Ekspertai: „Tvarka ir teisingumas“ dalija daugiausia pažadų

Ketinantys balsuoti už partiją „Tvarka ir teisingumas“ turėtų neskaityti šios partijos programos, LRT RADIJUI sako apžvalgininkas Rimvydas Valatka, kuris atkreipia dėmesį, kad partijos programoje gausu neatitikimų.

Jam antrina ir ekonomistas Gitanas Nausėda, kurio teigimu, „tvarkiečiai“ savyje rado daugiausia jėgų iš visų partijų pasiūlyti didžiausią minimalią mėnesinę algą (MMA).

Grįžusiems emigrantams žada 5 tūkst. eurų premija

Anot R. Valatkos, partija „Tvarka ir teisingumas“ dalija daugiausia pažadų iš visų į Seimą kandidatuojančių partijų. „Tik tų pažadų yra labai eklektiškų“, – priduria R. Valatka.

Jis pateikia pavyzdį, kad partija siūlo smulkiesiems verslininkams suteikti galimybę mokesčius mokėti tik nuo tada, kai verslas pradeda nešti pajamas. „Tokio pasiūlymo net Lietuvos liberalų sąjūdis neturi, tačiau šalia siūlomi progresiniai mokesčiai“, – nesutapimus vardija R. Valatka. – Tie progresiniai mokesčiai man labai patiktų, nes visiems Lietuvoje reikėtų mažiau mokėti mokesčių. Galima pastebėti keistų dalykų, jei programą skaitai atidžiai. Siūlyčiau tos programos neskaityti tiems, kurie ketina balsuoti už partiją „Tvarka ir teisingumas“, nes programoje logikos nėra.“

R. Valatka atkreipia dėmesį, kad partija siūlo kone padvigubinti MMA. Ji turėtų siekti 777 eurus, tačiau tuo pat metu vidutinė alga Lietuvoje turėtų nesiekti nė tūkstančio – 999 eurai. „Matematiškai tai niekaip neatitinka. Kitaip sakant, daugiau kaip 80 proc. žmonių gautų minimalią algą. Kas įdomu, kad po dviejų puslapių skaitai – medicinos slaugytojos gaus 714 eurų atlyginimą. Vadinasi, joms kažkodėl bus mokamas mažesnis nei minimalus atlyginimas, o apie daktarus iš viso nešnekama“, – atkreipia dėmesį R. Valatka.

Jis ironiškai priduria, kad yra ir kitų gerų pažadų. Pavyzdžiui, partija kiekvienam grįžusiam emigrantui žada sumokėti vienkartinę 5 tūkst. eurų premiją, o 2018 m. pastatyti 100 būstų jaunoms šeimoms. „Turbūt partija tai darys iš savo pinigų, jie neaiškina, iš kur tie pinigai. Taip pat jie atsigręš į tautinės mokyklos koncepciją. Apskritai, visur minima net ne Lietuvos tauta, o lietuvių tauta. Pagaliau sužinojau, kas yra Lietuva. Lietuva – nacionalinė valstybė, kurioje klesti tautiškumas, pagal „Tvarkos ir teisingumo“ partiją“, – sako R. Valatka.

Jis akcentuoja, kad programoje itin pabrėžiami lietuvių tautos, o ne Lietuvos piliečių interesai. Be to, visi imigrantai, neišmokę lietuvių kalbos, remiantis „Tvarkos ir teisingumo“ programa, turės palikti šalį. „Tai linksma programa. Atskirų dalių rašytojai, mano supratimu, nelabai skaitė kitų programos dalių rašytojų darbus. Dėl to turbūt tie skaičiai nesutampa“, – svarsto R. Valatka.

Partija įsitraukia į varžybas dėl MMA

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ programa, palyginus su kitų partijų programomis, gana lengvai skaitoma, teigiamą aspektą įvardija ekonomistas G. Nausėda. Jo teigimu, tai didelis privalumas, tačiau jis priduria, kad ekonominė programos dalis gana eklektiška, nors racionalių pasiūlymų ir yra.

G. Nausėda įvardija, kad tarp gerų pasiūlymų būtų galima išskirti jau minėtą teisę nemokėti mokesčių, kol smulkusis verslas neuždirba pajamų. „Ten pat pašyta, kad vienas fiksuotas mokestis būtų taikomas smulkiam verslui, jei gaunamos pajamos per metus neviršija pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojo ribos. Tai iš tikrųjų kažkas realaus, kas tikrai turėtų patikti smulkiuoju verslu norintiems užsiimti žmonėms. Tai tikrai labai reikšminga Lietuvos ekonomikos sudėtinė dalis“, – tikina ekonomistas.

Jis priduria, kad toje pačioje programoje vis dėlto galima pastebėti ir partijos įsitraukimą į varžybas, kuri partija pasiūlys didesnę MMA ar vidutinį darbo užmokestį. „Vertinant MMA, „Tvarka ir teisingumas“ rado savyje energijos pasiūlyti daugiausia. Niekas nepasiūlė daugiau, bet tos energijos akivaizdžiai pritrūko siūlant vidutinį darbo užmokestį. Dėl to susidarė jau minėta keista proporcija tarp MMA ir vidutinio darbo užmokesčio“, – sako G. Nausėda.

Jo skaičiavimais, pakėlus MMA nuo dabartinės sumos – 380 eurų – iki 777 eurų, vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje savaime padidėtų iki 1000 eurų. Todėl, pastebi G. Nausėda, „Tvarkos ir teisingumo“ pažadas vidutinį darbo užmokestį padidinti iki 999 eurų nėra nulemtas įmonių pelningumo augimo ar darbo jėgos trūkumo. „Nebereikia nieko daryti, pakanka pakelti MMA, – daro išvadą ekonomistas. – Dėl neatitikimo tarp slaugytojų atlyginimo ir MMA mano versija būtų ta pati – turbūt šias programos dalis rašė skirtingi žmonės ir neatsirado moderatoriaus, kuris patikrintų ir pažiūrėtų, ar visos detalės atitinka.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Renė

Renė portretas
O kodėl tų pažadų nedalinti,juk jie nieko nekainuoja?O kvailelių,tikinčių net ir neįgyvendinamais pažadais,yra pakankamai.Tam ir kuriami gražiausi žmonių mulkinimai.

ne koks

ne koks portretas
o kas belieka kai partija nieko gero pasakyt negali bega partijos nariai i priesu stovykla kaip ziurkes is skestancio laivo o tije partijoj irgi tas pat tai partijos prisidirbe ir be ateities

Vaidotas

Vaidotas portretas
Rinkiminės programos rodo, kad nei tvarkiečiai, nei darbiečiai neturi kompetentingų žmonių, ekspertų jas paruošti. Kaip ir neturėjo tinkamu kandidatų į ministrus, viceministrus. Dori, aukšto išsilavinimo žmonės vengia šių neskaidrių partijų.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių