2010 metų kalendorius: jubiliejai, vizitai ir kova su krize

2010-aisiais Lietuva minės Kovo 11-osios dvidešimtmetį, Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų, galbūt sulauks į svečius Rusijos premjero, turėtų apsispręsti dėl strateginio investuotojo į atominę elektrinę, lietuvių krepšininkai bandys laimę pasaulio čempionate.

Skirs naują saugumo šefą

Jau 2010 metų pradžioje yra žinoma apie daugelį šiemet Lietuvoje numatomų įvykių.

Sausio mėnesį pratęstoje Seimo rudens sesijoje turėtų būti išspręstas naujojo Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus paskyrimo klausimas. Ankstesnis saugumo šefas Povilas Malakauskas atsistatydino gruodį.

Sausį taip pat turėtų būti patvirtintos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto tyrimo dėl Lietuvoje galėjusio veikti slapto amerikiečių kalėjimo, kuriame galėjo būti laikomi įtariamieji teroristai, išvados. Be to, ketinama patvirtinti ir išvadas, kurias pateikė Teisės ir teisėtvarkos komitetas, pernai rudenį atlikęs tyrimą, kaip teisėsauga tyrė vadinamąjį pedofilijos skandalą.

Toje pačioje Seimo sesijoje turėtų būti apsispręsta dėl naujos kandidatūros į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus postą. Baigiasi ligšiolinės kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės, tačiau Seimo pirmininkė Irena Degutienė jau yra pareiškusi, kad neteiks šios kandidatūros į tas pačias pareigas dar vienai kadencijai, todėl ieško kito pretendento.

Sausio pabaigoje Vilnius, galbūt kartu su Kaunu, žada kreiptis į UNESCO, siūlydami savo kandidatūrą 2012 metais tapti Pasaulio knygų sostine. Atsakymo tikimasi sulaukti per vasarį.

Prezidentė gali susitikti su B.Obama

Vasario mėnesį baigsis valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės kadencija. Ji išvyks dirbti į Europos Audito rūmus. Todėl turėtų būti paskirtas naujasis valstybės kontrolierius.

Vasarį bus pirmasis šiemet ilgasis, keturių dienų savaitgalis, kurių šiemet užderėjo kaip niekad. Ilgieji savaitgaliai Lietuvoje bus vasario 13-16, kovo 11-14, birželio 24-27 bei liepos 3-6 dienomis. Be to, dar tris kartus 2010-aisiais savaitgaliai truks po tris dienas.

Vasario 12-28 dienomis Kanados mieste Vankuveryje vyks žiemos olimpinės žaidynės, kuriuose dalyvaus šeši Lietuvos sportininkai. Nei medalių, nei aukštesnių vietų iš jų nesitikima.

Kovą prasidės ir iki gegužės truks Lietuvos žemės ūkio surašymas. Planuojama, kad kitąmet bus surengtas visuotinis gyventojų ir būstų surašymas.

Kovo mėnesį gali įvykti pirmasis Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas į Jungtines Amerikos Valstijas bei susitikimas su šios šalies prezidentu Baracku Obama.

Laukia keli jubiliejai

Kovo 11-ąją bus iškilmingai minimas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto dvidešimtmetis. Numatoma į renginius pasikviesti daugumos kaimyninių valstybių vadovus.

Jubiliejų šiemet bus ir daugiau. Gegužės 15 dieną sukaks 90 metų Steigiamajam Seimui ir jo priimtai deklaracijai dėl Nepriklausomos valstybės atkūrimo.

Liepą bus švenčiamas istorinio Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejus.

Birželio 15-ąją ir rugpjūčio 3 dieną sukaks 70 metų, kai Lietuva buvo okupuota bei aneksuota Sovietų Sąjungos ir bemaž pusšimčiui metų tapo Lietuvos SSR.

Bus paskirta rinkimų data

Balandį Prezidentė D.Grybauskaitė perskaitys savo pirmąjį metinį pranešimą Seime.

Iki liepos ketinama konkurso būdu parinkti strateginį investuotoją į naujai statomą Visagino atominę elektrinę. Taip pat turėtų būti konkursų būdu parinkti kabelio elektros energijos tiltui į Švediją gamintojai bei paties tiesimo darbų rangovai.

Liepos 1-ąją formaliai nebeliks apskričių viršininkų administracijų. Iki to laiko visi administracijų turėti įgaliojimai bus išdalinti centrinei valdžiai ir savivaldybėms.

Liepos 1 dieną taip pat įsigalios įstatymas dėl motinystės pašalpų sumažinimo dešimtadaliu. Toks sprendimas priimtas dėl šalį 2008-ųjų metų pabaigos apėmusios finansų krizės ir itin sudėtingos „Sodros“ biudžeto padėties.

 Iki metų vidurio Vyriausybė turi parengti įstatymo projektą dėl nuo Naujųjų metų sumažintų senatvės pensijų kompensavimo mechanizmo.

Iki rugpjūčio mėnesio Seimas turi priimti sprendimą dėl savivaldybių tarybų rinkimų datos. Šie rinkimai turėtų įvykti vėliausiai 2011 metų vasario mėnesį. Dar iki datos patvirtinimo turėtų būti Seime priimtos pataisos įstatyme, leidžiančios savivaldybių tarybų rinkimuose kandidatus kelti ne tik partijoms, bet ir visuomeninėms organizacijoms, piliečių grupėms.

Taip pat dar iki savivaldybių tarybų rinkimų datos paskelbimo turėtų būti Seime antrą kartą balsuojama dėl Konstitucijos pataisos, kuri įteisintų tiesioginius merų rinkimus. Tačiau iki tokio balsavimo turėtų būti įveikti gana gilūs politiniai nesutarimai, kokius įgaliojimus turės tiesiogiai išrinkti merai, koks bus jų santykis su savivaldybių tarybomis.

Gali apsilankyti V.Putinas?

Birželio 1-2 dienomis Vilniuje vyks Baltijos jūros valstybių tarybos vyriausybių vadovų susitikimas bei Baltijos vystymo fondo konferencija. Neatmetama, kad į šiuos forumus atvyks Rusijos premjeras Vladimiras Putinas bei Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Liepos 1 dieną Lietuva baigs metus trukusį pirmininkavimą Baltijos jūros valstybių tarybai. Pirmininkavimą perims Norvegija.

Visus metus Lietuva pirmininkaus apie 100 pasaulio valstybių vienijančiai Demokratijų bendrijai. Taip pat bus ruošiamasi pirmininkavimui Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, kuris prasidės 2011 metų sausio 1 dieną.

Iki spalio 17-osios Vyriausybė turi pateikti Seimui 2011 metų biudžeto projektą. Preliminariai planuojama, kad tų metų nacionalinio biudžeto deficitas bus 3,1 mlrd. litų. Tačiau šie planai gali kisti, priklausomai nuo to, kaip seksis kovoti su krize.

Rugpjūčio 28 – rugsėjo 12 dienomis Turkijoje vyks Pasaulio vyrų krepšinio čempionatas. Lietuvos rinktinė jame dalyvaus, rėmėjų dėka sumokėjusi 500 tūkstančių eurų įnašą ir gavusi vardinį FIBA kvietimą.


Šiame straipsnyje: 2010

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių