Paaiškino, kodėl nereikia mažinti Seimo narių skaičiaus

  • Teksto dydis:

Mūsų, kaip pokomunistinės šalies, problema yra korupcija, o kuo mažiau Seimo narių, tuo labiau jie gali būti veikiami, tad mažinti jų skaičiaus nereikia. Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis. Ekonomistas Žygimantas Mauricas lygina Seimą su lakmuso popierėliu ir sako, kad parlamentarų sumažėjimas būtų gražus viešųjų ryšių gestas.

Siūlymą vadina neracionaliu

Seimo narių skaičių reikia mažinti, o koks tai skaičius – 101, 111 ar 114 – turi atsirasti diskusijose, LRT RADIJUI sako Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. Jos manymu, labai svarbu, kad visiems gyventojams, visiems rinkėjams būtų proporcingai atstovaujama visuose regionuose.

Ji teigia matanti ir kitą kelią: „Po rinkimų politinės partijos turėtų susėsti ir susitarti dėl referendumo, kuris turėtų įvykti ne rinkimų metu. Tame referendume žmonės turėtų galimybę priimti sprendimus, ką numato ir Konstitucija.“

L. Graužinienė įsitikinusi, kad į tokį referendumą žmonės ateitų. „Jie patys nuspręstų, kiek Seimo narių reikia. Politikams, kad ir kokia būtų kadencija, dėl šio klausimo nuspręsti sunku“, – teigia ji.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis mano, kad Seimo narių skaičiaus mažinti tikrai nereikia: „Palyginti su Latvija ar Estija, Lietuva turi standartinį parlamento narių skaičių pagal tai, kokia mūsų populiacija. Turime suprasti, kad viena didžiausių problemų mūsų, kaip pokomunistinėje šalyje, yra korupcija. Ir, kuo mažiau Seimo narių, tuo didesnė tikimybė, kad jie gali būti paveikti.“

M. Jastramskis aiškina, kad nėra jokios logikos, kodėl reikėtų mažinti dabartinį skaičių. „Parlamento narių skaičius yra viena iš trijų esminių rinkimų sistemos detalių. Seimo nariai nėra valdininkai, tai – politinis atstovavimas, esminė atstovaujamoji šalies institucija, o sakymas, kad reikia juos mažinti, absoliučiai neracionalus“, – sako pašnekovas.

Žvelgiant į ES kontekstą, anot M. Jastramskio, Lietuvoje yra tiek Seimo narių, kiek turėtų būti, o yra šalių, kuriose jų gerokai daugiau: „Pavyzdžiui, Švedija turi net 350 parlamento narių. Savo partines sistemas ir partijų veiklą jie skaičiuoja daugiau nei 100 metų ir negalvoja, kad reikia tai mažinti.“

Anot pašnekovo, yra tradicija, o jei pradėsim keisti tokias esmines institucinės sistemos detales, kyla klausimas, kur sustosime. „Galbūt tuomet apskritai reikia atsisakyti Seimo – būkime pirmąja demokratine šalimi pasaulyje, kuri funkcionuoja be Seimo“, – svarsto M. Jastramskis.

Kaip lakmuso popierėlis

Pačių partijų siūlymus mažinti Seimo narių skaičių, kaip teigia M. Jastramskis, galima paaiškinti labai paprastai: „Lietuvoje vyrauja itin mažas pasitikėjimas Parlamentu ir partijomis visoje ES, tad kiekviena partija nori parodyti, kad ji geresnė, galvoja ne tik apie save, bet ir žmones. Siūloma ir nemąstoma, kad tokie sprendimai gali sukelti rimtas pasekmes, o jei pradėsime kiekvieną esminį valstybės dalyką spręsti referendumu, tai mums gali pasibaigti kaip Britanijai, kuri vieną rytą atsibudo ir suprato, kad nusprendžia išeiti iš ES.“

Ekonomistas Žygimantas Mauricas pasisako už Seimo narių mažinimą. Jis remiasi statistiniais duomenimis ir sako matantis bendrą tendenciją: „Mažėja darbuotojų viešajame, švietimo ir sveikatos sektoriuose, bet viešojo valdymo ir administravimo sektoriuose tas skaičius netgi auga.“

Seimo narius Ž. Mauricas palygina lakmuso popierėliui ar ledkalnio viršūnei. „Manau, kad tai būtų geras valdžios gestas, jeigu ji priimtų tokį sprendimą ir parodytų, kad yra pasirengusi mažinti narių skaičių. Tai būtų tarsi viešųjų ryšių gestas ir, nors Lietuvos ekonomikai didelio poveikio jis neturėtų, tai – svarstytinas klausimas“, – tikina pašnekovas.

Paklaustas, ar sumažinusi Seimo narių skaičių valstybė sutapytų pinigų, Ž. Mauricas atsako, kad pats Seimas tikrai nekainuoja daug: „Tai tik keliasdešimt milijonų eurų per metus, kas tikrai nėra didelė suma Lietuvos biudžete. Visgi, pasikartosiu, tai būtų geras simbolinis gestas.“ Ekonomisto nuomone, nekalbant apie Seimo narių skaičiaus mažinimą, dar turime ir nemažą savivaldybių problemą – kai kuriuose regionuose gyventojų skaičius mažėja, o valdininkų – lieka.

M. Jastramskis aiškina, kad šis svarstomas klausimas – pati gryniausia populizmo forma. „Siūlymas mažinti Seimo narių skaičių turi retorinį elementą, kad štai – yra bloga valdžia ir geri žmonės. Taigi valdžia pati susimažina ir nusilenkia valdžiai. Aš nematau kitokios populizmo formos, kuri būtų grynesnė nei šiuo atveju. Ir tai visada prasideda prieš rinkimus“, – tikina pašnekovas.


Šiame straipsnyje: SeimasSeimo nariaipolitikai

NAUJAUSI KOMENTARAI

ELENA

ELENA portretas
Matot kaip kiti nenori mazinti, sako kad pagal zmoniu skaiciu ju tiek ir reikia. Dabar Lietuvoje 2,5 mln. zmoniu, o seimunu perdaug. Kodel kai kas nori kad tiek ir liktu. Dauguma ju paperkami, o kai ju bus dar daugiau, daugiau ir papirks /mano tokia nuomone/. Taip laikas jau seniai praejo kai reikejo susmazinti. Niekados negalvojau kad Masiulis, Gapsys ir kt. taip ims kysius. Gapsys kalbejo jau labai daug ir graziai, o pasirodo eme kysius. Tikrai zmones gal nueikime balsuoti ir kryzeliu isbraukime visus, gal tada pagalvos gal tikrai susimazinti taip kaip zmones nori. Jau niekuo nepasitikiu ir as. Balsuodavau 50 m., bet dabar abejoju. Kad dar duotu pasirinkti uz ka balsuoti, neziurint partiju /gal dar rasciau apie 10saziningu... Jeigu sutinkate = dekite nyksti i virsu. Tik nueikite ir isbraukite, nes jeigu neisite, jusu pavardeje irasys ka nores. Taip kaip Rusijoje: dvi stovi priekyje, o uz ju vien kisa simtus o gal ir tukstancius biuleteniu!!!

geras

geras portretas
reik isrinkti penkis simtus vistiek jie bus prie lovio ir visais budais naudosis privilegijomis ir vogs is tautos

RIHKIMU REFORMA

RIHKIMU REFORMA portretas
jie saves nepasileis .Is esmes reikalinga rinkimu reforma ,ne tik seime ,bet ir savivaldybese ,dabar sedi valdzioje Exkomunistai ,ju rasite ir desineje ir kaireje ,dar ir kgb rezervistu galima butu rasti ir kitu sovietiniu reliktu.Dabar sitema ,tik pridengta komunistu laikas valdomu laikotarpiu buvusia ,sitema, aisku kai ka paretusavus,kaip ir tada taip ir dabar sedi iki groba ,kad dar ir palaidotu uz mokesciu moketuju lesas ,privelegijos ,algos diziules ,skandalai ir korupcija ,dabar paziurekite kas darosi ,Seimo NARIAi GAUNA DIZIULES PAJAMAS IR NESUMOKA MOKESCIU ,KAIP PRIKLAUSO ,tai uzmirso ,tai nezinojo ,ir t.t/Kaip ten bebutu jau dabar matosi ,kad sitema supuvo ir nesugeba vadovauti,o mases jau nenori tokiu vadovu.Todel einant rinkti ,kada nera uz ka balsuoti ,geriausiai is viso eiti i rinkimus ir uz nieka nebalsuoti ,ir taip parodyti ,kad reikia keisti rinkimu sitema ,o tam reikalingas referendumas.Ka ir vel keturis metus sedes tie patys stagnatoriai ir ves i sviesu rytoju.
VISI KOMENTARAI 53

Galerijos

Daugiau straipsnių