A.Abišala prakalbo apie elektros tiekimo ribojimą

Darbą baigiantis Vyriausybės derybininkas dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo Aleksandras Abišala sako, jog neišsprendus gresiančių energetikos problemų gali tekti rimtai riboti elektros tiekimą.

Blogiausia - latviams

Pasak derybininko, pagrindine Lietuvos problema išlieka izoliacija nuo pasaulio energetikos rinkų, nes visi energijos tipai tiekiami vien iš Rusijos.

Tai A.Abišala sakė antradienį spaudos konferencijoje apžvelgdamas Komisijos energijos tiekimo saugumo po 2009 m. problemoms nagrinėti, kuriai jis vadovavo, darbą, pranešė nacionalinis transliuotojas.

„Neturime jokių alternatyvų. Kalbant apie elektros energetiką. Šita izoliacijos problema ypatingai paaštrės išjungus Ignalinos atominę elektrinę, nes tada Lietuva balansuos ant labai siauros ribos. Priklausomai nuo ekonomikos plėtros, oro sąlygų, elektros gali pritrūkti ir gana rimtai.

Tai yra bendra problema (trijų Baltijos šalių - red. past.). Latvijos situacija yra žymiai blogesnė negu mūsų. Lietuvai trūksta apie 200 megavatų pajėgumo, o latviams – apie 500. Mums tai sudaro apie 10 proc. visų generavimo pajėgumų, latviams – apie 40 proc.“, – antradienį sakė Aleksandras Abišala.

Lietuvos skaudulys - apsirūpinimas dujomis

Pasak A.Abišalos, itin kritiškas ir jautrus klausimas – apsirūpinimas dujomis, nes „Lietuvos energetikoje, skirtingai nuo kaimynių, buvo naudojama daugiausiai dujų“.
„Tiekimas vyksta per vieną vamzdį Baltarusijoje ir turbūt niekas nesiginčytų, jei pasakytume, kad Baltarusija nėra patikima partnerė. Šitame regione nėra neįprasta, kad „vamzdžiai surūdija politiškai“, – teigė A.Abišala.

Lietuva turi dujų jungtį su Latvija, bet žiemą per ją galėtų būti aprūpinti tik buitiniai vartotojai: ligoninės, mokyklos, darželiai. Anot A.Abišalos, jeigu „vamzdis, einantis per Baltarusiją, netiektų dujų pramonei, elektra būtų sunku apsirūpinti“.

Pagal komisijos paskaičiavimus, dabar vidutinė elektros energijos gamybos kaina siekia 11 ct, o išjungus pasieks apie 36 ct (kaina priklausys nuo pasaulinių naftos kainų, pateiktos kainos buvo skaičiuotos, kai naftos barelis kainavo 100 dolerių). Tokiu atveju galutiniam vartotojui elektros energija galėtų pabrangti nuo 65 iki 70 ct už kilovatvalandę.

Derybas vadino viltingomis

Komentuodamas derybas dėl Ignalinos AE veiklos pratęsimo, A. Abišala sakė, jog jos iki paskutinės minutės buvo „viltingos“.

Pasak A.Abišalos, ES nesuteikė Lietuvai galimybių persiderėti dėl stojimo sutarties, nes taip būtų buvusi atverta Pandoros skrynia, t.y. sukurtas precedentas kitoms šalims.
A.Abišalos tvirtinimu, Lietuvos siekis peržiūrėti stojimo sutartį buvo ne siekis ją keisti, o kitaip interpretuoti.

Buvęs derybininkas teigė esantis įsitikinęs, kad ES pareigūnai aktyviai stebėjo referendumo dėl Ignalinos AE uždarymo likimą Lietuvoje, o jo nesėkmė buvo dar viena kliūtis derybose.

Kitu neigiamu argumentu prieš mūsų šalį, A.Abišalos tvirtinimu, tapo branduolinės saugos aspektas, nes daugelis ES valstybių vadovų Ignalinos AE reaktorių dar sieja su Černobylio reaktoriumi.

Tačiau, pasak A.Abišalos, Baltijos jungčių planas atsirado tik dėl Lietuvos spaudimo. Jam antrina ir Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo departamento direktorius Romas Švedas.

„Baltijos jungčių planas – Lietuvos pastangomis pasiektas rezultatas. Europa pradėjo dirbti energetikos „salų“ eliminavimo klausimais. Energetika buvo ne taip aštriai keliamas klausimas, o dabar yra prioritetas“, – sakė R.Švedas.

Baltijos jungčių planą planuojama patvirtinti kitų metų liepos mėnesį, Švedijai pradėjus pirmininkauti ES.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Panevėžys savaitei tapo karo zona
  Panevėžys savaitei tapo karo zona

  Šią savaitę Panevėžyje vyksta Karaliaus Mindaugo husarų bataliono pratybos „Karaliaus kirtis“. Bataliono kariai kartu su kitomis kariuomenės pajėgomis, policijos pareigūnais, ugniagesiais, savivaldos atstovais mokosi koordinuoti veik...

  1
 • Vilnius švenčia tautinių bendrijų dieną
  Vilnius švenčia tautinių bendrijų dieną

  Draugiškas ir atviras visiems Vilnius ketvirtą kartą iškilmingai mini Lietuvos tautinių bendrijų dieną. Daugiataučio miesto meras Remigijus Šimašius su keliomis dešimtimis skirtingų tautinių bendrijų, gausiai susirin...

 • Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių
  Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių

  Vieno Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių, pirmadienį pranešė TV3 žinios. ...

  1
 • NATO naikintuvai keturis kartus lydėjo rusų orlaivius
  NATO naikintuvai keturis kartus lydėjo rusų orlaivius

  NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę keturis kartus kilo atpažinti ir palydėti virš Baltijos skridusių Rusijos karinių orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija....

 • Saugia laivyba rūpinsis kelininkų inspekcija
  Saugia laivyba rūpinsis kelininkų inspekcija

  Tarsi perkūnas iš giedro dangaus Klaipėdą pasiekė žinia, kad ateityje nebeliks Lietuvos saugios laivybos administracijos. ...

  8
 • Pajūrį saugos pušų šakos
  Pajūrį saugos pušų šakos

  Per artimiausius metus pajūryje tūkstančiai kvadratinių metrų kopagūbrio bus nuklota šakomis, žabtvorėmis, atnaujinti didesni kiekiai lentinių ir molio-žvyro takų, laiptų. ...

  3
 • Kalbos komisija siūlo originalias pavardes rašyti pagrindiniame paso puslapyje
  Kalbos komisija siūlo originalias pavardes rašyti pagrindiniame paso puslapyje

  Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) nevertino Seime svarstomų įstatymo pataisų nuostatų, be kita ko, atveriančių kelią lenkų tautybės Lietuvos piliečiams pavardes dokumentuose rašyti nelietuviškais rašmenimis. Anot komis...

  4
 • Dar galima balsuoti už gražiausią Lietuvos piliakalnį
  Dar galima balsuoti už gražiausią Lietuvos piliakalnį

  Dar daugiau kaip savaitę – iki gegužės 31 d. – šalies gyventojai gali balsuodami internetu rinkti gražiausią Lietuvos saugomų teritorijų piliakalnį. Jis bus paskelbtas birželio 1-ąją. ...

 • Pasodinta senųjų Lietuvos ąžuolų klonų giraitė
  Pasodinta senųjų Lietuvos ąžuolų klonų giraitė

  Pakruojo miškų urėdijoje pasodinta ąžuolų giraitė iš senųjų Lietuvos ąžuolų gilių išaugintų sodinukų ir septynerius metus augintų klonų, į kuriuos įskiepytos pačių vertingiausių ąžuolų šakelės. ...

 • Lietuvos socialinį modelį pripažino struktūrine reforma
  Lietuvos socialinį modelį pripažino struktūrine reforma

  Europos Komisija (EK) pripažino Lietuvos įgyvendinamą socialinį modelį, įskaitant ir naująjį Darbo kodeksą, struktūrine reforma ir leido taikyti išlygą, skaičiuojant viešųjų finansų deficitą. ...

Daugiau straipsnių