Vyriausybė pritarė, kad Seimo narių būtų mažiau, o rinkimai vyktų kovą

 • Teksto dydis:

Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė parlamente svarstomam siūlymui, kad Seimo narių būtų mažiau, o parlamento rinkimai vyktų ne spalį.

„Galbūt diskusijos ir nebereikalingos, nes tikrai jau plačiai buvo ir žiniasklaidoje pristatyta, šitas klausimas kaip ir išdiskutuotas. Beje, tą klausimą, kaip mes suprantame, spręs galutinai Seimas“, - posėdyje trečiadienį sakė teisingumo ministrė Minda Vainiutė.

Vyriausybės išvadoje išsakoma pastabų dėl pataisų rengėjų argumentų.

Idėją mažinti Seimo narių skaičių iniciatoriai argumentuoja sumažėjusiu šalies gyventojų skaičiumi. 1992 metais, kai buvo priimta Konstitucija, Lietuvoje gyveno 3 mln. 700 tūkst. žmonių. Šiuo metu Lietuva turi 2 mln. 850 tūkst. gyventojų.

Vyriausybė atkreipia dėmesį, kad nepaisant emigracijos, rinkėjų skaičius per 1992–2016 metais vykusius Seimo rinkimus svyravo nedaug ir sudarė apie 2,5–2,7 milijono rinkėjų.

„Konstitucinę rinkimų teisę turi ne tik Lietuvos Respublikoje gyvenantys, bet ir visi kiti Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 18 metų (...). Be to, jei ateityje didėtų ar mažėtų Lietuvos Respublikos gyventojų skaičius, tai pakartotinai suponuotų Konstitucijos keitimo poreikį ir nebūtų neužtikrinamas Konstitucijos, kaip pagrindinio valstybės įstatymo, stabilumas“, – sakoma išvadoje.

Seimo rinkimus iš spalio į kovą pataisų iniciatoriai perkelti siūlo tam, kad naujai išrinktas parlamentas pats turėtų galimybę formuoti kitų metų biudžetą. Tokiu atveju šio Seimo kadencija būtų maždaug pusmečiu trumpesnė. Dabar Konstitucijoje numatyta, kad eiliniai Seimo rinkimai rengiami Seimo narių  įgaliojimų pabaigos metais spalio antrą sekmadienį. Pataisa numato, kad rinkimai būtų rengiami kovo mėnesio antrą sekmadienį.

Vyriausybės išvadoje teigiama, kad perkėlus Seimo rinkimus suformuota nauja Vyriausybė beveik visus einamuosius biudžetinius metus turėtų įgyvendinti ankstesnės kadencijos Seimo patvirtintą valstybės biudžetą.

Be to, Vyriausybės išvadoje atkreipiamas dėmesys, kad pataisose nesiūlomas pereinamasis laikotarpis, tad Konstitucijos pakeitimai turėtų įtakos jau 2016–2020 metų kadencijos Seimo sudėčiai ir įgaliojimų trukmei.

„Nėra aišku, pagal kokį teisinį mechanizmą šios kadencijos Lietuvos Respublikos Seimo narių skaičius turėtų būti atitinkamai sumažintas“, – aiškina Vyriausybė, pažyminti, kad gali būti pažeisti tiek dabar išrinktų Seimo narių, tiek dėl atstovų visai ketverių metų kadencijai balsavusių rinkėjų teisėti lūkesčiai.

Konstitucijos pataisas Seime įregistravo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su keliais mažumai priklausančiais Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovais.

Kritikai sako, kad sumažinus parlamentarų skaičių piliečiai būtų dar prasčiau atstovaujami, tolesnes Konstitucijos pataisas arba kontroversiškus įstatymus bus galima priimti mažesniu balsų skaičiumi.


Šiame straipsnyje: SeimasVyriausybėSeimo rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Povilas

Povilas portretas
Įsikabinusiųjų -prisirišusiųjų prie 141 seimo nario , pagrindiniu argumentu , kodėl negalima mažinti seimo narių skaičiaus, sako kad išrinktieji po sumažinimo turės atstovauti didesniam rinkėjų skaičiui, kad seimo komitetuose-grupėsebus mažiau žmonių ir blogiau išdiskutuos įstatymus ir pan.TAČIAU kas sugalvojo , kad TAS skaičius 141 ? Ne 121, ne 101 ar ne 151...Taip , kad ar rinkėjų bus ateityje daugiau , ar jų dar sumažės ...SEIMO NARIŲ SKAIČIŲ REIKIA MAŽINTI. Tik ar pagal formulę prie 3,7 mlj buvo 141, tai prie 2,8 mlj, - x ? Ar kitaip, spręsti seimui.

NA NA

NA  NA portretas
atsilieka seimas ,nuo realybės ,_______dar nuo sovietų laikų ,kaip buvo nutarta deleguoti 141 komunistą į deputatų tarybą ,taip ir liko ,sovietinis mąstymas ir sovietinis rūpinimasis savo žmonėmis ,svarbu gauna algą ir atkatus , už knopkių spaudinėjimą ,,,sėkmės , kad tik Lietuvai būtu geriau ,,,,

...

... portretas
Pagal dabartinę Konstitucijos redakciją papildomi rinkimai į Seimą NEGALIMI... kaip ir Seimo nariai ministrais būti NEGALI: leidimas skirti NĖRA leidimas du darbus dirbti; dabar keistai atrodo kai Vyriausybė imasi Seimo veiklą kritikuot.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių