A.Ažubalis taps užsienio reikalų ministru (papildyta 12.55 val.)

Audronius Ažubalis bus paskirtas naujuoju užsienio reikalų ministru vietoj Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasitikėjimą praradusio ir dėl to atsistatydinusio Vygaudo Ušacko. Valstybės vadovė dekretą dėl A.Ažubalio paskyrimo ministru žada pasirašyti dar penktadienį.

Bendravo daugiau kaip valandą

Penktadienį D.Grybauskaitė daugiau kaip valandą bendravo su kandidatu, šiuo metu užimančiu Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko postą.

"Tai buvo išsamus, atviras, draugiškas pokalbis. Jo rezultatas tas, kad dar šiandien Prezidentė pasirašys dekretą, kuriuo A.Ažubalis bus paskirtas užsienio reikalų ministru", - po susitikimo žurnalistams sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

A.Ažubalį į Vyriausybės narius delegavo valdančioji Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, kuriems pagal keturių centro dešinės partijų koalicinę sutartį priklauso užsienio reikalų ministro postas. Prieš kelias dienas oficialų teikimą skirti A.Ažubalį ministerijos vadovu Prezidentei pateikė premjeras Andrius Kubilius.

Kompensacijų už sovietmetį klausimo nekels

Paklaustas, ką darys kitaip nei V.Ušackas, būsimasis ministras sakė: "Mano patirtis  yra darbas komandoje. Esu komandinio stiliaus žmogus. Todėl to paties principo laikysiuos ir ateityje".

Kita vertus, A.Ažubalis pabrėžė turėsiąs savo nuomonę įvairiais klausimais. "Būti komandos žmogumi nereiškia neturėti savo nuomonės ar įsitikinimų. Yra Vyriausybės programa, ji didele dalimi parengta Tėvynės sąjungos, taigi, ir aš prisidėjau prie jos parengimo", - sakė jis, pridūręs, kad Vyriausybės programos užsienio politikos principai nesiskiria nuo D.Grybauskaitės požiūrio.

Pasak A.Ažubalio, Lietuva dar nėra "atlikusi visų namų darbų", kad jau dabar keltų Rusijai kompensacijos už sovietmetį klausimą. Tačiau kokie tie nepadaryti namų darbai, būsimasis ministras neįvardijo.

A.Ažubalis nebūtų prieš Baltarusijos diktartoriaus Aleksandro Lukašenkos pakvietimą į Kovo 11-osios jubiliejines iškilmes, "jeigu to vizito metu būtų derinami Lietuvai svarbūs klausimai". Tačiau, pasak politiko, tokio kvietimo kol kas nėra.

Būsimasis ministras leido suprasti, kad labiau mėgtų laikytis bendros Europos Sąjungos politikos Rusijos atžvilgiu, jeigu tektų rinktis, kokios politinės linijos laikytis - Vašingtono ar Briuselio.

Kalba rusiškai ir angliškai

A.Ažubalis paneigė, kad visuomet siekė ir svajojo būti paskirtas užsienio reikalų ministru, nors ir pripažino, jog ne kartą jis buvo pagrįstai laikomas pretendetu į šias pareigas.

Pasak būsimojo ministro, "Prezidentė turėjo rimtų motyvų" atleisti V.Ušacką.

A.Ažubalis teigė laisvai kalbąs angliškai ir rusiškai, šiek tiek suprantąs lenkiškai. Jis kol kas nežinojo, ar keis kurį nors iš dabar ministerijoje dirbančių trijų viceministrų, taip pat ar ką nors keis struktūriškai pačioje Užsienio reikalų ministerijoje.

Gali prisiekti neeilinėje sesijoje

V.Ušackas atsistatydino sausio viduryje po to, kai Prezidentė pareiškė juo nebepasitikinti. Prieš kelias dienas D.Grybauskaitė pasirašė dekretą dėl jo atleidimo iš užsienio reikalų ministro pareigų, pavesdama laikinai jas eiti krašto apsaugos ministrei Rasai Juknevičienei.

A.Ažubalis pradės eiti Užsienio reikalų ministerijos vadovo pareigas tik po to, kai prisieks Seimo plenariniame posėdyje. Artimiausia parlamento eilinė plenarinė sesija prasidės tik kovo 10 dieną. Todėl Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ėmėsi iniciatyvos rengti neeilinę sesiją, kuri galėtų vykti vasario viduryje arba pabaigoje. Tai paaiškės ne anksčiau kaip kitą savaitę.

Jeigu neeilinė sesija bus surengta, A.Ažubalis galės jau joje prisiekti ir pradėti eiti užsienio reikalų ministro pareigas.


Šiame straipsnyje: ažubalisušackasVyriausybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių