Premjeras sako nepasitikėjimą ambasadoriams išsakęs dėl moralinių dalykų

 • Teksto dydis:

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad nepasitikėjimą ambasadoriams Vengrijoje ir Azerbaidžane išsakė įvertinęs moralės dalykus, kai internete buvo paviešinti jų pokalbiai telefonu su asmeniniais vertinimais ir kandžiomis replikomis.

Ministras pirmininkas sakė, kad internete paskleista informacija "nepuošia" Lietuvos ir gali trukdyti diplomatų darbui.

"Diplomatinis darbas yra nepaprastai atsakingas. Noriu aiškiai pabrėžti, kad jų vaidmuo užsienio šalyse yra labai svarbus palaikant ryšius su tų valstybių vadovais, ministrais, verslininkais, o tokia paskleista informacija, manau, tikrai nepuošia nei Lietuvos, nei tų žmonių, kurie dirba tose šalyse", - LRT radijui sakė A.Butkevičius.

"Čia daugiau yra iš mano pusės kalbama apie moralinius dalykus, kurie yra keliami diplomatams. Diplomatai turi suprasti, kad jiems keliami didžiuliai reikalavimai ir didžiulė atsakomybė dirbant mūsų valstybei. Aš manau, kad čia daugiau turėtume kalbėti ne vien apie teisinį vertinimą, bet ir apie moralinius aspektus", - sakė premjeras.

Tai Vyriausybės vadovas kalbėjo praėjus dienai po to, kai pareiškė, kad ambasadorius Azerbaidžane Artūras Žurauskas ir misijos Vengrijoje vadovas Renatas Juška "yra praradę pasitikėjimą", ir "su prezidente buvo sutarta, kad artimiausiu metu bus priimti sprendimai".

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo pasiūlymą žada pateikti trečiadienį, įvertinęs tyrimo medžiagą.

Liepos mėnesį YouTube interneto svetainėje buvo paskelbti garso įrašai, kuriuose, kaip teigiama, minėti ambasadoriai telefonu kalbasi su diplomatais ir verslininkais.

Viename įrašų, kaip teigiama, ambasadorius R.Juška su diplomatu Vilniuje neformaliai aptaria būsimą premjero A.Butkevičiaus vizitą į Rusijos miestą Sankt Peterburgą, ministro ir viceministrų bendravimo ypatumus, dalijasi pastabomis apie Azerbaidžano ir Armėnijos santykius, asmeninėmis pažiūromis šių šalių konflikto klausimu.

"Aš esu dabar tas, priklausau tiems, kurie remia armėnus. Kadangi jie yra krikščionys, jie lygiai taip pat nukentėjo nuo Stalino (...) žemėlapių braižytų kaip ir mes. Ir aš juos remiu. Labai pasyviai, bet...", - dėsto vyras, kuris, nurodoma, yra N.Juška.

Lietuva pastarąjį pusmetį pirmininkauja ES Tarybai, vienas esminių pirmininkavimo renginių - lapkritį numatomas Rytų partnerystės viršūnių susitikimas. Rytų partnerystės iniciatyva apima ES bendradarbiavimą su Ukraina, Baltarusija, Gruzija, Azerbaidžanu, Armėnija ir Moldova bei skatina šių Rytų Europos valstybių suartėjimą su ES.

YouTube taip pat paviešinti pokalbiai apie Turkmėnistaną. Vienas pokalbis telefonu, kaip nurodoma, - Lietuvos ambasadoriaus Azerbaidžiane A.Žurausko ir Lietuvos URM pareigūno. Diplomatai derina galimą būsimą premjero A.Butkevičiaus vizitą į Turkmėnistaną birželio 1 dieną. Ambasadoriumi įvardijamas asmuo dalijasi diplomatinio darbo Turkmėnistane ypatumais.

"Agremaną kad greičiau (svarstytų)? Eik tu, aš juos žinant.. Aš jau juos čia irgi perkandau. Čia prašyk neprašęs, žinok, čia yra "čiudikai" absoliutūs. Man lenkas pasakojo, uždarė ambasadą ir jis čia dabar, (...) kaip jis nuvažiavimo įteikinėti (skiriamųjų raštų - red.) ten, tai ten buvo tokie cirkai, kad aš kritau lūžau, kaip jisai įteikinėjo ten. Pasirodo, prezidentas nepriiminėja, ar jie ten užpykę, kad uždarė, priiminėja parlamento pirmininkė tuos, kurie nereziduoja atseit. Ir įteikinėjo taip, kad jis nesuprato, kam įteikinėja. (...) Žodžiu, tokia šalis, aš suprantu, ten tu prašyk neprašęs... Ir ta ambasada irgi, kaip į šulinį čia kaip įmeti ką, (...) aš tris mėnesius negalėjau patekt pas MČS'o ministrą", - kalba Lietuvos ambasadoriumi pristatomas asmuo.

Visi pokalbių įrašai subtitruoti anglų kalba.NAUJAUSI KOMENTARAI

manau

manau portretas
kad žodis "provokacija" yra labai stebuklingas. Vieno seimūno paimtas kyšis patapo provokacija, kito - panašus atvejis irgi provokacija, diplomatų nediplomatiniai pokalbiai - provokacija ir pan. Jei esi nesąžiningas arba manai, kad pareigos leidžia malti liežuviu ką tik nori, tai jokia provokacija, tai - sąžinės, etikos ir deramo elgesio neturėjimas. Kažin, kokią mokyklą šie "pasižymėję" Lietuvos atstovai baigė? Kokiose šeimose buvo auklėjami?

Pikasas2

Pikasas2 portretas
Paviešinti tik dviejų pareigūnų pokalbiai. O kas gali garantuoti, kad kai kurie kiti buvo susekti dar plačiau ir išsamiau. Manau, kad paprastai pirmoje eilėje tokiems asmeniškai paaiškinama apie neteisėtai ir slaptai surinktą medžiagą ir pasiūloma bendradarbiauti su priešiškos šalies slaptosiomis tarnybomis. Jei to daryti nesutinkama, tik tada tokie kompromatai atiduodami viešumon. Gal būtent šie du diplomatai nesutiko bendradarbiauti? O kokie kiti, sakykim, sutiko? Beje, jei tie diplomatai pasirodė tokie atsparūs, tai gal galėtų paaiškinti ką reiškia jų "ezopiniai ekspromtai". Gal netgi žinoma, kokios rūšies "semkas"mėgsta premjeras? Prisiminkime, kaip Lietuvoje buvo su S.Stomos "žaliaake".O juk ji pati prasitarė, kad buvo dar keturi sukompromituoti libido ištroškę "herojai". Kas jie? - taip ir nesužinojome. Tada telieka galvoti, kad tie kiti suspėjo išsipirkti ar yra "pakabinti" ir provokatorių valdomi.

Pikasas

Pikasas portretas
Paviešinti ir dar nepaviešinti, tačiau, kaip žinome, dar įspūdingesni pokalbiai neleidžia tvirtinti šių diplomatų profesionalumo galimybių toliau eiti tokias pareigas. Tai vienareikšmiška. Tačiau, ar Lietuva turi pakankamai šalyje diplomatinio rango specialistų, kurie būtų tikrai lojalūs savo šaliai? Ar tikrai turime geresnių, kuriais galima būtų pakeisti susikompromitavusius. Tai rimtas klausimas, nes aukšta kvalifikacija - dar ne viskas. Gal net svarbiau tai, kad tokie diplomatijos profesionalai SĄŽININGAI atliktų savo pareigas. Patyrę tarnautojai turėjo suvokti, kad jie užsienio specialiųjų tarnybų bus nuolat stebimi. Kaip dabar matome, ir neleistinais būdais, kurie netgi nesuderinami su Rytų imperijos įstatymais. Teisiškai tokių neteisėtais metodais surinkti plepalų prie jokios bylos neprisegsi. Tai tik diplomatinės etikos pažeidimas.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių