Amžius ne riba – įsidarbinti gali ne tik jaunimas

  • Teksto dydis:

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje didėja emigracijos mastai, daugėja pagyvenusio amžiaus žmonių, šalį palieka ir darbą svetur pasirenka gabus jaunimas. Šie reiškiniai lemia pokyčius ir šalies darbo rinkoje. 

Jei anksčiau buvo ieškoma jaunų specialistų – dabar darbdaviai atsigręžia į penkiasdešimties ir vyresnio amžiaus darbuotojus.

Karjerų portalų grupės CVzona.lt direktoriaus Žilvino Padegimo teigimu, vyresnio amžiaus žmonėms dabar yra geriausios sąlygos įsilieti į darbo rinką. „Šiuo metu jaučiamas darbuotojų trūkumas, todėl jei žmogus yra savo srities specialistas, gerai išmano darbo specifiką ir turi reikiamų įgūdžių, darbdaviai į darbą linkę priimti ir 50 – mečius“, – sako specialistas.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, registruoto nedarbo rodikliai sparčiai mažėjo didžiojoje dalyje šalies teritorijų – penkiasdešimt penkiose iš šešiasdešimties savivaldybių. Didžiausią bedarbių skaičių šiuo metu sudaro 30 – 49 metų asmenys (43 proc.), tuo tarpu vyresnių nei 50 metų žmonių nedarbas metams bėgant nuosekliai mažėja.

Šiuo metu didžiausia bedarbystė Europoje fiksuojama jaunimo tarpe. Tuo tarpu  kiekvienas sulaukęs penkiasdešimties ir daugiau metų, turi puikių galimybių ne tik susirasti darbą, bet ir pakeisti jo profilį.

Kalbos, kad susirasti darbą perkopus penkiasdešimtmečio slenkstį neįmanoma – mitas. Darbdaviai nustojo vertinti darbuotojus pagal amžių, todėl jiems atsivėrė puikios galimybės įsidarbinti ten, kur nori.

Išnaudojo pasitikėjimo kreditą

Pastaruoju metu darbdaviai garsiai kalba apie didėjančią darbuotojų kaitą. Tyrimų duomenimis, didžioji dalis Lietuvos gyventojų, kuriems dar nėra trisdešimties metų, jau yra pakeitę po 4 – 5 darbovietes.

Jaunosios ir senosios kartos lojalumo sąvokos samprata labai skiriasi. Jaunimas mano, kad įmonėje dirbant septynis mėnesius automatiškai tampama ištikimais darbuotojais. Tuo tarpu vyresni žmonės lojalumą įmonei išreiškia dirbdami joje vidutiniškai 5 – 7 metus. Nenuostabu, kad darbdaviai vis dažniau renkasi vyresnio amžiaus darbuotojus, kurie yra stabilesni.

Pagrindinės priežastys, kodėl jauni darbuotojai nenustygsta vienoje įmonėje – didelė pasirinkimo laisvė, nepasitenkinimas darbdavių siūlomomis sąlygomis, atlyginimu, karjeros ar tobulėjimo galimybėmis, savęs pervertinimas ir paviršutiniškas požiūris į darbą.

Jauniems žmonėms kartais pritrūkta noro įsigilinti į esamas pareigas. Tam, kad taptum geru specialistu, neužtenka įmonėje padirbti kelis mėnesius –  tam prireikia dviejų ir daugiau metų. Siekiantiems karjeros reikia suvokti, kad dažnai keičiant darbus tai padaryti bus sunku. Sunku rasti gerai dirbantį žmogų, kuris anksčiau ar vėliau nebūtų paaukštintas.

Įvertinkite savo galimybes

Keičiantis darbo jėgos pasiūlai, vyresnio amžiaus žmonių įdarbinimas tampa lengvesnis ir greitesnis. Dažna jaunų žmonių darbo kaita ir pasikeitęs darbdavių požiūris į juos sudaro sąlygas vyresnio amžiaus žmonėms dirbti ne tik kvalifikuotą, bet ir norimą bei mėgstamą darbą.

Darbo paieškos vyresniame amžiuje vienus gali liūdinti, kiti pasijunta nusivylę ar įsibaiminę, treti – nerimauja, kad tai jų karjeros pabaiga. Vyresni nei penkiasdešimties metų asmenys ieškantys darbo turi peržiūrėti ir atnaujinti savo gyvenimo aprašymą, atgaivinti savo įgūdžius ir žinias.

Jeigu žmogus savo galimybes vertina realiai – darbą jis suras nepriklausomai nuo  amžiaus, tačiau jei lūkesčiai bus dideli, o galimybės mažos, vargu ar pavyks greitai žengti į darbo rinką. Tai yra akivaizdi, tačiau dažnai pamirštama tendencija.

Nežino darbdavio pozicijos

Ieškodamas darbo žmogus tikisi surasti ne tik puikią darbo poziciją, tačiau ir darnų kolektyvą. Didesnis amžiaus skirtumas tarp jame esančių žmonių kartais gali pridaryti sunkumų. Prieš priimdamas žmogų į darbą, darbdavys dažniausiai jau yra nusistatęs pageidaujamą amžiaus ribą. Darbdavys yra atsakingas už savo įmonės sėkmę, todėl jei jis mano, kad konkrečiai darbo pozicijai yra reikalingas vyresnio amžiaus žmogus – turi tam teisę.

Lankstus charakteris, turimos žinios ir lojalumas šiuo metu vaidina svarbiausius vaidmenis įsidarbinant. Darbdaviai penkiasdešimties metų amžiaus darbuotoją apibūdina kaip lojalų, darbštų, atidų, kelias kalbas mokantį, kruopštų ir atsakingą, kelis darbus vienu metu atlikti sugebantį žmogų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

minde

minde portretas
nekniskit tam jaunimuj proto jai nemokejot vaiku auklet tai nepadeda mano draugai visi tevanm padeda.

Anonimas

Anonimas portretas
Kokia nauda is tu rasinejimu...realiai vyresnio amziaus zmogus yra jau pasmerktas bedarbystei...Apie pensininku idarbinima net nera ka ir kalbet... Man 70, bet dar kokius 1 - 2 metelius padirbeciau....Sveikata gera, vaikai uzauginti, vyras mires...Ir pragyvent butu lengviau, ir jausciausi dar kazkam reikalinga...Bet apie TAI galiu tik pasvajoti....

Anonimas

Anonimas portretas
yra diskriminuojami žmonės sulaukę pensijinio amžiaus,norintys padirbeti.Ne darbdaviai diskriminuoja,o darbo birža,gaunanti ES lešas.Registruoja su žyma-senjoras(a):tai reiškiia,kad nebūsi pasiūstas nemokamai į jokius kursus,ar licenzijos gavimui,negausi jokios pašalpos,nors pensija del ligos gavosi labai menka ir žmogus negali išgyventii.O visumoje tai kiekvienas turi teisę į darbą.poilsį,ir išgyvenimą-tą mums užtikrina konstitucija.Panaudojamos ES lėšos neobjektyviai,iškreiptai.
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių