A.Anušauskas: greitai bus paviešintas KGB agentų sąrašas

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas penktadienį pranešė, kad vykdant KGB dokumentų viešinimą greitai bus paskelbtas 1700 agentų sąrašas ir 62 agentų kortelės, išskyrus tuos, kurie prisipažino bendradarbiavę su KGB.

Viešinimui galimybė atsirado po to, kai Valstybės saugumo departamentas (VSD) KGB dokumentus perdavė Lietuvos ypatingajam archyvui, teigė parlamentaras.

„Dabar jau galima paskelbti, kad VSD perdavė svarbius istorinius dokumentus. Tai padaryta po to, kai liustracijos darbas ir bendradarbiavusių su KGB gyventojų viešinimo klausimas įstatymu buvo patikėtas Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centrui“, - pranešime spaudai sakė konservatorius A.Anušauskas.

Komiteto vadovo teigimu, didžiąją dalį šios informacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras greitai paskelbs tinklalapyje www.kgbveikla.lt.

„Vykdant KGB dokumentų viešinimą turės būti paskelbtas ir 1700 agentų sąrašas, ir 62 agentų kortelės, išskyrus tuos, kurie prisipažino bendradarbiavę su KGB. Nepaisant to, sąrašas bus gana ilgas, išsamus ir, sakyčiau, įdomus“, - teigė A.Anušauskas.

„Ten parašyta, kad tai – “ypatingai vertingų agentų sąrašas„. Jame surašyti tie žmonės, kurie ne atsitiktinai pakliuvo į KGB pinkles ar veikė trumpai, o tie, kurie KGB buvo ypač naudingi ir vertingi““, - sakė parlamentaras.

Jis VSD pasiūlė perduoti ir visą Tuskulėnų kapavietės tyrinėjimo medžiagą. Lietuvos genocido aukų muziejui buvo perduota 2681 nuotrauka, fotojuostos, antropologinio tyrimo ataskaitos ir kiti istoriniu požiūriu įdomūs dokumentai.

Kaip teigiama išplatintame pranešime spaudai, prieš 12 metų paskelbus liustraciją, prisipažino apie 1500 buvusių KGB bendradarbių.

„Deja, 2001-2004 metais liustracija net nebuvo vykdoma (išnagrinėtos vos dviejų neprisipažinusių agentų bylos), nors buvo žinių apie vadinamąją “kabinetinę liustraciją".

Tuo tarpu nuo 2005 metų iki 2011 metų liustracijos komisija peržiūrėjo apie 462 neprisipažinusių KGB agentų bylas, bet pripažinti bendradarbiavusiais su slaptąja Sovietų Sąjungos struktūra duomenų pakako tik 68 asmenims", - sakoma konservatorių frakcijos Seime išplatintame pranešime.

Pasak A.Anušausko, dabar ypatingajame archyve atsidūrė ta informacija, kurios dalis galėjo būti panaudota ir vadinamosios „kabinetinės liustracijos“ metu.

„Liustracijos komisijos pirmininkas, komisijos nariai mane patikino, kad šių dokumentų jie nematė, nors spėju, kad jų pagrindu buvo sudaromos liustruojamų neprisipažinusių KGB agentų bylos. Praėjus daugiau kaip 20 metų nuo KGB veikimo pabaigos tie dokumentai gal ir prarado operatyvinę ar kontržvalgybinę vertę, bet neprarado savo istorinės vertės“, - teigė A. Anušauskas.

Praeitą mėnesį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras viešai paskelbė išsamų buvusių KGB rezervo karininkų sąrašą, kuriame - 238 pavardės.
Internete galima pamatyti ir dalies buvusių karininkų asmens bylas. Paskelbtame sąraše yra nuskenuotos buvusio Valstybės saugumo departamento vadovo Arvydo Pociaus ir buvusio užsienio reikalų ministro Antano Valionio, kelių teisėjų bylos.


Šiame straipsnyje: KGB archyvaiKGB

NAUJAUSI KOMENTARAI

Anusauskai

Anusauskai portretas
o save neuzmirsai is to saraso isbraukti?

ka reiskia greitai

ka reiskia greitai portretas
ne greitai,o tuoj pat ir priimti istatyma seime,kad visi sie zmones ir nusideje ministrai turi buti neprileidziami i valstybines pareigas ,jokius atsakingus postus.

Cha

Cha portretas
tai turėjo jau padaryta.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių