Afganistane tarnaujančius karius žiema pasitiko anksčiau nei Lietuvoje

Kai Lietuvoje dar vyravo užsitęsę rudeniški orai, į Afganistano Goro provinciją, kur tarnauja Lietuvos kariai, jau seniai atskubėjo tikra žiema – su sniegu ir 20-ies laipsnių šalčiu.

Žiema Goro provincijoje šiemet, kaip ir įprastai, prasidėjo lapkričio pabaigoje, kuomet kalnai pasidengė baltomis sniego kepurėmis, o naktimis ėmė spausti speigas.

Afganistane orai labai skiriasi nuo lietuviškų, nes čia labai žymūs paros temperatūros svyravimai  – naktį gali būti iki 20 laipsnių šalčio, o dieną pašildžius saulei – 0. Goro provincijos gyventojai prognozuoja, kad šiemet žiema bus itin šalta ir temperatūra naktimis gali pasiekti rakordinę -40 laipsnių žymą.

Orus pažįsta patruliuodami

Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) kariai, siekdami stebėti saugumo situaciją bei rinkti informaciją, nuolat patruliuoja provincijoje. Tai gera proga pažinti ir vietos klimato ypatybes. Norėdami kuo geriau pažinti bendruomenės problemas kariai dažnai į patrulį išsiruošia pėsčiomis, kad galėtų tiesiogiai pabendrauti su vietos gyventojais, pasidomėti jų problemomis, lūkesčiais, tuo kaip vietinė bendruomenė dalyvauja savo šalies atkūrime. Patruliuodami kariai gyventojams taip pat perduoda informaciją apie tarptautinių pajėgų veiklą provincijoje.

„Betarpiškas bendravimas yra labai svarbus gerų santykių kūrimo aspektas, žmonės labai vertina mūsų atvirumą, suprantą, jog mes čia atvykę padėti“, – sako PAG-10 civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas mjr. Vaidas Šepkus. – Žmonės noriai bendrauja, o vietos vaikams pėsčiomis patruliuojantys kariai yra didele atrakcija, jie dideliu būriu seka patrulio rikiuotę, kalbina karius, kviečia žaisti, bando susipažinti sakydami savo vardus“. Majoras pasakoja, kad pasirengimo misijai metu įgytos Goro provincijoje vartojamos dari kalbos žinios labai padeda kariams, žmonės nustemba kai Lietuvos kariai pasisveikina, paklausia „kaip sekasi“. Vaikai dažnai yra pramokę keletą žodžių angliškai, stengiasi juos panaudoti, kartais su jais bendraujantiems kariams tenka pasitelkti ir gestų kalbą.

Šaltis švelnesnis nei Lietuvoje

Šaltas oras ir klampus sniegas negąsdina Afganistane tarnaujančių karių. Pasak jų, sausas klimatas lemia tai, jog šalčio pojūtis nėra toks ryškus kaip Lietuvoje, o gana gausiai iškritęs sniegas - įveikiamas iššūkis mūsų karių naudojamai technikai. Kariai tokiose sąlygose įžvelgia ir teigiamų dalykų – gili, šalta ir balta žiema primena vaikystę, o aplink PAG stovyklą plytinčios apsnigtos kalnų viršūnės atveria nepakartojamą reginį. „Žiema čia atėjo ankščiau negu Lietuvoje, jau matėme nemažai sniego, šalčių. Šiandien mums patruliuojant netoli stovyklos įsikūrusiame kaimelyje, vietos vaikai lipdė sniego senius“, – pasakojo jaunesnioji puskarininkė Lina Ambroževičiūtė.

PAG – bendra civilinė ir karinė misija, NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force – ISAF) dalis. Lietuvos vadovaujama PAG Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 m. vasarą. PAG stovykla įsikūrusi provincijos sostinėje Čagčarane.  Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

PAG, be maždaug 120 Lietuvos karių ir civilių, tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kroatijos, Rumunijos ir Ukrainos kariai ir civiliai. Šiuo metu Afganistane tarnaujanti dešimtoji PAG Lietuvos karių pamaina suformuota Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-osios rinktinės pagrindu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių