Nuosprendis paskelbtas: jei niekas nešokiruotas – niekas ir nesikeis

Po teismo nuosprendžio Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje valdančioji koalicija, dar iki nuosprendžio kalbėjusi, jog jis negali pakeisti koalicijos santykių, pakartojo, kad stabilumas valstybėje aukščiau visko, todėl ir koalicija išlieka stabili, rašo tinklalapis LRT.lt.

Ir tik socialdemokratai paragino pirmąjį Seimo vicepirmininką Darbo partijos (leiboristų) vadovą Vytautą Gapšį bent iki apeliacinio teismo sprendimo sustabdyti savo veiklą šiame poste.

Socialdemokratams nepritarė ne tik koalicijos partneriai. Pats V. Gapšys kategoriškai pareiškė nesitrauksiąs, nes nėra kaltas, ir netgi pagrasino, jog Darbo partija (leiboristai) už panašias kalbas gali pareikalauti dar vieno ministro portfelio. Socialdemokratai į tai pakartojo, kad V. Gapšys turėtų trauktis, bet pridėjo, kad apsispręsti turi jis pats.

Ginti moralės ir politinės etikos stojo Prezidentė, pareiškusi, kad Seimo vadovybėje toleruodama teistą asmenį visa valdančioji koalicija kompromituoja save ir daro gėdą valstybei, ir opozicija, pranešusi, kad rudenį V. Gapšio laukia interpeliacija.

Šios šalies valdžioje yra vietos nuteistiems politikams – taip galima perfrazuoti vieno garsaus Holivudo filmo pavadinimą, pasižiūrėjus į Lietuvos politikos elitą. Į Seimą renkami baudžiamosiose bylose įtariami žmonės, parlamentui vadovavo teistas šoumenas, Vilnių valdo neva už gerus darbus nuteistas politikas. Ar Lietuvoje galioja moralės ir politinės etikos principai?

Vilniaus apygardos teismas nuteisė V. Gapšį ir skyrė jam beveik 36 tūkstančių litų baudą. Jis teigia nesąs kaltas ir tą žada įrodyti Apeliaciniame teisme. Tačiau Prezidentė kategoriška.

„Po teismo sprendimo Seimo vadovybėje toleruodami teistą asmenį visa valdančioji koalicija kompromituoja save ir daro gėdą valstybei“, – pareiškė Dalia Grybauskaitė.

Kai premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad V. Gapšys neturėtų eiti Seimo pirmojo vicepirmininko pareigų kol Apeliacinis teismas nepaskelbs savo sprendimo, V. Gapšys atrėmė, jog valdantiesiems pabandžius pašalinti jį iš posto Darbo partija pareikalaus dar vieno ministro portfelio, kurį jie anksčiau iškeitė į vietą Seimo vadovybėje. Tad kitiems koalicijos partneriams liko tik nuleisti galvas.

„Ar tai reikia daryti, ar nereikia, kokią poziciją pasirinkti tokioje situacijoje – tai kiekvienas politikas sprendžia pats“, – apie situaciją dėl V. Gapšio svarstė Valentinas Mazuronis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininkas, einantis Aplinkos ministro pareigas.

„Mes aiškiai pasakėm, kad būtų geriausia, kad Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas suspenduotų savo veiklą tol, kol vyksta teismo tyrimas. Tai yra mūsų partijos pozicija ir ponas V. Gapšys tą puikiai suprato“, – teigė premjeras A. Butkevičius.

„Mes išsiaiškinom santykius ir šitoj vietoj galima pasakyti labai paprastai: socialdemokratai išsakė nuomonę, mes išsakėm atsakymą, buvo pateikta papildomos informacijos ir šitoj vietoj tai yra darbo partijos kompetencija, ką deleguoja į kokias pozicijas“, – reziumavo V. Gapšys.
Tokia nuolanki valdančiųjų pozicija V. Gapšio atžvilgiu stebina opoziciją. Buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad socialdemokratų siūlymas Seimo vicepirmininkui trauktis yra teisingas ir racionalus, tačiau pasigenda konkretaus Ministro Pirmininko atsakymo, ką jis darys, jei V. Gapšys neatsistatydins.

„Jei socialdemokratai išdrįstų pasakyti, kad jie tuo atveju imsis veiksmų atleisti poną V. Gapšį iš pareigų, tai ir būtų tai, ko šiandien visi laukia iš socialdemokratų, bet jie to nedrįsta pasakyti. Ponas V. Gapšys elementariai šantažuoja socialdemokratus ir Ministrą Pirmininką, kad tokiu atveju Darbo partija trauksis iš valdančiosios koalicijos ir nebeliks ne tik pono V. Gapšio, bet nebeliks ir A. Butkevičiaus savo pareigose“, – sakė A. Kubilius.

„Jokių grasinimų, spaudimo iš Darbo partijos ar asmeniškai iš V. Gapšio dėl to, kad kažkas trauktųsi iš valdančiosios daugumos, būtų kažkokie griuvimai ar panašiai, aš asmeniškai negirdėjau“, – teigia V. Mazuronis.

Rudenį opozicija planuoja inicijuoti nepasitikėjimo procedūrą V. Gapšiui. Premjeras kol kas neatsako, ar socialdemokratai ją palaikys – esą partijos valdyboje šis klausimas buvo iškeltas, tačiau sprendimas kol kas nepriimtas.

Politikos apžvalgininkas Vincentas Vobolevičius neabejoja, kad koalicija kol kas turėtų išlikti. Pasak jo, drastiškų veiksmų tiek iš socialdemokratų, tiek iš Darbo partijos greičiausiai nebus sulaukta, nes Lietuvoje į korupciją nėra jautriai reaguojama – panašiai kaip Italijoje, kur buvęs premjeras Silvio Berlusconis nepaisydamas jį krečiančių skandalų ir bylų sėkmingai valdė šalį.

„Pirmiausiai Lietuvoje žmonės nelabai pasitiki teismais. Viktoro Uspaskicho byloje tie, kurie nemėgo Darbo partijos, nieko naujo nesužinojo, o tie, kurie mėgo, dar labiau įsitikino, kad ją reikia mėgti, nes visų nekenčiami, politizuoti teismai, jų manymu, nuteisė populiarų politiką. Taigi šis sprendimas žmonėms šoko nesukėlė, o nesant šoko tarp rinkėjų sunku tikėtis, kad politikai reaguos“, – sako V. Vobolevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pikasas3

Pikasas3 portretas
Tikslinga būtų sužinoti, ką ministrai nuveikė tais mėnesiais, kuriais dirbo valdančiosios daugumos sudaryta Vyriausybė. Labiau buvo pastebimi tie ministrai, kurie populistiškai taikliai pasirinko visuomenės mažumų taikinius. Toks Valentinas Mazūronis net su malūnsparniu žvalgėsi po aplietas Nemuno žemumas, pakėlė baudas dešimteriopai tiems brakonieriams, kurių absoliuti mažuma Lietuvoje, kitiems darniai plojant, nuskrido į JAV pažiopsoti, kaip išgaunamos skalūninės dujos. Ir, apskritai, nuo viešų ryšių mikrofono atitolęs nebuvo. V.P.Andriukaitis iš karto "griebė jautį už gerklės". Jam labai parūpo sugriauti bet kokia konkurenciją medicinos priežiūroje, suteikiant paslaugų gavimo monopolį centralizuotose rankose. Kol kas planas neišdegė, nes net ir jo kolegos jam nelinkę pritarti. Į sovietinį centralizmą net ir "hegemono" palikuonys grįžti nebenori. Nori turėti paslaugų pasirinkimo teisę, tuo pačiu teisingai skirstant medicinos sistemos draudimines lėšas. (Netilpęs tekstas "Alfoje").

V.Ladas

V.Ladas portretas
Jau ar ne septynis metus vyko tyrimas baudžiamojoje byloje. Numanomi įtariamieji kandidatavo ir kai kurie buvo išrinkti į europarlamentą. Jau teisiamųjų statusą turėję keletas pateko į Seimą, tarp jų, V.Gapšys netgi Seimo pirmininko pavaduotoju buvo Seimo išrinktas. Tai jeigu tada jo nestabdė, tai kodėl dabar turi šalinti dar galutinai nepasibaigusio teismo proceso eigoje. Nieko kito nebelieka, kaip laukti apeliacinės instancijos, kuri gal nueis iki Strasburo, tikrai jau galutinio ir neskundžiamo sprendimo. Ir nieko tokio neatsitiks, tik koalicija dirbs stabiliai, konservams nepavyks jos sugriauti, ir tautai tas bus į naudą. Tautai geriau atrodo rimtuolis ir darbštuolis V.Gapšys ne iki galo nuteistas pavaduotojo poste, negu komikas Valinskas su pilnai įsiteisėjusiu vos ne teroristo nuosprendžiu buvęs Seimo pirmininko poste...

Pikasas

Pikasas portretas
Vilniaus Apygardos teismo sprendimas DP byloje labiausiai nustebino tuo, kad Darbo partijos egzistencija finansinei atsakomybei buvo visiškai panaikinta, nors įstatymai tokį tęstinumą leidžia. Toks precedentas ateityje gali visiškai sujaukti politinių partijų veiklos ir atsakomybės pagrindus, o tai jau būtų labai rimta situacija. . "Mes vėl (rudenį) svarstysime (dėl V.Gapšio) savo partijos lygiu" - skelbia premjeras A.Butkevičius. Tą lygį galima buvo matyti jau tada, kai socdemai stumte stūmė V.Gapšį į Seimo pirmininko pirmojo pavaduotojo postą, nežiūrint atkaklaus prezidentės priešinimosi. Tada, atseit, jie nieko nebuvo girdėję apie teismo procesą, o dabar manevruoja, kad teismo sprendimas dar neįsiteisėjęs. Ką norima tuo pasiekti? Gal tikimasi, kad Apeliacijos teismo sprendimas bus siejamas su nauju nagrinėjimu teisme? Gal norima, kad vilkinimo seansai prasitęstų iki Seimo kadencijos pabaigos?... (tęsinys "Delfyje")
VISI KOMENTARAI 18
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių