A.Kubilius: tikimės, kad Rusija atviriau vertins savo istoriją

Premjeras Andrius Kubilius sako besitikintis, kad Rusija artėja prie to, kai galės atviriau pasižiūrėti į savo ir Sovietų Sąjungos istoriją.

„Manome, kad Rusija, kurioje vyksta įvairūs procesai ir įvairių diskusijų tenka stebėti, 20 metų prabėgus po 1990-ųjų metų, tikimės, kad Rusija artėja prie to momento, kai ji galės labiau atviromis akimis pasižiūrėti į savo istoriją ir visą Sovietų Sąjungos istoriją, į tą žalą, kurią totalitarinis Sovietų Sąjungos režimas padarė tokioms šalims kaip Lietuva“, - interviu Lietuvos radijui antradienį sakė premjeras.

Pasak jo, „atviras pokalbis apie istoriją, atviras požiūris į istoriją yra visų pirma demokratinės pažangos vienoje ar kitoje šalyje rodiklis“.

Tai A.Kubilius sakė komentuodamas Vyriausybės svarstomą siūlymą sudaryti vyriausybinę komisiją žalos, padarytos Lietuvai 1940-1991 metais buvusios Sovietų Sąjungos ir 1991-1993 metais Rusijos kariuomenės, atlyginimo derybinėms nuostatoms ir veiksmų planui parengti. Šį klausimą Ministrų kabinetas svarstys trečiadienį posėdyje.

„Šis klausimas nuolat yra mūsų darbotvarkėje, ir tiek dvišaliuose formatuose kalbantis su Rusijos atstovais mes nuolat šį klausimą siūlome svarstyti“, - tvirtino A.Kubilius.Pagal nutarimo projektą komisija savo pasiūlymus Vyriausybei turėtų pateikti jau iki birželio 14 dienos.

Siūloma sudaryti devynių narių komisiją. Į ją ketinama įtraukti Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininką Povilą Jakučionį, istoriką Algimantą Kasparavičių, vyriausiąjį archyvarą Ramojų Kraujelį, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovą Ronaldą Račinską, Užsienio reikalų, Kultūros, Teisingumo ministerijų atstovus. Komisijos pirmininke siūloma skirti Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (GGRTC) generalinę direktorę Teresę Birutę Burauskaitę.

Ministro pirmininko kanclerio Deividas Matulionis „Lietuvos žinioms“ yra sakęs, naujoji komisija turėtų remtis anksčiau veikusios pirmtakės pateiktais skaičiavimais dėl SSRS okupacijos žalos dydžio. Skelbta, kad ji siekia 80 mlrd. litų.

„Tačiau tai nereiškia, kad Rusijai bus teikiamos kokios nors sąskaitos. Dabar kalba eina apie tam tikrus derybinius principus“, - aiškino kancleris.GGRTC vadovės T.B..Burauskaitės vertinimu, sovietų okupacinės žalos atlyginimo klausimas yra beviltiškas, nes Rusija nepripažino okupacijos fakto. Pasak jos, ilgai besitęsiančią problemą reikia spręsti iš esmės.„Jeigu, jų nuomone, nebuvo okupacijos, tai ir žalos niekas nepadarė. Atvirkščiai, jie dar nurodo, kad mums suteikė labai daug lėšų, statė pramoninius gigantus, neva mes jiems esame faktiškai skolingi. Žinoma, tai demagogija“, - sakė T.B.Burauskaitė.

„Man atrodo, šį klausimą vieną kartą reikia taip apibrėžti, argumentuoti ir iškelti, kad oponentams būtų kuo mažiau galimybių jį suniekinti. Net jeigu problema nebus sprendžiama artimiausiais metais, kada nors jai ateis laikas“, - sakė ekspertė.


Šiame straipsnyje: RusijaLietuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

Tolmantas

Tolmantas portretas
Rusija yra Sovietų Sąjungos teisių ir įsipareigojimų perėmėja. Ji turi atsuilyginti už Lietuvai sovietų padarytas skriaudas. Šmtai tūkstančių lietuvių gyvybių, sunaikintas vienkiemių ir kaimų genofondas, lietuvių sodybos. Todėl nereikėtų nusileisti Rusijos spaudimui, kad atsisakytume kompensacijų. Žinoma, pakooreguoti galima, bet protingai.

PROTAS-GARBĖ-SĄŽINĖ

PROTAS-GARBĖ-SĄŽINĖ portretas
Rusija gyveno teisingą gyvenimą, todėl tapo pirmaujančia valstybe. Leninas įvykdė GOERLO planą ir pakėlė tautą į aukštesnį lygį. Klasinė kova nebuvo arši, kaip kiti pasauliniai karai. Rusai labai darbštūs ir teisingi.

NU

NU portretas
NU VAM SATANU NA BASKU
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių