A.Kubilius: okupacijos žalos atlyginimas – testas Maskvai

Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo klausimas turėtų tapti Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos dialogo dalimi, sako premjeras Andrius Kubilius.

Pasak jo, tokią poziciją išdėstė ir vyriausybės sudaryta komisija, kuri buvo įpareigota parengti veiksmų planą siekti žalos atlyginimo.

Premjero teigimu, įvertinus komisijos pasiūlymus, taip pat ketinama rūpintis pagalba konkretiems asmenims, kurie žalos atlyginimo gali reikalauti per teismą.

„Pagrindinis siūlymas yra pratęsti komisijos darbą toliau, rūpinantis ir tuo, kad ir individualiai okupacijos metu patirta žala būtų atlyginima, sukuriant tokį mechanizmą, kuris padėtų tokios žalos išsireikalauti ir per teisminius procesus toje pačioje Rusijoje, iš kitos pusės siekiant, kad dialogas dėl okupacijos žalos atlyginimo tarp Lietuvos ir Rusijos nebūtų vien tik Lietuvos ir Rusijos reikalas, bet vis labiau virstų ES ir Rusijos dialogo viena iš sudėtinių dalių“, - Lietuvos radijui antradienį sakė A.Kubilius.

Lietuvos vyriausybės vadovo teigimu, šis klausimas bus testas Maskvai, kuris parodys, kiek Rusijai pavyksta tapti demokratine europietiška valstybe.

„Toks dialogas su Rusija tikrai užtruks ne vienerius metus, nes tai testas, kiek Rusijai pavyksta tapti tikra europietiška demokratine valstybe“, - kalbėjo A.Kubilius.

Ministrų kabineto sudaryta komisija praėjusią savaitę pateikė derybines nuostatas ir veiksmų planą siekti atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

Ekspertų grupei vadovavusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė BNS sakė, kad vienas iš siūlymų - išleisti išsamų leidinį įvairiomis kalbomis.

Šį mėnesį paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų mano, jog Lietuva turėtų reikalauti iš Rusijos atlyginti okupacijos metu padarytą žalą.
BNS užsakymu bendrovės RAIT apklausoje į klausimą, ar Lietuva turėtų, ar neturėtų reikalauti atlyginti okupacijos žalą, teigiamai atsakė 54 proc. respondentų.

41 proc. apklausos dalyvių į minėtą klausimą atsakė neigiamai, o 5 proc. neturėjo nuomonės arba neatsakė. Gegužės 30 - birželio 10 dienomis apklausta 1012 Lietuvos gyventojų, kurių amžius yra nuo 15 iki 74 metų.

Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių. Okupacijos pradžioje Lietuva patyrė didelių gyventojų nuostolių - į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. žmonių, fronte žuvo 25 tūkst. gyventojų, taip pat žuvo per 20 tūkst. okupacijai besipriešinusių rezistentų ir jų rėmėjų.
Vakarų valstybės nepripažino Lietuvos įjungimo į Sovietų Sąjungą teisėtumo.

Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo 1992 m. surengtame gyventojų referendume, kuriame 90 procentų dalyvavusių rinkėjų pareikalavo, kad Rusija ne tik išvestų buvusios SSRS kariuomenę, bet ir atlygintų Lietuvai sovietinės okupacijos padarytą ir su ja susijusią žalą.

2000 m. Seimas priėmė įstatymą "Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, kuris įpareigoja Vyriausybę inicijuoti derybas ir nuolatos siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kai tik

Kai tik portretas
rinkimai taip ir žala išlenda.

Žmogus

Žmogus portretas
Apklausti ir 15 - mečiai... Oi varge...

šou

šou portretas
Sėdėjo svajoklis seimo viršūnėj...
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių