Lietuvė siekia išgarsėti Amsterdame

Amsterdame gyvenanti vilnietė Milda Varnauskaitė vadinama perspektyvia pasakotoja, ir ne vienas šios srities profesionalas jai prognozuoja tarptautinę karjerą. Kas yra profesionalus pasakotojas ir kaip tai susiję su Mildos gyvenimu užsienyje?

Viename gražiausių ir jaukiausių Europos miestų Amsterdame Milda atsidūrė ne dėl pinigų ir net ne dėl kokių nors šio miesto ypatybių. Olandijos sostinė lietuvę patraukė todėl, kad čia itin populiari viena mūsų šalyje dar mažai kam girdėta profesija.

Tai vadinama pasakojimu, o tuo užsiimantys žmonės yra pasakotojai. Tai profesionalūs, bet kuria tema prieš didelę auditoriją galintys kalbėti asmenys. Kuo geresnis pasakotojas, tuo daugiau žiūrovų į savo renginius jis patraukia. Vieni jų drąsiai rengia pasaulines gastroles, surinkdami pilnas arenas gerbėjų; kiti, mažiau garsūs, apsiriboja naktiniais klubais, kavinėmis ar kultūros centrais.

Olandijoje pasakojimo menas populiarus daugybę metų. Šis amatas net perduodamas iš kartos į kartą. Garsūs pasakoriai čia – didelės žvaigždės, kaip antai televizijos laidų vedėjai ar aktoriai.

Kiekvienas pasakotojas siekia tapti populiarus, o tada iš to uždirbti didžiulius pinigus. Juk ši profesija nereikalauja didelių investicijų, nereikia rengti įspūdingų šou, samdyti šokėjų, muzikantų ar dar ko nors. Gali tiesiog atsistoti scenoje vienui vienas ir imti pasakoti. Tik tas pasakojimas turi būti ypatingas, patraukiantis dėmesį, kartais net šokiruojantis.

Aš labai mėgstu kalbėti viešai. Aš visada labai mėgau sakyti tostus, pasakoti istorijas. Aš tiesiog mėgstu pasakoti, ir viskas. Ir tiesiog norėjau kažką išbandyti.

„Tai pasakojimo menas. Jis nėra vakar atsiradęs. Tai yra jau nuo antikos laikų, tūkstančius metų. Viskas buvo papasakota, vėliau tik buvo užrašyta. Ir per amžius visas tas, sakykime, atlikimo menas persifiltravo. Dabar pritraukė tam tikrus modernius bruožus. Tai yra ir garsas, ir šviesos, ir muzika. Galima ir mediją įtraukti. Anglijoje labai stipri tradicija, Belgijoje ir čia, Olandijoje”, – LRT Televizijos laidai „Emigrantai” pasakoja Milda.

Šioje srityje garsių lietuvių kol kas nėra. Bet tik kol kas, nes būtent to Milda ir siekia. Ji Olandijoje tam, kad išmoktų būti nepralenkiama pasakore, išpopuliarėtų ne tik šioje šalyje, bet ir toli už jos ribų.

Gyvendama Lietuvoje Milda dirbo mokslo administratore Vilniaus universitete. Trejus metus išdirbusi universitete, kaip pati sako – „sausą darbą prie popierių”, ji nusprendė, kad ši sritis – ne jai. Aštuonias valandas per dieną sėdėti kabinete ir beveik su niekuo nebendrauti merginai pasidarė per nuobodu, aplinkui trūko žmonių.

Ji išvyko į Estiją, kur baigė magistro studijas, vėliau – į Angliją ir Airiją, kurios gamta padarė lietuvei didelį įspūdį. Išbandžiusi save aptarnavimo srityje, Milda labai greitai suprato, kad toks darbas – ne jai. „Norėjosi kažko intelektualesnio“, – dabar aiškina ji. Štai tada pirmą kartą ji pagalvojo, kad turėtų lipti į sceną ir tapti pasakotoja.

Milda įsitikinusi, kad iki 30-ies metų kiekvienas žmogus turi teisę išbandyti kuo daugiau sričių tam, kad suprastų, ko tiksliai nori iš savo gyvenimo. „Nėra nieko baisiau nei tie, kurie dirba nemylimą darbą“, – sako ji, bijojusi tokio paties likimo.

„Aš labai mėgstu kalbėti viešai. Aš visada labai mėgau sakyti tostus, pasakoti istorijas. Aš tiesiog mėgstu pasakoti, ir viskas. Ir tiesiog norėjau kažką išbandyti. Tai pradėjau nuo įvadinių dirbtuvių savaitgalio. Atvažiavau į Amsterdamą, buvo 2015 m. rugpjūčio pabaiga. Ir užsikabinau”, – prisimena emigrantė.

Milda teigia, kad išvykti gyventi į užsienį jos niekada netraukė ir dabar ji mielai gyventų Lietuvoje, tačiau mūsų šalyje nėra nė vienos „pasakorių“ mokyklos. Tai buvo vienintelė ir svarbiausia priežastis, kodėl šiuo metu ji yra emigrantė.

„Aš ieškojau, kur čia man pasimokyti, ir radau mokyklą Anglijoje ir čia. Ir dar Indijoje. Tai galvojau, kad į Indiją nevažiuosiu, Anglijoje buvo per brangu, tai taip išėjo, kad į Amsterdamą. Bet labai esu patenkinta”, – džiaugiasi laidos „Emigrantai” pašnekovė.

Norint tapti profesionaliu pasakoriumi, neužtenka pasimokyti kelias dienas ar savaitę trunkančiuose kursuose, o ir savamoksliu negali būti. „Yra tam tikros taisyklės, kurių kiekvienas artistas privalo laikytis”, – perspėja Milda.

Svajone sužibėti scenoje užsikrėtusi lietuvė aiškina, kad ši sritis – labai sudėtinga ir gili, kai kurie dalykai esą panašus į aktorystės, tačiau tai nėra tas pats. „Ne kiekvienas aktorius yra geras pasakotojas”, – aiškina lietuvė.

Vien mokytis neužtenka, sako Milda. Kiekvienas pasakotojas turi turėti vidinę charizmą, kuri trauktų žiūrovus jo klausytis. Dirbant tokį darbą, svarbu gražiai arba įdomiai atrodyti, taip pat reikia nebijoti pasijuokti iš savęs.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių