Nuteistiesiems iki gyvos galvos – gera žinia iš Seimo

Seimas antradienį žengė pirmą žingsnį link įstatymo, kuris suteiktų viltį nuteistiesiems iki gyvos galvos išeiti į laisvę.

Parlamentarai po pateikimo pritarė, kad praėjus 20 metų nuo įkalinimo pradžios bausmė galėtų būti peržiūrėta.

Už šį įstatymo projektą balsavo 83 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, penki susilaikė. Toliau jį nagrinės Seimo komitetai, o į plenarinį posėdį įstatymas turėtų grįžti gruodžio mėnesį.

Pagal pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų galės prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį teismas galės, bet neprivalės nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seimo posėdyje sakė, kad šis įstatymas leis nusikaltėliams „turėti bent mažytę galimybę išeiti į laisvę“.

Jis pabrėžė, kad bausmė galėtų būti sušvelninta „tik tokiems nuteistiesiems, kurių nusikalstamo elgesio rizika ir  pavojingumas yra maksimaliai sumažėjęs“.

Įstatymo projektas parengtas, įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą.

Strasbūro teismas pernai konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Teisėjai pažymėjo, kad nors pavojų keliantys asmenys gali būti nuolat kalinami, tačiau netgi įvykdžiusieji šiurpiausių nusikaltimų „išsaugo esminį žmoniškumą ir turi savyje galimybių pasikeisti“.

„Kad ir kokios ilgos ir pelnytos būtų jų kalinimo bausmės, jie tebeturi teisę tikėtis, kad kada nors galėtų išpirkti kaltę už savo įvykdytus nusižengimus. Tokia viltis neturėtų būti iš jų visiškai atimama. Atimti iš jų šį vilties pojūtį reikštų atimti fundamentalų jų žmoniškumo aspektą, ir šitaip pasielgti būtų žeminama“, - rašoma teismo sprendime.

Teismas nustatė, kad prezidento malonės sistema Lietuvoje faktiškai nesuteikia iki gyvos galvos įkalintam asmeniui galimybės žinoti, ką jis arba ji turėtų padaryti, kad būtų paleistas, ir kokiomis sąlygomis. Be to, Lietuvoje nėra teisminio persvarstymo sistemos, kuri visiškai arba dalinai atleistų nuo įkalinimo iki gyvos galvos bausmės.

Šuo metu Lietuvoje yra 122 iki gyvos galvos nuteistų kaliniai, dauguma iš jų kali Lukiškėse. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Henyte, laukiam tavęs sugrįžtant...

ALGIS

ALGIS portretas
Kyla klausimas , AR IŠ VISO REIKALINGA TOKIA BAUSMĖ , , jeigu ES''TEISUOLIAI'' daro tokį spaudimą šalims , kovojančioms su banditais , aplamai ES visuomet palaiko ''homikus'' ir banditus , matomai tokie ten ir sėdi .

...

... portretas
Oh: "Strasbūro teismas pernai konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę" - kliedesiai, NE už gerą elgesį tos būtybės tokio nuosprendžio sulaukė. Na bet - galima būtų svarstyt panašų pasiūlymą, BET - TIK su mirties bausmės grąžinimu, bausmė galėtų būt ne tik mažinama, bet ir didinama; beje, o jei nuspręst bausmės laiko neribot (kaip kad JAV - kad ir iki 1000 metų).
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių