Estai sukūrė pasaulį pravirkdžiusį filmą apie Baltijos šalių tragediją

  • Teksto dydis:

Rugsėjo 9 dieną kino teatrų ekranus visoje Lietuvoje pasieks debiutinis estų režisieriaus Martti Helde vaidybinis filmas „Vėjų kryžkelėje“ (angl. In the Crosswind).

Filmas pasakoja 1941-siais vykstančią jaunos mamos Ernos (akt. Laura Peterson), gyvenančios idiliškoje Estijos kaimo sodyboje kartu su vyru ir mažamete dukra, tremties istoriją. Filmas paremtas tikrais įvykiais. Jo scenarijų įkvėpė režisieriaus rastas tremties metu rašytas Ernos dienoraštis, kuriame ji rašo laiškus savo vyrui, kuris už priklausymą Estijos Gynybos lygai kali sovietų koncentracijos stovykloje.

Pasaulinio pripažinimo filmas sulaukė dėl unikalaus vizualinio stiliaus, perteikiančio sustojusio laiko jausmą, kurį patiria pagrindinė filmo herojė Erna tą akimirką, kuomet į jos sodybą įsiveržia sovietų kariai. Tuo pat metu, kai Ernos balsas perteikia dienoraščio puslapius, jausmingai aprašančius aplink besirutuliojančius įvykius ir moters išgyvenimus, filmavimo kamera slenka pro chaoso ir panikos akimirką įšaldytas aktorių scenas. Tuomet palengva priartėja prie nuo vyrų jėga atskiriamų moterų ir į gyvulinius vagonus ginklu varomus vaikus su motinomis. Šia skvarbia ir širdį veriančia vizualika filmas perteikia visus Ernos tremties metu patirtus išgyvenimus: sunkų darbą stovyklose, šaltį, badą, prievartavimus ir dukters mirtį.

Šis filmas – tai didžiausių pasaulinės auditorijos ovacijų sulaukęs kino meno kūrinys, kalbantis apie vieną skaudžiausių praėjusio amžiaus tragedijų – Baltijos šalyse vykdytus trėmimus. Lietuvoje masiniai trėmimai prasidėjo 1941-ųjų birželio 14-ąją. Skaičiuojama, kad per pirmąsias keturias trėmimų dienas iš Lietuvos buvo deportuota apie 18 tūkst. lietuvių. Visose Baltijos šalyse masinės deportacijos aukomis tapo 590 tūkst. žmonių. Filmas „Vėjų kryžkelėje“ skiriamas visų aukų atminimui.

Juostą Lietuvos žiūrovams pristatys režisierius Martti Helde bei pagrindinio vaidmens atlikėja Laura Peterson. Rugsėjo 8–9 dienomis numatyti kūrėjų susitikimai su žiūrovais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

otto

otto portretas
Vatnikai tokių filmų nežiūri.

filmą

filmą portretas
reikia nemokamai rodyti Romuvos k/t saseldimokratų rinkėjams :(
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių