A.Anušauskas prašo duomenų apie galimus CŽV orlaivių skrydžius

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas kreipėsi į Civilinės aviacijos administraciją, prašydamas informacijos apie galimus JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) orlaivių skrydžius į Lietuvą prieš kelerius metus.

Problema - skirtingi duomenys

A.Anušausko teigimu, anksčiau komitetui pateiktoje informacijoje nėra duomenų, jog būtų užfiksuoti JAV orlaivių skrydžiai.

Patikslinti duomenis NSGK vadovas paprašė po to, kai JAV televizija „ABC News" atskleidė lėktuvų, esą gabenusių CŽV kalinius į Lietuvą, numerius, datas, kada keli lėktuvai leidosi Vilniuje. Be to, nurodomi ir skrydžių maršrutai.

NSGK pirmininkas tvirtino kol kas negalįs palyginti Lietuvos pareigūnų pateiktų duomenų su paskelbtais JAV televizijos.

„Televizija paskelbė (lėktuvų - BNS) uodegų numerius, o pas mus yra skrydžių numeriai. Tai skirtingi duomenys. Tie duomenys, kurie mums buvo pateikti - be laikų, bet maršrutai yra, - ketvirtadienį BNS sakė A.Anušauskas. - Tokie skrydžiai, kaip JAV orlaivių skrydžiai, mūsų turimuose duomenyse nėra fiksuoti. Paprašiau Civilinės aviacijos administracijos patikslinti tuos duomenis, nes skrydis gali būti užrašytas ne Amerikai, galbūt orlaivis priklausė kitai šaliai."

Duomenys gali būti dingę

Tačiau nežinia, ar NSGK pavyks patikslinti duomenis, nes Civilinės aviacijos administracija informaciją apie skrydžius esą saugo tik 3-4 metus.

„Gavome informaciją, kad duomenis apie skrydžius saugo, deja, tik 3-4 metus, bet pamėgins archyvuose šį tą iškapstyti, bet anksčiau pirmadienio negalės to padaryti", - tvirtino komiteto pirmininkas.

JAV televizija „ABC News" trečiadienį pranešė, kad „2004 metų rugsėjo 20 dieną lėktuvas „Boeing 707" su numeriu N88ZL atliko tiesioginį skrydį iš Bagramo oro bazės (Afganistane) į Vilnių".

Publikacijoje teigiama, kad buvusių CŽV pareigūnų teigimu, lėktuve buvo teroristinės organizacijos "al Qaeda" sulaikytasis, kuris buvo gabenamas iš vienos sulaikymo vietos į kitą.

„Taip pat 2005 metų liepą CŽV užsakomasis lėktuvas „Gulfstream IV" su numeriu N63MU skrido tiesiogiai iš Kabulo į Vilnių. Keli buvę CŽV pareigūnai, dalyvavę CŽV kalėjimų programoje, patvirtino skrydį kaip kalinio perkėlimą į Lietuvą", - dėstoma pranešime.

Televizija: Lietuva - paskutinė „juodoji vieta“ Europoje

Pasak „ABC News", įtariamas CŽV kalėjimas Lietuvoje buvo paskutinė Europoje įkurta vadinamoji „juodoji" vieta, po to kai slaptas CŽV kalėjimas 2003 metų pabaigoje buvo uždarytas Lenkijoje.

Vilniaus kalėjimas, pasak JAV televizijos, buvo uždarytas, kai 2005 lapkritį pasirodė informaciją apie kitus CŽV kalėjimus Lenkijoje ir Rumunijoje.

„ABC News" rugpjūčio mėnesį savo interneto svetainėje pranešė, kad Lietuva CŽV leido naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse. Jame esą po 2001 metų rugsėjo 11-osios iki 2005 metų kalinti aštuoni „Al Qaeda" kovotojai.

Šį JAV žiniasklaidos pranešimą paneigė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, tuometinis prezidentas Valdas Adamkus ir tuometinis premjeras Algirdas Brazauskas.

NSGK pranešė nutaręs prašyti parlamento įgaliojimų pavesti jam atlikti parlamentinį tyrimą dėl galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje.

Imtis kruopštesnio situacijos tyrimo NSGK suskubo po antradienį prezidentės Dalios Grybauskaitės per spaudos konferenciją išsakytų priekaištų dėl formaliai atliekamo tyrimo.

Valstybės vadovė pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų", kad Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas. Anot jos, jei viešai iškeltos abejonės dėl galimai Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo pasitvirtintų - Lietuva turi prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių