Laisvės premiją siūloma skirti disidentei N. Sadūnaitei

  • Teksto dydis:

Laisvės premiją šiemet siūloma skirti disidentei, vienuolei Nijolei Sadūnaitei.

Tokį sprendimą trečiadienį vienbalsiai priėmė Laisvės premijų komisija, BNS patvirtino jos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

79-erių N. Sadūnaitė 1975 metais sovietų režimo buvo nuteista už „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ dauginimą ir platinimą. Vienuolės kelią po mokyklos pasirinkusi moteris buvo nuteista trejus metus kalėti griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje ir po to dar trims metams tremties.

Grįžusi į Lietuvą N. Sadūnaitė vėl įsitraukė į „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ leidybą, dėl to buvo toliau sovietų saugumo persekiojama.

Seimo įsteigta Laisvės premija skiriama žmonėms, nusipelniusiems laisvei, demokratijai ir žmogaus teisėms. Taip pat ja įvertinamas asmenų ir organizacijų indėlis skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Kandidatą į laureatus atrenka speciali komisija, o galutinį sprendimą priima Seimas.

Pirmoji Laisvės premija skirta Rusijos kovotojui už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją Sergejui Kovaliovui. Šį apdovanojimą taip pat yra gavę Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas, buvęs politinis kalinys Antanas Terleckas, pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ steigėjas, arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, buvęs Lenkijos disidentas, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius Adamas Michnikas, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, signataras Vytautas Landsbergis.

Laisvės premija teikiama kasmet sausio 13-ąją per iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą. Ji siekia 5 tūkst. eurų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pikasas2 pabaiga

Pikasas2 pabaiga portretas
Būtent ta ryžtinga ir drąsi N.Sadūnaitės (jos teigimu) apie 8 minutes trukusi (trijų pasisakymų) kalba galėjo tapti svarbiu mitingo posūkio tašku, lemiančiu tolimesnio pasipriešinimo kilimo bangą Lietuvoje. KGB parengtoje informacijoje LKP centro komitetui referuota, jog už „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ leidimą teista N.Sadūnaitė pasisakiusi tris kartus. Pirmas N.Sadūnaitės pasisakymas ragino susirinkusiuosius prisiminti stalinizmo ir hitlerizmo aukas. Antrasis pasisakymas: sakė, kad Lietuva gyvena nesugriauta, nacijos branduolys yra sveikas. Jei pasikliausime Dievu, jis išves mus iš tamsos ir melo. Trečiame pasisakyme ragino sambūrio dalyvius reikalauti, kad būtų atšauktas Molotovo – Ribentropo paktas. N.Sadūnaitė: (cituoju)„Mes protestuojame prieš dviejų tironų gėdingą sutartį ir reikalaujame grąžinti Nepriklausomybę trims laisvoms Pabaltijo tautoms“. Čia jos kalbą nutraukė plojimai. Tūkstantinė minia pradėjo skanduoti „Laisvę, Laisvę, Laisvę“. PREMIJĄ - NIJOLEI SADŪNAITEI

Pikasas

Pikasas portretas
SIŪLAU TINKAMAI ĮVERTINTI NIJOLĖS SADŪNAITĖS RYŽTĄ A. Terleckas Nijolei Sadūnaitei prieš pat mitingą pasakė: „Mes nekalbėsime, tik tylos minute pagerbsime Stalino ir Hitlerio aukas“. Mitingo dalyvis Robertas Grigas: (cituoju) „Pradėjau nerimauti, kad mitingą norima sukompromituoti. Akimirką tvyrojo sąmyšis, nes susibūrus nieko nevyko, niekas nekalbėjo susirinkusiesiems.“ N.Sadūnaitė: (cituoju) „Viską prisimenu lyg tai būtų vykę šiandien. Kai susirinkome ir pamačiau, kad nieko nevyksta, pasiūliau sukalbėti „Viešpaties angelą“. Pamačiau, kad kagėbistų – kaip musių. O čia dar prieina prie močiučių neaiškūs tipai su mikrofonu ir klausia, ko jūs čia susirinkote. O jos – tik iš pamaldų Šv.Onos bažnyčioje. Mačiau, kaip sutriko. Pagalvojau, kad kagėbistai iš viso to tik tragikomediją padarys. Bus pavaizduota taip, lyg mes su dolerių maišais sprukome į krūmus, o atėjo vos kelios bobelės.“ Mitingo organizatorė Nijolė Sadūnaitė suprato įtampą ir renginio svarbą.

taigi

taigi portretas
Pagaliau...nes išverstaskūriai lovio patriotai visai buvo suįžūlėję.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių