Tarp unikalių pasaulio kalėdinių eglučių – ir lietuviškos

Lapkritį JAV spaudoje pasirodė rašinys, apžvelgiantis įdomiausias amerikiečių idėjas, kuriant kalėdines eglutes. Nemažai dėmesio šiame straipsnyje skirta ir kaunietės menininkės Jolantos Šmidtienės eglėms. Ta proga nutarėme pasižvalgyti ne tik po Amerikos valstijas, bet ir po Europą: kas įkvepia kalėdinių eglučių kūrėjus, kokių alternatyvų sulaukia miško žaliaskarė?

Užbaigs plastiko erą

Kaune, Rotušės aikštėje, 2011 m. įžiebta pagrindinė Kalėdų eglė pagaminta iš perdirbtų plastiko butelių. Ne kartą originaliais sprendimais stebinusi menininkė Jolanta Šmidtienė tąkart panaudojo plastikinius smaragdo spalvos butelius. 16 m siekusi Smaragdinė eglė su viršūnę puošusia 2 m aukščio žvaigžde 2012-ųjų gegužę pateko į Gineso rekordų knygą kaip aukščiausia pasaulyje plastikinių butelių skulptūra.

Amerikos spauda pažymi, kad ir kitose šalyse iš plastikinių butelių ne kartą buvo kuriamos eglutės, tačiau mažesnės nei ši. Lietuviškajai prireikė net 42 tūkst. žalios spalvos plastikinių butelių, jie buvo sutvirtinti 150 tūkst. vadinamųjų užtrauktukų.

Amerikiečiams pasakojama, kad J.Šmidtienė taip pat yra sukūrusi kalėdinę eglutę iš vienkartinių plastikinių puodelių ir plastikinės pakavimo plėvelės. "Menininkė šiomis idėjomis nori parodyti, kad ir iš nereikalingų daiktų įmanoma pagaminti kažką gražaus, o kartu išsaugoti gyvą medį. Šiais metais miestą per šventes ji papuoš eglute, kurios dekoras – girliandos ir dirbtinis sniegas gaminami iš plastikinių šiaudelių", – straipsnyje pristatoma ir šiųmetė Kauno eglė "Žiemos karalienė".

Sniegas, nuklosiąs eglės šakas, gaminamas iš vienkartinių plastikinių šiaudelių, kurių prireikė net 4 mln. Europai griežtinant taisykles, pagal kurias uždraudžiamas plastikas, taip sutapo, kad šiemet yra paskutiniai metai, kai yra gaminami ir parduodami plastikiniai šiaudeliai. "Tad tokia eglė bus savotiškas atsisveikinimas su šiaudeliais. Tuo tarsi atkreipiu dėmesį, kiek mes daug vartojame plastiko", – yra sakiusi menininkė.

Menininkė šiomis idėjomis nori parodyti, kad ir iš nereikalingų daiktų įmanoma pagaminti kažką gražaus, o kartu išsaugoti gyvą medį.

O Gineso rekordų knygos registratoriams, atrodo, vėl bus darbo: "Žiemos karalienė" šaus į dangų net 20 m – bus 4 m aukštesnė nei aukščiausia iki tol buvusi Smaragdinė butelių eglė.

Pasitarnavo dykumų augalai

Buvo 1957-ieji, artėjo Kalėdos. Arizonoje esančio miesto Čandlerio bendruomenė suko galvą, kaip jį papuošti šventėms. Eglės šiame dykumų krašte neauga, tad reikėjo sugalvoti ką nors kita. Erlas Barnumas, vienas iš miestiečių, prisiminė Indianoje matęs eglutę, sumeistrautą iš pušies šakų, sukaišiotų į kūgį iš vielinio tinklo. Idėja pasirodė verta dėmesio, tik kad ir pušų Arizonoje sunku rasti... Užtat čia auga gausybė vėjaričių žolinių augalų. Taip jie vadinami dėl to, kad vaisiams subrendus lengvai atsiskiria nuo šaknų, ir vėjas krūmelius nešioja po laukus.

E.Barnumas nusprendė, kad jie puikiausiai tiks vietoje pušų šakų. Sulaukęs kitų bendruomenės narių pritarimo ir pagalbos, ėmėsi darbo. Bendromis jėgomis buvo surinkta šimtai vėjaričių augalų krūmelių. Erlas su keliais draugais iš vielinio tinklo sukonstravo rėmą, kurį pritvirtino prie medinio telefono ryšio stulpo ir į jį prikaišiojo augalų. Beveik 13 m aukščio kalėdinio medžio viršūnę papuošė didžiule žvaigžde, apkabinėjo daugybe blizgučių ir lempučių girliandomis. Atrodė tikrai šventiškai. Iš pradžių niekas neatkreipė dėmesio į neįprastą puošmeną, tik vietiniame laikraštyje buvo įdėta nuotrauka, tačiau be paaiškinimų, iš ko ji padaryta. O paskui staiga viskas įsisuko labai greitai, žinia apie neįprastą kalėdinę eglutę pasklido po visą šalį.

Nuo tada kasmet Čandlerio miestelio gyventojai meistrauja eglutę iš vielinio tinklo ir vėjaričių augalų. Šiais metais – jau 63-ią kartą. Miesto parko priežiūros skyriaus darbuotojai augalus pradeda rinkti spalį, ieško panašaus dydžio, apvalios formos krūmelių. Kadangi miestas auga, mažėja dykumų plotai, jų rasti vis sunkiau. Lapkričio viduryje kuriamas kūgio formos rėmas, išvedžiojami laidai apšvietimui. Kiekvieno augalo stiebas apsukamas viela ir pritvirtinamas prie kūgio. Jų prireikia maždaug 600–700. Tada viskas apipurškiama baltais dažais ir apibarstoma sidabriniais blizgučiais. Galiausiai eglutė apvyniojama 1,2 tūkst. LED lempučių. Šventiniu laikotarpiu pažiūrėti unikalaus kalėdinio medelio atvyksta daug žmonių iš kitų JAV vietovių. Vietiniai gyventojai tuo labai didžiuojasi.

Pagerbia jūsų gėrybes

Ne mažiau išradingi ir Meino valstijoje esančio Roklando miesto gyventojai. Jų kalėdinė eglutė jau daug metų konstruojama iš omarų gaudyklių. Tai daroma neatsitiktinai, šis miestas laikomas pasauline omarų sostine. Roklandiečiai sako, kad taip pagerbia jūrų gėrybes, kurios yra daugumos iš jų pragyvenimo šaltinis.

Pasakojama, kad šis sumanymas pirmiausiai gimė Masačusetso valstijoje. Vienas krautuvininkas esą kieme pamatė iš omarų gaudyklių sudėliotą kaugę, kuri priminė medį ir nusprendė panašią, tik didesnę, pastatyti mieste. Omarų gaudytojai paaukojo daugiau nei 350 gaudyklių, žvejai davė plūdurų, kuriuos vaikai nudažė raudonai.

Kai 2003 m. idėją nutarė pasiskolinti Roklando bendruomenė, ji sukūrė savitą Kalėdų eglutės iš omarų gaudyklių versiją. Gaudyklių dirbtuvėje buvo užsakyta pagaminti 155 žalios spalvos gaudykles su raudonomis angomis, tradicinių kalėdinių spalvų, kad atrodytų šventiškiau. Sukrovė jas vieną ant kitos taip, kad būtų panašu į kūgį, o viršūnę papuošė milžinišku, 2,5 m aukščio raudonu omaru, laikančiu žvaigždę. Bendras eglės aukštis siekė daugiau nei 10 m. Žvejai pasidalijo nebereikalingais plūdurais, kurie buvo nudažyti raudonai ir sukabinti ant konstrukcijos. Originalią kalėdinę eglutę apšviečia 2,5 tūkst. LED burbulų. Iš omarų gaudyklių eglutes stato ir kiti Meino valstijos miestai, tačiau Roklando – aukščiausia iš jų.

Pravertė seni dviračiai

Sidnėjaus gyventojus 2010 m. nustebino kalėdinė eglutė, sukonstruota iš senų dviračių ir jų detalių. Juos paskolino dviračių perdirbimo bendrovė. Šiam gigantiškam statiniui sukurti prireikė aštuonių savaičių. Dviračiai ir jų detalės buvo pritvirtinti prie kūgio formos metalinės konstrukcijos ir nupurkšti įvairių ryškių spalvų dažais, kad atrodytų šventiškiau. Tamsoje eglutė buvo ypač įspūdinga: nereikėjo nei lempučių, nei žaisliukų – tamsoje švytėjo neoniniai dažai.

Dėl meilės baletui

Nacionalinio Anglijos Baleto šokėjai prieš trejus metus sukūrė kalėdinę eglutę iš įvairių pastelinių atspalvių puantų. Ji papuošė Londono Koliziejaus teatro fojė. Taip trupė nusprendė pažymėti spektaklio "Spragtukas", kuris buvo pastatytas gruodžio pradžioje, premjerą. Baleto batelius, tiesa, ne naujus, o jau dėvėtus, dovanojo trupės balerinos, iš viso 588 poras. Kai kurios ant jų netgi užrašė kalėdinius linkėjimus. Prireikė ir 700 m šilkinio kaspino bei 33 metrų lempučių girliandos.

Išminties medis

Dublino universiteto koledžo biblioteka 2016 m. pasipuošė nuostabia eglute iš raudonos ir žalios spalvos knygų. Jos buvo sukrautos ant specialiai pagamintų apvalių medinių konstrukcijų. Eglutės viršūnėje puikavosi ryškiai raudonas didžiulis kaspinas. Taip netradiciškai pasitikti artėjančias Kalėdas sugalvojo bibliotekos darbuotojai. Tiesa, jiems teko gerokai pasukti galvas, kaip sudėlioti knygas, kad statinys būtų gana stabilus ir nesubyrėtų. Knygos didelės ir sunkios, tad į pagalbą atskubėjo ir studentai.

Instaliacija iš rogučių

Vengrijos architektūros ir dizaino studija "Hello Wood" prieš penkerius metus kalėdinį labdaros projektą pristatė ypatingai – pakvietė Budapešto gyventojus prie iš medinių rogučių pastatytos eglutės. 11 m aukščio statiniui, iškilusiam aikštėje prie Meno rūmų, prireikė medinio rėmo ir 365 rogučių. Jas užkelti į reikiamą aukštį padėjo kranas. Įdomu, kad į eglutės vidų buvo galima įeiti ir apžiūrėti sudėtingą, įdomią konstrukciją. Prieš pat Kalėdas ji buvo išmontuota, o rogutės padovanotos mažiesiems SOS vaikų kaimo gyventojams. Studija "Hello Wood" dažnai organizuoja įvairias socialines akcijas. Jos atstovų teigimu, šįsyk jie norėjo sukurti modernią meninę instaliaciją, kuri būtų ne tik įspūdinga pažiūrėti, bet kurios elementus vėliau būtų galima išdalinti vaikams.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių