D. Jauniškis apie 1991-ųjų įvykius: tuo metu visi mes gyvenom laisvės troškimu

  • Teksto dydis:

Šį vakarą specialioje laidoje „Karštai su tv3.lt“ bus kalbama apie mažiau žinomus, bet ne mažiau svarbius sausio įvykius, vykusius dar iki sausio 13-osios, – apie specialų Apsaugos skyrių, kodėl V. Landsbergiui reikėjo antrininko, apie iškastą požeminį tunelį po Parlamentu ir daugelį kitų įdomių dalykų. Laidos svečiai – Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.

Iš Sovietų Sąjungos okupacijos besivaduojančiai Lietuvai 1991-ujų metų sausio 8-ąją buvo iškilęs didžiulis pavojus. Mažai viešintos, tačiau neįtikėtinai svarbios detalės, poelgiai ir viešumoje retai matomų žmonių pasiaukojantys sprendimai lėmė mūsų tolimesnį kelią laisvės link.

Anuomet, 1991-aisiais metais Aukščiausioje Taryboje veikė Apsaugos skyrius, kurį sudarė jauni, stiprūs fiziškai ir laisvoje Lietuvoje trokštantys gyventi vyrai. Maždaug 120 asmenų apsaugos būryje buvo ir keturiais muškietininkais vadinami draugai: Darius Jauniškis, Saulius Guzevičius, Saulius Tulevičius, amžiną atilsį Saulius Sipas. Jaunų vyrų galvose seniai ruseno patriotinės mintys.

Apsaugos skyrius veikė kaip gerai organizuota kovos už laisvę grupė, kurioje vieni saugojo Aukščiausios Tarybos Atkuriamojo Seimo Pirmininką Vytautą Landsbergį, kiti – rūpinosi pastato saugumu, dirbo žvalgybinį darbą. Sekė priešo būsimus veiksmus. Sausio 8-osios išvakarėse buvo gauta informacija, kad anksti ryte rengiama prosovietinės organizacijos Jedinstvo organizuojama akcija. Aukščiausiosios Tarybos rūmų šturmas. Formalus pretekstas – net keturis kartus tuometinės Vyriausybės pakeltos maisto produktų kainos.

Praėjus trisdešimčiai metų, Aukščiausios Tarybos šturmą atlaikę savanoriai išduoda tuomet sutartą slaptą planą B. Jei pastatas būtų užimtas, prasidėtų partizaninis karas už Lietuvą.

D. Jauniškis buvo vienas pirmųjų savanorių. Jis pasakoja, kas lėmė tokį jo apsisprendimą.

„Tuo metu visi mes gyvenom laisvės troškimu, nepriklausomos Lietuvos troškimu. Ir taip, grįžęs iš kariuomenės įstojau į savanorius. Supratau, kad tai yra mūsų šansas, galimybė laimėt tą išsvajotą laisvę“, – prisimena D. Jauniškis.

Žmonės, be baimės stojo ginti laisvės ir tėvynės, neturėdami nei ginklų, nei žinių, kaip tai daryti.

„Žmonės patriotiški, gerai nusiteikę, tikėjosi iškovoti laisvę, tačiau žinių, žiūrint iš dabartinės perspektyvos, ir metodų įvaldymo – trūko, visa tai atsirado darbo eigoje“, – sako A. Anušauskas.

„Ar buvo numatytas kažkoks susidorojimas su antisovietiniais elementais?“, – laidos vedėjas Mindaugas Sėjūnas klausė Krašto apsaugos ministro.

„Tikrai buvo sudaryti sąrašai žmonių, kuriuos reikia suimti ir neteismine tvarka išsiųsti į šiaurę, – į lagerinius – kitais žodžiais tariant. Šimtai žmonių. Tačiau jie nespėjo taip greit keisti savo planų, kaip dinamiškai vystėsi įvykiai Lietuvoje“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Dar daugiau jaudinančių istorijų ir to meto prisiminimų – šiandien, 19.30 val. laidoje „Karštai su tv3.lt“ per TV3.



NAUJAUSI KOMENTARAI

matomai VSD vadas

matomai  VSD vadas  portretas
labai savotiskai suprato zodzius ,,,LAISVES TROSKIMAS,,,,,Todel dabar matom pasekmes to ,,,,troskimo,,,,

Šiandien mes "laisvi" ir "nepriklausomi"...

Šiandien mes "laisvi" ir "nepriklausomi"... portretas
Laisvi - išvykti iš savo Tėvynės ir kelti ekonomiką svetimuose valstybėse. O apie nepriklausomybę net užsiminti negalime. Greitai pirstelėti prašysime leidimo iš Briuselio. O Amerika Lietuvoje jaučiasi Prezidento, vyriausybės vadovo, teisėsaugos ir dar eilėje postų....

Buras

Buras portretas
Su artejanciom sventem! Okupanta mes nugalejom!
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių