Aiškinsis, kokį poveikį vaikams daro nykštuko mokymas gaminti sidrą

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį nepaskelbė nutarimo byloje, kurioje 10 tūkst. litų bauda už alkoholio reklamą vaikams skirtoje knygoje ''Miško pasakos„ gavusi leidykla ''Alma litera“ padavė į teismą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą.

Teismo atstovė spaudai Sigita Jacinevičienė -Baltaduonė BNS sakė, kad teismas atnaujino bylos nagrinėjimą iš esmės ir nusprendė nusiųsti klausimus vaikų psichologui dėl knygos turinio.

Teismas nurodė Vilniaus universiteto Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių mokymo tyrimo centrui, turinčiam specialių žinių, įvertinti vaikų suvokimą apie šią knygą, atsižvelgiant į jų amžiaus tarpsnį.

Teismas pavedė centro vadovei paskirti specialistą, kad jis atsakytų teismui į specialių žinių reikalaujančius klausimus.

Teismas psichologo klausia, kokio amžiaus vaikams pagal turinį ir formą skirta ši knyga skirta, ar knygos pasakų tekste pateikta informacija skatina normalus išsivystymo vaiką domėtis alkoholio rūšimis - sidru ir kalvadosu - jo vartojimu.

Taip pat klausiama, ar gali vaikai sieti alkoholį su fizinės ir psichinės veiklos pagerėjimu, asmeninių problemų sprendimu, gydomosiomis savybėmis.

Ar knygoje pateikta informacija apie sidrą ir kalvadosą gali skatinti įsigyti alkoholio produktus.

Leidykla skundu prašo panaikinti vasario 15 dieną priimtą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimą, kuriuo jai buvo skirta ekonominė sankcija - 10 tūkst. litų bauda už įstatymo pažeidimus.

Departamento nutarime teigiama, kad 2009 metais 9 tūkst. 202 egzempliorių tiražu išleistoje italų rašytojo Tony Wolfo knygoje yra pateikta alkoholinių gėrimų reklama, skirta vaikams ir paaugliams iki 18 metų.

Tuo tarpu leidykla sako, kad įstatymų nepažeidė ir prašo teismo panaikinti nutarimą.,,Alma litera" teigia, kad skiriant nuobaudą, nebuvo įsigilinta į jos argumentus, nepilnai ištirti įrodymai ir nepagrįstai pripažinta, kad knygelėje yra pateikta alkoholio reklama.Leidykla taip pat skundžiasi, kad departamentas netinkamai aiškino Alkoholio kontrolės įstatymą, todėl nutarimas skirti baudą yrą nemotyvuotas, nepagrįstas ir neteisėtas, nėra skatinama įsigyti prekę.

„Nei mokslo darbai, nei informaciniai ar kiti leidiniai, kuriuose pateikiami alkoholio produktų savybių, vartojimo, gamybos, paplitimo ar statistiniai duomenys, nei meno kūriniai, kuriuose atsispindi alkoholio produktų gamyba ar vartojimas, savaime nėra alkoholio reklama. Kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos aplinkybės“, - rašoma leidyklos skunde teismui. Ji mano, kad departamentas turėjo išankstinę nuomonę dėl šios knygos.

''Alma litera„ primena, kad pasaka yra epinio žanro fantastinis kūrinys su beveik visada gera pabaiga. Didžioji dalis pasakų yra stebuklinės, joms negali būti taikomas tiesos kriterijus, nes pasakos nėra tikrovės atspindys, o jos veikėjai niekada neegzistavo, o knygos ''Miško pasakos“ veiksmas vyksta stebuklingame miške, kuris niekada neegzistavo.

''Akivaizdu, kad iš šios knygos, kaip rišlaus ir vientiso pasakų rinkinio išrinkus atskiras frazes ir jas mėginant susieti su draudžiančiomis Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatomis, ne tik iškreipiama tikroji pasakų esmė, prarandamas ryšys su visu knygos kontekstu, bet ir visuomenės akyse diskredituojamas autorius ir leidykla „Alma litera“, - teigia leidykla.

Tuo tarpu Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas atsiliepime teismui teigia, kad knygoje palankiai vaizduojamas nesaikingas alkoholio vartojimas.

Tai atsipindi pasakose ''Ežys ir obuoliai„, ''Milžinų įkaušimas“. Įkaušę pasakų veikėjai vartoja dar daugiau alkoholio, o nesaikingas alkoholio vartojimas siejamas su siekiu pasveikti, sušilti, o tai draudžia Alkoholio kontrolės įstatymas, be to, vaikams išdėstoma alkoholinių gėrimų vartojimo tariama nauda.

„Vaikams išdėstoma alkoholinių gėrimų vartojimo nauda, o tai yra klaidinanti ir neteisinga informacija. Vaikai ženkliai imliau vertina informacijos turinį, kuri, šiuo atveju, yra neigiamą poveikį vaikams daranti informacija“, - rašoma departamento atsiliepime.

Knygelėje be kita ko pasakojama, kaip „nykštukas moko ežiuką gaminti sidrą ir pataria, kaip sušilti siurbtelėjus kalvadoso“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Valys

Valys portretas
Tarpukario laikais Lietuvoje vaikų mokyklinėse skaitinių knygelėse buvo pasaka, kaip žvirblis virė alų. Nebuvo pastebėta, kad vaikai dėl to taptų girtuokliais.

nu

nu portretas
Visai uzkniso debilu armija,nu jo perskaitys vaikai apie sidra ir ims gaminti ji...Jau geriau i teslines galvas netilpo normaliu minciu...

Mardžė

Mardžė portretas
Suaugusiems skirtus "Simpsonus" rodo vaikų laiku. nebijokit, jei Homeris neišmokys vaikų gerti alaus, tai ir nykštukas nepakenks:)
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių