Politologai prognozuoja dešiniąją valdančiąją koaliciją

  • Teksto dydis:

Pirmajame rinkimų į Seimą ture Tėvynės sąjungai–Lietuvos krikščionims demokratams ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungai surinkus apylygį balsų skaičių, BNS kalbinti politologai prognozuoja, kad dešiniosios jėgos galėtų tapti naujos koalicijos branduoliu.

Vis dėlto jie pabrėžia, kad situacija kol kas yra gana neaiški, o derybos dėl koalicijos, jeigu laiminčios partijos išsaugos lygias pozicijas, bus sunkios.

„Galime konstatuoti, kad yra ne vienas rinkimų laimėtojas, bet du rinkimų laimėtojai, kurių pozicijos yra praktiškai tapačios. Panašu, kad per paskutines savaites ir gal net po paskutinių reitingų skelbimo rinkėjai atsirinko, kad yra dvi partijos, kurios labiau vertos jų balso ir tai dvi opozicinės partijos“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Mažvydas Jastramskis.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto politologo Mindaugo Jurkyno, labiausiai tikėtina būtų šių dviejų partijų bei Liberalų sąjūdžio koalicija.

„Rezultatai rodo, kad iš tiesų keičiasi Lietuvoje politinės valdžios centras - jis slenkasi į dešinę. (...) Politinės gravitacijos centras slenkasi link konservatorių, kurie turėtų, mano nuomone, turėti daugiausiai mandatų po antrojo turo, ir „valstiečių“. Gal „valstiečiai“ irgi turi galimybę turėti daugiausiai mandatų, bet sakyčiau, kad konservatorių rinkėjai yra labiau mobilizuoti. Dar pridėjus liberalus, šių partijų koalicija ir turėtų tapti būsimos Vyriausybės pagrindu“ – sakė M.Jurkynas.

Laukia sunkios derybos

M.Jastramskio teigimu, valdančiosios koalicijos formavimas gali būti sudėtingas dėl labai vienodų konservatorių ir „valstiečių“ pozicijų.

„Koaliciją būtų galima pradėti dėlioti, jeigu viena iš laiminčių partijų lenktų kitą aiškiai ir tada būtų aišku, kas turi tą pranašumą ir iniciatyvą. O dabar nieko nėra aišku – valstiečiai turi 20 mandatų daugiamandatėje, Tėvynės sąjunga – 19, o į kitą etapą (vienmandatėse) iš pirmų vietų pateko 21 vieta valstiečių, 22 TS–LKD. Todėl jeigu laimės visi, kurie dabar užima pirmą vietą ir liks taip, tai šios dvi partijos turės po apylygiai mandatų. Nebūtinai taip bus, bet dabar žiūrint į priekį tiek viena, tiek kita turi praktiškai tokias pačias pozicijas. Ir, aišku, kiekvienai iš jų atrodys, kad čia jos turėtų turėti iniciatyvą sudarant koaliciją“, – kalbėjo politologas.

Tokioje situacijoje, jo vertinimu, sustiprėja socialdemokratų įtaka, nes jų parama vienai ar kitai koalicijai galėtų tapti lemtinga. Tačiau trečiai likusiai partijai, M.Jastramskio vertinimu, tikslingiau būtų likti opozicijoje ir truks - plyš į valdžią nesiveržti.

„Jiems racionaliau tikriausiai būtų nebandyti truks plyš eiti į Vyriausybę, nes dar keturis metus būnant valdžioje kitus rinkimus gali dar prasčiau pasisekti – ir taip šitie rinkimai buvo prasti. Jeigu jie vis dėlto rinktųsi, kad jiems būtinai reikia į Vyriausybę, jų derybinės pozicijos visai neblogos būtų, bet iš ilgesnės perspektyvos, jie gali galvoti, kad geriau pasikeisti lyderį, gerinti įvaizdį, kažkokį atnaujinimą padaryti partijos ir ideologinį, ir žmonių atžvilgiu ir geriau pabūti ketverius metus opozicijoje“, – kalbėjo M.Jastramskis.

Panašios nuomonės yra ir M.Jurkynas, kurio teigimu, „valstiečių“ ir konservatorių koalicija būtų stabilesnė ir ideologiškai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių