Nešvaraus finansavimo skandalas brangiai kainuos Prancūzijos prezidentui

Nešvaraus finansavimo skandalas Prancūzijos prezidentui ir vyriausybei sukėlė didelių nemalonumų: partijos kolegos maištauja, reitingai krinta, viltys likti valdžioje blėsta.

Kirtis vyriausybei

Prancūzijos centro dešiniosios valdančiosios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) įstatymų leidėjai trečiadienį atmetė svarbų vyriausybės pasiūlymą išplėsti atstovavimą darbuotojams mažose įmonėse. Šį įstatymo projektą aktyviai stengėsi prastumti darbo ministras Éricas Woerthas, įsivėlęs į skandalą dėl prezidento rinkimų kampanijos nelegalaus finansavimo.

Valdančiosios partijos įstatymų leidėjai gana retai atmeta vyriausybės teikiamus įstatymų projektus. Todėl politologai šį akibrokštą vertina kaip tiesioginį kirtį ministrų kabinetui, kurį pastarosiomis savaitėmis krečia ne vienas skandalas.

Praėjusį sekmadienį iš vyriausybės pasitraukė du biudžeto pinigus cigarams ir prabangiems lėktuvams švaistę ministrai, o šią savaitę prokuratūra pradėjo tyrimą dėl pranešimų, kad N.Sarkozy 2007 m. kandidatuodamas į prezidento postą gavo neteisėtą finansavimą iš turtingiausios šalies moters – kosmetikos imperijos "L'Oréal" paveldėtojos Liliane Bettencourt.

Ginčas, sudrebinęs šalį

Aukščiausius Prancūzijos valdžios sluoksnius pasiekęs skandalas prasidėjo dar prieš mėnesį, nuo šeimyninio ginčo. Po to, kai 87 metų L.Bettencourt savo draugui fotografui padovanojo maždaug milijardą eurų, jos dukra Francoise ėmėsi per teismus kovoti už motinos turtus ir įrodinėti, kad milijardierė kenčia nuo senatvinės silpnaprotystės.

Tiriant šią istoriją pradėjo aiškėti netikėti faktai. Pasirodo, L.Bettencourt deklaravo ne visą turtą ir vengė mokėti mokesčius, o vykdant šias machinacijas jai talkino bendrovės "Clymene" finansų konsultantai. Šioje bendrovėje taip pat dirbo ir milijardierės finansus tvarkė dabartinio darbo ministro É.Woertho žmona Florence. É.Woerthas tuomet ėjo biudžeto ministro pareigas ir, pasak kritikų, negalėjo nežinoti apie L.Bettencourt machinacijas.

Vokeliai politikams

Netrukus į viešumą iškilo dar įdomesnė istorija. Interneto naujienų portalas "Mediapart" paskelbė buvusios L.Bettencourt buhalterės Claire Thibout liudijimus, kad milijardierė dalydavo vokelius su pinigais Prancūzijos politikams, tarp jų – ir prezidentui N.Sarkozy.

Prieš tapdamas šalies vadovu jis buvo dažnas svečias L.Bettencourt namuose. Ji gyveno Paryžiaus Neji priemiestyje, o N.Sarkozy anksčiau buvo šio priemiesčio meras.

C.Thibout pačiai tekdavo išgryninti pinigus, skirtus politikams. Sumos būdavo įvairios – nuo 10 tūkst. iki 100 tūkst. eurų.

"N.Sarkozy irgi gaudavo savo vokus, – buhalterės žodžius citavo "Mediapart". – Tai dažniausiai vykdavo po pietų, ir visi namie viską žinojo. Tai vykdavo mažoje svetainėje pirmame aukšte. Kadangi Bettencourt'ai turėjo klausos sutrikimų, jie su politikais kalbėdavo labai garsiai, ir visi viską girdėdavo."

"50 tūkst. nepakaks!"

C.Thibout portalui "Mediapart" taip pat pasakojo, kaip 2007 m. kovo 26 d. L.Bettencourt finansų patarėjas Patrice'as de Maistre'as paprašė jos išgryninti 150 tūkst. eurų. Buhalterė tuo metu iš banko sąskaitų galėjo pasiimti tik trečdalį šios sumos.

C.Thibout prisiminė, kad P.de Maistre'as tuomet labai susinervino ir pradėjo šaukti: "Klausyk, šie pinigai skirti N.Sarkozy rinkimų kampanijai! Turiu atiduoti juos É.Woerthui, kuris užsiima kampanijos finansais. 50 tūkst. nepakaks!"

Pasak C.Thibout, P.de Maistre'as vėliau pats išgrynino likusius 100 tūkst. eurų iš kitų Bettencourt'ų šeimos sąskaitų.

Pagal Prancūzijos įstatymus privatus asmuo kandidatui per metus gali paaukoti tik 4,6 tūkst. eurų.

Kratosi kaltinimų

Prezidentas N.Sarkozy ir darbo ministras É.Woerthas griežtai atmetė visus jiems metamus kaltinimus. Šalies vadovas juos pavadino šmeižtu, kuris neturi jokio realaus pagrindo. Prezidentas apgailestavo, kad valstybė pasinėrė į gandų rankiojimą, užuot sprendusi svarbius klausimus.

É.Woerthas per televiziją pareiškė: "Pakaks! Nėra dėl ko man priekaištauti. Niekada nesu gavęs nė vieno neteisėto euro!"

Tačiau išstumti skandalingos istorijos iš laikraščių pirmųjų puslapių nepavyko net prezidento žmonai Carlai Bruni, kuri sutiko filmuotis naujoje amerikiečio režisieriaus Woody Alleno juostoje "Vidurnaktis Paryžiuje".

Prancūzijos žiniasklaida kasdien atskleidžia naujas skandalo detales. Laikraštis "Le Monde" rašė, kad banko BNP išrašai patvirtina, jog 2007 m. kovo 26 d. iš L.Bettencourt sąskaitos buvo išgryninta 50 tūkst. eurų. Tačiau laikraštis "Liberation" pateikė buhalterinės knygelės kopiją, kurioje nurodyta, kad šie pinigai buvo išleisti visai kitoms reikmėms.

Oponentai galanda kirvius

Kol žiniasklaida narsto šią painią istoriją, N.Sarkozy ir jo vyriausybė išgyvena sunkius laikus. Prezidento reitingai per pastarąsias savaites nukrito dar trimis procentais. Dabar jį palaiko tik trečdalis prancūzų, o galimybės 2012 m. būti išrinktam antrai prezidento kadencijai atrodo labai miglotos.

Tuo labai džiaugiasi N.Sarkozy oponentai – socialistų lyderė Ségolène Royal ir buvęs premjeras Dominique'as de Villepinas, kurie irgi puoselėja viltis po dvejų metų atsisėsti į prezidento kėdę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių