Komisija tirs, kodėl ES šalyse skiriasi parduodami maisto produktai

Pradeda darbą praėjusią savaitę Seime sudaryta laikinoji tyrimo komisija, kuri iki pavasario analizuos, kodėl į Lietuvos rinką patenka galimai nekokybiški maisto produktai.

Aiškinsis, kodėl tyrimas vėlavo

Pasak komisijos vadovės „valstietės“ Guodos Burokienės, pirmame posėdyje trečiadienį bus išklausyti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai.

„Tarnyba ne tik šiais metais yra atlikusi tyrimus. Ji ir anksčiau turėjo atlikinėti tyrimus. 2013 metais tirtos etiketės ir niekas nereagavo“, - BNS sakė G.Burokienė.

Seimas komisiją įpareigojo išanalizuos, kodėl skiriasi Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse parduodami to paties prekės ženklo maisto produktai ir ar taip nėra pažeidžiamos vartotojų teisės, ar nėra nesąžiningos veiklos požymių.

Tarnyba ne tik šiais metais yra atlikusi tyrimus. Ji ir anksčiau turėjo atlikinėti tyrimus. 2013 metais tirtos etiketės ir niekas nereagavo.

Komisija taip pat aiškinsis, kodėl VMVT produktų kokybės tyrimą atliko vėliau nei kitos Vidurio ir Rytų Europos valstybės.

Be to, komisija nustatys, kokių priemonių būtina imtis, kad būtų ištaisyta padėtis bei užkirstas kelias galimai diskriminacijai ateityje. Komisijai  be kita ko teks nustatyti, ar nesiskiria tuo pačiu prekės ženklu pažymėti Lietuvos ir kitų ES valstybių narių rinkoms tiekiami ne maisto produktai.

VMVT neseniai paskelbė, kad kai kurių Vokietijoje ir Lietuvoje parduodamų maisto produktų sudėtis skiriasi. Tyrimas atskleidė, kad skyrėsi 23-jų iš 33-jų produktų receptūra.  Gamintojai teigia, kad šios pretenzijos – nepagrįstos, nes atskirose rinkose skiriasi skoniai, o ne produkto kokybė.

Turėjo tirti vartotojų teisių gynimo organizacijos?

Žemės ūkio ministerija, kurios nurodymu buvo tirta Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse parduodamų maisto produktų kokybė, dabar priekaištauja, kad tyrimui nebuvo pasitelktos visuomeninės vartotojų teisių gynimo organizacijos.

Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai pripažįsta, kad tyrimas, per kurį paaiškėjo, kad kai kurių to paties prekės ženklo produktų sudėtis skiriasi, nelaikomas oficialiu, todėl kai kurie parlamentarai mano, kad jis gali būti nepripažįstamas.

Žemės ūkio viceministras Saulius Savickis pareiškė, kad tarnybai reikėjo pasitelkti vartotojų teisių gynimo organizacijas arba veikti „bent su ambasadoriaus Vokietijoje žinia“.

„Būtų buvę geriau, kad tai būtų atlikusi vartotojų organizacija, paėmusi mėginius, pristačiusi ir ištyrusi. Dabar taip išeina, kad veterinarija važiavo į Berlyną daryti tų mėginių“, - pirmajame laikinosios tyrimo komisijos posėdyje teigė viceministras.

„Reikėjo pasitelkti vartotojų teisių organizacijas“, - priekaištavo konservatorius Kazys Starkevičius, kuriam iškilo abejonių dėl tyrimo legalumo.

Tarnybos direktoriaus pavaduotojas Deividas Kliučinskas aiškino, kad jos specialistai viską padarė legaliai, gavus pavedimą iš Žemės ūkio ministerijos, suformavus komandą.

„Mes netraktavome, kad yra oficiali kontrolė, tai yra tik tyrimas. Netaikome jokių sankcijų, netraukiame (tyrimo rezultatų  - BNS) į mūsų oficialios kontrolės ataskaitas“, - posėdyje teigė D. Kliučinskas.

Jis vėliau žurnalistams teigė, kad daugelyje šalių, kur buvo atlikti analogiški tyrimai, juos atliko nevyriausybinės vartotojų teisių gynimo organizacijos.

„Jos visos instrumentus turi patikrinti, nupirkti, atvežti, rezultatus pristatyti mums ir tada mes galime sakyti, kad nevyriausybinės vartotojų teisių gynimo organizacijos tą atliko“, - teigė pareigūnas.

Jis taip pat pridūrė, kad nuo 2011 metų tarnyba nesėkmingai kvietė tokias organizacijas atlikti maisto produktų sudėties ir kainų tyrimus skirtingose šalyse.

Komisijos pirmininkė „valstietė“ Duoda Burokienė pranešė, kad šių organizacijų bus prašoma imtis tyrimų.

S.Savickis taip pat priekaištavo, kad į maisto produktų kokybę dėmesio nekreipia Sveikatos apsaugos ministerija.

„Šiandien pagal viską Sveikatos apsaugos ministerija dėmesį turėjo kreipti. Lygtai Žemės ūkio ministerija atsakinga už tai, kad vysta dvigubas ženklinimas, o ministerijos šitie žaidimai tarsi nedomina“, - priekaištavo žemės ūkio viceministras.

Anot jo, Lietuvos gamintojai taip pat gamina dvigubos kokybės produktus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

KILKUS

KILKUS portretas
BAIKIT JUOKUS,KOKIE TYRINEJIMAI,KAI VISKAS SENIAUSIAI ZINOMA.GAUNA ATKATUS IR TIEK.DAR ITRAUKIME VISUOMENINES ORGANIZACIJAS.TAI KA VEIKIA VALSTYBINES,DINDERI METO?PABANDYKITE KREIPTIS I VART TEISIU APS TARNYBA,TAI BUS PAAISKINTA,KAD CIA NE MAISTO PREKIU TYRIMAS,SKAMBINKIT KITUR.TRUPUTI PASKAMBINEJUS,PAAISKEJA,KAD TAI NE JU KOMPETENCIJA IR PAN.TAI KA GALI PADARYTI PANASIOS ISTAIGOS?

Vika

Vika portretas
Anonimui. Musiskiai tikrai nei tada nei dabar nepraregejo. Praregejo Slovakija ir pirmoji viesai iskele sita klausima. O musiskiai "tikrintojai" nesuprasi uz ka gauna atlyginima. Tokias tarnybas mreikia naikinti ir kurti tokias,kurios rimtai dirbtu. O tai dabar sedi siltose vietelese ir nieko nedaro. Idomu,ar kurios nors bus nubaustas? Manau,ne. Stai taip ir gyvename Lietuvoje. Mokam uz slamsta brangiau negu pvz. Vokietijoje uz geresnes kokybes preke ir niekam tai nerupi.

...

... portretas
Tai kad mes tai Europai TIK kaip šiukšlynas buvom reikalingi... ach, dar kaip pigios (ir kvalifikuotos) darbo jėgos šalimi: "Jūs juos mokykit ir pas mus siųskit, pas save priimkit socializacijai dar nepribrendusius 'atbėgėliu', apsaugokit mus nuo jų".
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių