A.Kubilius nepaleis A.Čapliko? (papildyta)

Premjeras Andriaus Kubilius neatmeta, kad sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko atsistatydinimo pareiškimas gali būti nepatenkintas.

Ministras gali likti?

Ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius pripažino, kad trečiadienį A.Čapliko parašytas atsistatydinimo pareiškimas premjerui buvo netikėtas. „Dar pirmadienį premjeras pareiškė pasitikįs ministru, nes jis suplanavo daryti viską, kad toliau būtų aktyviai reformuojama sveikatos apsaugos sistema. Todėl po poros dienų parašytas ministro atsistatydinimas premjerui buvo netikėtas“, - Lietuvos radijui sakė V.Valentinavičius.

Pasak jo, A.Kubilius mano, kad A.Čaplikas paskubėjo įsižeisti dėl Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pareikšto nepasitikėjimo. „Ministras kiek paskubėjo Seimo pirmininkės nuomonę interpretuoti kaip bendrą Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nuomonę. Tai buvo galbūt labiau teoriniai I.Degutienės pasamprotavimai, iki galo neatspindintys partijos ir frakcijos nuomonės“, - tvirtino A.Kubiliaus patarėjas.

V.Valentinavičius informavo, kad premjeras gavo ministro atsistatydinimo pareiškimą ir dabar esą galvos, „ką su juo daryti“. Pasak patarėjo, pirmiausia Vyriausybės vadovas turi apsispręsti, ar patenkinti sveikatos apsaugos ministro atstatydinimo pareiškimą, ar pabandyti įtikinti jį likti poste tęsti pradėtas reformas sveikatos apsaugos sistemoje.

Premjero teikimu ministrus skiria ir atleidžia prezidentas. 

"Manau, kad jis galėjo tęsti darbą"

Pats A.Kubilius, pasak BNS, kol kas neatskleidžia, ar patenkins ministro atsistatydinimo pareiškimą. Jis tvirtina, kad A. Čaplikas dar galėjo dirbti, tačiau pernelyg emocingai sureagavo į Seimo pirmininkės nuomonę.

„Apgailestauju dėl tokio ministro pareiškimo, tokio rašytinio pareiškimo jis galėjo nedaryti. Tikrai manau, kad jis galėjo tęsti darbą. Kartu apgailestauju, kad ministras tokį pareiškimą daro nepabaigęs darbų, manau, kad ministras emocingai klysta dėl TS-LKD paramos ir emocingai paskubėjo įvertinti I.Degutienės pastebėjimus“, - po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė premjeras.

Jo teigimu, sveikatos apsaugos sistemos reforma bus tęsiama.

Paklaustas, ar TS-LKD nėra kūnas su dviem galvom - A.Kubiliaus ir I.Degutienės, premjeras atsakė: "Asmeninių nuomonių gali būti įvairių, Tėvynės sąjunga turi vieną nuomonę".

"Tai nebuvo netikėtumas"

Liberalcentristų lyderis Gintautas Babravičius tvirtina, kad sveikatos apsaugos ministras negalėjo toliau dirbti, nes nepasitikėjimą juo ir jo vykdomomis reformomis reiškia kai kurie valdančiosios koalicijos partneriai.

Komentuodamas trečiadienį paskelbtą žinią apie A.Čapliko atsistatydinimą, G.Babravičius portalui sakė, kad toks ministro žingsnis nebuvo netikėtas, nors dar prieš kelias dienas jį delegavusi Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) bei premjeras A.Kubilius pareiškė pasitikėjimą ministerijos vadovu.

„Tai nebuvo netikėtumas. Noriu priminti, kad ministras iškart pasakė pasiryžęs dirbti toliau, jeigu bus remiamos jo vykdomos reformos. Premjeras ir mūsų partija pareiškė pasitikintys ministru. Tačiau kai kurie kiti įtakingi koalicijos partneriai išplatino visiškai priešingus pareiškimus. Tad natūralus ministro žingsnis – trauktis, jeigu nėra sutarimo valdančiojoje koalicijoje dėl reformų sveikatos sistemoje“, - sakė LiCS vadovas.

Jis pasakojo, kad trečiadienio rytą valdančiosios keturių partijų koalicijos atstovų tradiciniame susitikime su A.Kubiliumi „kaip tik ir buvo kalbama, kaip spartinti sveikatos sistemoje vykstančias reformas“.

Tačiau tuo pat metu išplatinti vienos iš valdančiosios TS-LKD vadovių, Seimo pirmininkės žodžiai apie tai, kad A.Čapliko vietoje ji atsistatydintų, nes ministrui esą bus sunku vykdyti reformą, kai ministerijos vadovybe nėra pasitikima po to, kai buvo suimtas kyšį paėmęs sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas.

Sveikatos apsaugos ministras tai suprato kaip nemenkos dalies konservatorių nepasitikėjimą jo vykdoma reforma, todėl ir nusprendė parašyti atsistatydinimo pareiškimą. „Mes partijoje pasitikėjimą pareiškėme, premjeras pareiškė, bet kita dalis TS-LKD jo nedaro. Tai reiškia, kad gali būti stabdomos reformos, kai dėl jų reikės balsuoti Seime“, - sakė G.Babravičius.

Galimų kandidatų nesako

Tačiau LiCS vadovas leido suprasti, kad konservatoriams pareiškus aiškią ir vieningą paramą A.Čaplikui, šis galbūt galėtų dirbti toliau. „Parašytas pareiškimas dar nereiškia patvirtinto pareiškimo. Tikiuosi, kad TS-LKD susistyguos savo poziciją. Mes manome, kad A.Čaplikas geriausiai vykdytų tuos darbus, kurie yra gyvybiškai reikalingi sveikatos apsaugos sistemoje“, - tvirtino G.Babravičius.

Bet jeigu ministras galutinai atsistatydintų, liberalcentristai neplanuoja atiduoti Sveikatos apsaugos ministerijos į kitų valdančiųjų partijų rankas. „Lyg ir niekas nesikėsina į ją. Nėra reikalo perduoti šią sferą kitiems“, - teigė G.Babravičius.

Pasak jo, LiCS dar nesvarstė, kas galėtų užimti A.Čapliko vietą, jeigu jis atsistatydintų. „Kelios pavardės privačiai gal ir buvo minėtos, tačiau jokie sprendimai nepriimti“, - pabrėžė LiCS pirmininkas.

G.Babravičius nekomentavo neoficialių žinių, kad pats galėtų užimti sveikatos apsaugos ministro kėdę arba deleguoti į ją buvusį vidaus reikalų ministrą Regimantą Čiupailą.

Palieka spręsti Prezidentei

Seimo Sveikatos reikaų komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas tvirtino, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė turėtų įvertinti, ar ministras A.Čaplikas gali likti savo poste. "Dalykine prasme teisus premjeras, nes tai, kas yra daroma sveikatos sistemoje, reikia tęsti. Bet moraline prasme lyg ir teisi Seimo pirmininkė, nes kyla tam tikrų klausimų dėl skaidrumo ministerijos vadovybėje", - sakė A.Matulas.

Jis mano, kad Prezidentė "padės ant svarstyklių dalykinę bei moralinę šio reikalo pusę ir priims išmintingiausią sprendimą" dėl ministro likimo.  

"Tačiau premjero ir Seimo pirmininkės nuomonių skirtumai nėra labai gerai politine prasme", - pripažino A.Matulas.

Jis pavadino A.Čapliką vienu geriausių sveikatos apsaugos ministru. "Pagal kompetenciją nieko blogo negaliu jam pasakyti. Gal tik papriekaištauti dėl komandos. Man atrodo, ne draugus reikėjo į ministerijos vadovybę kviestis, o kompetetingus specialistus, tuomet turbūt būtų mažiau problemų", - įsitikinęs Sveikatos reikalų komiteto vadovas.

Lauks ministro ir premjero sprendimo

Tuo tarpu Prezidentė neskuba vertinti A.Čapliko sprendimo trauktis ir pažymi, kad toks sprendimas priklauso nuo jo paties ir premjero.

Prezidentė, pasak jos atstovo spaudai Lino Balsio, akcentuoja, kad korupcijos išgyvendinimas yra itin svarbus prioritetas, ir laikosi nuostatos, jog skaidrumas sveikatos apsaugos sistemoje turi būti užtikrintas.

"Prezidentė taip pat įsitikinusi, jog sveikatos apsaugos sistemos reforma turi būti vykdoma toliau", - teigė L.Balsys.

Darbo partija kaltę verčia premjerui

Seimo opozicinės Darbo partijos frakcijos nariai įsitikinę, kad už korupciją Sveikatos apsaugos ministerijoje turi atsakyti ir jau apie atsistatydinimą paskelbęs sveikatos apsaugos ministras, "ir jį dangstęs ministras pirmininkas".

"Manome, kad A.Čapliko atsistatydinimas šiandien, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba vėl krečia ministeriją, yra pavėluotas. Dabar jau visiems aišku, kad korupcijos mastai šioje liberalcentristų vadovaujamoje įstaigoje buvo didžiuliai, o A.Skiko sulaikymas buvo tik pirmoji kregždė. Taip pat visiems jau aišku, kad A.Čaplikas, teigęs, kad nieko nežino apie korupciją ministerijoje - melavo", - sakė Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys.

Šios frakcijos nariai įsitikinę, kad už korupciją turi atsakyti ir premjeras A.Kubilius, laiku nepareikalavęs A.Čapliko atsistatydinimo ir taip jį faktiškai dangstęs.

"Dar tik prasidėjus skandalui dėl korupcijos mes pareiškėme, kad A.Kubilius turi labai rimtai apsvarstyti, ar galima pasitikėti A.Čapliku. Tuomet premjeras sakė, kad lauks teisėsaugos institucijų išvadų ir paliko A.Čapliką savo poste. Mes manome, kad premjeras dangstė A.Čapliką, todėl dabar pats turi prisiimti atsakomybę už korupciją Sveikatos apsaugos ministerijoje“, - teigia V.Gapšys.


Šiame straipsnyje: čaplikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių