Ar nuosprendis ambasadoriams jau paskelbtas?

Po pokalbio su Prezidente premjeras Algirdas Butkevičius nutarė nelaukti Užsienio reikalų ministerijos (URM) vykdomo tyrimo pabaigos ir pareiškė, kad į telefoninių įrašų skandalą patekę ambasadoriai "prarado pasitikėjimą".

Nelaukė tyrimo pabaigos

Tiek ministras pirmininkas A.Butkevičius, tiek šalies vadovės Dalios Grybauskaitės atstovai tikina, kad konkretus sprendimas dėl ambasadorių, kurių pokalbių įrašai paviešinti internete, bus paskelbtas sulaukus URM išvadų. Tačiau savo nuomonę apie tai A.Butkevičius jau paskelbė.

"Ryte kalbėjau su Prezidente šiuo klausimu. Noriu pasakyti, kad šitie ambasadoriai yra praradę pasitikėjimą", – vakar žurnalistams sakė premjeras.

Pagal Konstituciją diplomatinius atstovus užsienio šalyse skiria ir atšaukia prezidentas. URM po to, kai pokalbiai buvo paviešinti, gavo Lietuvos ambasadoriaus Azerbaidžane Artūro Žurausko prašymą atšaukti jį iš pareigų. Ambasadoriaus Vengrijoje Renato Juškos prašymo atšaukti iš pareigų ministerija teigia negavusi. Tačiau, sprendžiant iš premjero žodžių, jo dienos ambasadoriaus poste veikiausiai irgi suskaičiuotos.

Pasisakymas skubotas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario konservatoriaus Arvydo Anušausko teigimu, premjero frazė, kad ambasadoriai prarado pasitikėjimą, yra per ankstyva.

"Kai kalbama apie pasitikėjimą ar nepasitikėjimą, kol kas išvadų mes neturime. Atliks tyrimą (URM – red.past.) – tada gal taip. Manau, kad tokie pareiškimai galimi tik atlikus visus išsamius tyrimus, panaudojus visas galimas priemones ir ėmusis užtikrinti mūsų diplomatų konfidencialių pokalbių saugumą", – pabrėžė A.Anušauskas.

Politikas įžvelgia, kad premjerui ir Prezidentei galėjo užkliūti keletas įraše nuskambėjusių frazių, kurias valdžios atstovai esą galėjo priimti asmeniškai.

"Suprantu, kad nėra malonu išgirsti, jog kas nors ką nors siūlo į kišenę įsidėti. Taip, tie pajuokavimai ne vietoje, bet aš jų nesureikšminčiau. <...> Manyčiau, šiuo atveju svarbu, kad nebūtų supainiotos asmeninės simpatijos ir antipatijos, žinant tą kažkieno įrašytų pokalbių turinį. Kitas interesas yra valstybės interesas, šiuo atveju – ar mumis yra manipuliuojama, jeigu kažkas išviešina kokią nors nelegalią informaciją", – sakė A.Anušauskas.

Neišlaikė atsargumo testo

Kiek kitokios nuomonės laikosi politologas Lauras Bielinis. Jo teigimu, niekas neginčija, kad privačių pokalbių išviešinimas yra nusikaltimas, tačiau ambasadoriai visuomet turi galvoti, ką kalba garsiai. Veikiausiai šį neatsargumą, pasak L.Bielinio, premjeras ir turėjo galvoje kalbėdamas apie pasitikėjimą.

"Mano galva, tiek Prezidentė, tiek premjeras turi puikiai suvokti tą politinį situacijos subtilumą. Tai, kad diplomatus tokiu būdu savotiškai pakišo, išdūrė tie, kurie išviešino jų privatų pokalbį, nereiškia, jog diplomatai yra neprofesionalūs. Vis dėlto jų neatsargumas, nesuvokimas, kad situacija labai sudėtinga ir savo mintis reikia reikšti atsakingai, privedė prie to rezultato, kokį dabar turime. Natūralu, kad tiek Prezidentė, tiek premjeras turi suvokti, jog bet koks išsakytas žodis gali lemti labai daug, o diplomatui tai ypač svarbu", – dėstė politologas.

L.Bielinis URM atliekamą tyrimą vadina "techniniu veiksmu", padėsiančiu išsiaiškinti įvykio priežastis, o aukščiausių valdžios atstovų pasisakymai yra politiniai, paremti politiniu kontekstu.

"Diplomatai kartais nesilaiko elementarių gyvenimo taisyklių, kurios diktuoja, kad nevertėtų per daug plepėti viešojoje erdvėje, ypač ten, kur gali nugirsti trečioji pusė, kuri ne visada palanki tam diplomatui arba Lietuvai. <...> Net ir dabartinis mūsų pokalbis, kuris iš principo yra privatus, gali būti labai lengvai išgirstas kitų. Bet kokiame pokalbyje bet koks garsiai išsakytas žodis turi būti pamatuotas ir atsakingas, ir diplomatai tai turi puikiai suvokti", – kalbėjo L.Bielinis.

Informacinė provokacija

Praėjusį mėnesį interneto svetainėje "YouTube" buvo paskelbti garso įrašai, kuriuose, kaip teigiama, girdėti Lietuvos ambasadoriai Azerbaidžane ir Vengrijoje, kalbantys su diplomatais bei verslininkais Vilniuje.

Įrašuose girdėti, kaip vyrai neformaliai dalijasi asmeninėmis pastabomis apie Azerbaidžano bei Armėnijos santykius, premjero A.Butkevičiaus vizitą į Rusiją ir kitais klausimais.
Lietuvos pareigūnai pokalbių paviešinimą yra pavadinę informacine provokacija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių