Prancūzijos rinkimų debatai buvo įnirtingi, bet nokauto nebuvo

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy per debatus, kurie buvo surengti iki rinkimų likus keturioms dienoms, įnirtingai atakavo savo varžovą, socialistų kandidatą Francois Hollande'ą, bet lemiamo smūgio favoritui nesudavė.

Per trečiadienio debatus varžovai svaidėsi įžeidimais ir nė vienam jų nepavyko dominuoti, bet F.Hollande'as į šiuos televizijos debatus atėjo kaip populiaresnis kandidatas ir, atrodo, išėjo nenukentėjęs.

Politikos apžvalgininkai sako, kad juos nustebino šių debatų nuožmumas, bet abejoja, ar jie smarkiai pakreips rinkimų kovos eigą.

Iki sekmadienį įvyksiančio antrojo rinkimų rato likus vos kelioms dienoms, dešiniųjų prezidentas, kuris, kaip rodė pastarojo pusmečio apklausos, pagal populiarumą atsilieka nuo F.Hollande'o, nedvejodamas atakavo ir kelis kartus išvadino varžovą melagiu ir arogantišku žmogumi.

F.Hollande'o atsakas buvo toks pats įnirtingas, o kartais - dar ir pašaipus. Jis apkaltino N.Sarkozy atsisakant prisiimti atsakomybę už savo darbus ir pasitenkinimu savimi tokiu metu, kai daugelis rinkėjų jaučia negailestingą ekonominę krizę.

„Kad ir kas vyktų, kad ir kas nutiktų, jūs visada patenkintas“, - pareiškė F.Hollande'as po kalbos apie ekonomiką. „Tai melas! Melas! - atkirto N.Sarkozy. - Tai ne koks pokštų konkursėlis“.

F.Hollande'as išvadintas melagiu greitai susitvardė ir pasakė: „Akivaizdu, kad tai tema, kuri man turėtų būti netoleruotina, bet iš jūsų lūpų ji tampa tiesiog nuobodi“.

Aistros vėl užvirė F.Hollande'ui apkaltinus N.Sarkozy tuo, kad jis į aukštus postus vyriausybėje, žiniasklaidoje ir pramonėje prikišo politinių bičiulių. Prezidentas savo ruožtu išvadino varžovą „menku šmeižiku“.

„Pone Hollande'ai, jūs kalbėjot - neabejotinai siekdamas būti nemalonus man - apie “normalų prezidentą„. Sakau jums, kad prezidento postas nėra normalus postas, o situacija, kurioje esame, nėra normali situacija“, - sakė N.Sarkozy.

N.Sarkozy neigė, kad skaldė visuomenę, ir tvirtino, kad per pirmąją jo penkerių metų kadenciją nebuvo jokio smurto ir jokios „pilietinio karo“ nuotaikos.

N.Sarkozy taip pat priminė skandalą, susijusį su susikompromitavusiu buvusiu Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovu Dominique'u Straussu-Kahnu, kuris taip pat užima aukštas pareigas F.Hollande'o Socialistų partijoje.

Prezidentas teigė, kad jo oponentas nusiplovė rankas tarsi Pontijus Pilotas, pasklidus gandams apie jo kolegos partijoje seksualinius ekscesus.

F.Hollande'as šiuos kaltinimus įnirtingai neigė, tvirtindamas, kad nieko nežinojo apie savo buvusio sąjungininko privatų gyvenimą.

Socialistas per šiuos taip pat ryžtingai atsilygindavo N.Sarkozy smūgiu į smūgį, kaltindamas prezidentą turtinguosius pavertus dar turtingesniais, o neturinčius pinigų - dar labiau nuskurdinus.

„Nesugebate išvystyti nei vienos pagrįstos minties, nekalbėdamas šiurkščiai“, - pareiškė F.Hollande'as, vėliau pridūręs: „Aš saugosiu respublikos vaikus. Jūs saugosite labiausiai privilegijuotuosius.“

Kai N.Sarkozy apkaltino F.Hollande'ą „bailumu“, nes socialistas esą leido savo sąjungininkams svaidyti nesąžiningas ir įžeidžiančias pastabas apie dabartinio šalies vadovo būdą, jo oponentas replikavo: „Jums būtų sunku pateikti save kaip auką arba ėriuką.“

Viešosios nuomonės tyrimo agentūros „TNS-Sofres“ politologas Emmanuelis Riviere'as teigė, kad šie debatai buvo „daugiau ar mažiau lygiosios“, tačiau pridūrė, kad faktiškai tai reiškia pergalę F.Hollande'ui, kuriam būnant favoritu pakako tiesiog nepadaryti klaidų.

„Socialistų kandidatas po kurio laiko tai suprato ir atsipalaidavo, žinodamas, kad keli jo smūgiai pataikė, - aiškino analitikas. - Francois Hollande'as nesubliūško, ko tikėjosi Nicolas Sarkozy.“

„Tokios kokybės debatų nematėme nuo 1988 metų“, - viešosios nuomonės tyrimo instituto BVA ekspertas Gaelis Slimanas sakė naujienų agentūrai AFP, turėdamas omenyje itin audringą žodžių dvikovą tarp tuomečių kandidatų Francois Mitterrando ir Jacques'o Chiraco.

Dienraščio „Le Parisien“ tinklalapyje atliekama greitoji nemokslinė apklausa rodė, kad šių debatų nugalėtojas yra F.Hollande'as, bet dauguma ekspertų pabrėžia, jog dar per anksti spręsti, kokią išvadą neapsisprendę rinkėjai padarys apie abiejų kandidatų agresiją.

Prieš šiuos debatus apklausų rezultatai rodė, kad F.Hollande'as turi daugiau galimybių laimėti ateinantį sekmadienį vyksiantį antrąjį rinkimų turą po to, kai jis nežymiai aplenkė N.Sarkozy per balandžio 22 dieną vykusį pirmąjį balsavimą, po kurio atkrito aštuoni kiti kandidatai.

Naujausios apklausos rodo, kad F.Hollande surinks apie 54 proc., o N.Sarkozy - apie 46 proc. balsų, o šis santykis menkai svyravo per šešis mėnesius trukusią rinkimų kampaniją, kuri kai kada tapdavo labai įtempta.

Praėjus dešimčiai dienų po pirmojo rinkimų rato, N.Sarkozy siekė persivilioti beveik 18 proc. rinkėjų, balsavusių už Marine Le Pen - prieš imigrantus nusistačiusio Nacionalinio fronto kandidatę. Prancūzijos ultradešiniesiems jos pasiektas rezultatas buvo rekordiškai aukštas.

Prezidentas šiek tiek pagerino savo pozicijas, diskutuodamas su F.Hollande'u dėl imigracijos, nes N.Sarkozy oponentas gana neaiškiai kalbėjo apie kai kuriuos savo planų aspektus. Tačiau socialistų kandidatas tvirtai pasirodė, kalbėdamas apie ekonomiką, atakuodamas savo priešininką dėl didelio nedarbo.

„Mūsų nedarbas padidėjo, mūsų konkurencingumas pablogėjo, o Vokietijai sekasi labiau negu mums“, - pabrėžė F.Hollande'as, kritikuodamas N.Sarkozy pasiekimus ekonomikoje.

„Kodėl Vokietijai sekasi geriau negu mums? Nes Vokietija vykdė priešingą politiką negu ta, kurią siūlote Prancūzijos žmonėms“, - replikavo N.Sarkozy.

„Jums viskas labai paprasta. Niekas niekada nebūna jūsų kaltė“, - įgėlė F.Hollande'as.

Politikos veteranai, kuriems abiem po 57 metus, surengs dar po vieną didelį rinkimų kampanijos renginį prieš oficialią jos pabaigą penktadienio vidurnaktį, o sekmadienį 44 mln. Prancūzijos rinkėjų bus pakviesti atvykti į balsavimo apylinkes.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių