą“. „Yra rimtų prielaidų manyti, kad VSD, tirdama informacijos nutekinimą, pažeidė įstatymus, todėl prašoma atlikti atskirą tyrimą“, - sakė L.Kernagis.

VSD pateikė vidaus reikalų ministrui raštą apie tai, kad turi būti skubiai sprendžiamas klausimas dėl FNTT vadovų galimybės dirbti su slapta informacija.

Antikorupcijos komisija rekomendavo premjerui Andriui Kubiliui ateityje vengti rašyti raštus su prašymais, kad teisėsaugos institucijos atliktų pakartotinius pareigūnų patikrinimo poligrafu tyrimus. A.Kubilius šių metų sausį paprašė dar kartą patikrinti V.Gailių, ar jis galėjo nutekinti slaptą informaciją apie „Snorą“.

Surašė klausimų Prezidentei

Antikorupcijos komisija surašė keletą klausimų Prezidentei D.Grybauskaitei.

Viename iš komisijos patvirtintų punktų kalbama apie tai, kad pati Prezidentė galėjo pažeisti Konstitucijoje įtvirtintus „valdžių atskyrimo ir demokratijos principus“, nes, pasak turimos informacijos, skambino FNTT vadovui V.Gailiui, ragindama jį atleisti savo pavaduotoją V.Giržadą iš pareigų.

Bet komisijos pirmininkas ir jos nariai vengia sakyti, ar tokie D.Grybauskaitės veiksmai gali atvesti prie iniciatyvos dėl jos apkaltos. „Mes lauksime iš Prezidentės atsakymų ir remdamiesi jais bus toliau sprendžiama, koks bus procesas“, - kalbėjo L.Kernagis.

„Mes turime išsiaiškinti, ar ji tai darė. Jeigu darė, tada manome, kad tokie veiksmai nesuderinami su Konstitucijoje įtvirtintu valdžių atskyrimo principu“, - sakė komisijos narys Žilvinas Šilgalis.

„Bet reikėtų, kad žiniasklaida vengtų kraštutinių vertinimų. Palaukime Prezidentės atsakymų“, - teigė Rimantas Jonas Dagys.

„Mes ne kaltiname Prezidentę, o jai keliame klausimus, kurie šioje istorijoje kyla ir visuomenei. Tai jokia įžanga į apkaltą ar panašiai“, - pabrėžė konservatorius Jurgis Razma.

Sukelia įtampų santykiuose su liberalcentristais

Komisija neatmetė, kad jeigu R.Palaitis nebus atleistas premjero ir Prezidentės sprendimais, Seime gali būti inicijuota interpeliacija vidaus reikalų ministrui.

„Norėčiau, kad svarbiausioji mūsų išvadų dalis būtų dėl atleistųjų FNTT pareigūnų grąžinimo į darbą. Netgi jeigu nebūtų paisoma mūsų prašymo grąžinti juos, manau, kad išvados būtų pakankamai reikšmingos, pareigūnams teisme apsiginant savo teises“, - sakė J.Razma.

Jis pripažino, kad komisijos siūlymas atleisti ministrą sukelia įtampų konservatorių santykiuose su liberalcentristais. „Bet tikiuosi, iš vieno ministro problemos nedarysime visos valstybės problemos“, - teigė J.Razma.

Neketina atsistatydinti

Premjeras A.Kubilius Antikorupcijos komisijos išvadas vadino labai svarbiu FNTT istorijos momentu. Esą po jų gali būti priimti „atitinkami sprendimai“.

Tuo tarpu R.Palaitį į ministro postą delegavusi Liberalų ir centro sąjunga pabrėžia nekeisianti savo pozicijos ir palaikysianti savo ministrą nepriklausomai nuo komisijos išvadų.

Pats R.Palaitis pareiškė, kad į ministrus jį paskyrė Prezidentė, kuri savo ruožtu pareiškė paramą sprendimams dėl FNTT vadovų atleidimo iš pareigų. Pats R.Palaitis kartoja neketinąs atsistatydinti.


Šiame straipsnyje: FNTTRaimundas Palaitis

NAUJAUSI KOMENTARAI

pilietis

pilietis portretas
Seniai reikėjo tą Palaitį atleisti

PRANAS

PRANAS portretas
Pagaliau,vis dėlto šaunuoliai-nepabūgo pasakyti,kas yra kas.Tokių žmonių reikia Lietuvai,pagarba šitai komisijai,gal pradės pajudėti ledai ir teisinėje sistemoje.Palaitis,matomai per daug įsijautė,kad yra nepakeičiams,bet deja...nereikia būti mažam vaikui,kad nesuprastum kas vyksta.Savo namuose p.Palaiti,gali būti šeimininkas,bet jūs pasijutote visur visagalis,GĖDA.

Mile

Mile portretas
Kad sitas zmogelis seniai prisidirbes, klastojo parasus ar dokumentus dirbdamas lyg tai Palangoje, nebepamenu, o ir zurnalistai ne karta klause apie tuos parasus. Tai kaip jis gavo teise dirbti su slaptais dokumentais??
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių