Kokius langus rinktis: medinius ar plastikinius?

Ko gero, prieš keisdami langus ar duris norom nenorom imame svarstyti, medinę ar plastikinę produkciją pasirinkti? O gal aliuminę? Turbūt šis klausimas dažniau iškyla ekologija ir sveikata besirūpinantiems žmonės. Iki šiol vyravo nuomonė, kad aplinkai draugiškesni mediniai gaminiai. Šį požiūrį langų ir durų gamintojai linkę paneigti. Anot jų, šiandien abiejų rūšių produkcijos poveikis gamtai – beveik vienodas.

Kur kas rimtesnė problema – susidėvėjusių langų ir durų perdirbimas. Aplinkos ministerijos specialistai konkrečiai negalėjo atsakyti, kur turėtų atsidurti išmontuoti plastikiniai langai ir šarvuotos durys.

,,Pažymime, kad Aplinkos ministerija nenustato reikalavimų langų, durų ar kitų produktų ,,ekologiškumui“. Ekologiškumo sąvoka nepriskirta privalomųjų reikalavimų nustatymo sričiai. Privalomieji reikalavimai nustatomi tokie, kad gaminys nekenktų ir nebūtų pavojingas žmogaus sveikatai ar aplinkai.

Statomuose (projektuojamuose) pastatuose langai turi atitikti jiems nustatytus reikalavimus, kad būtų įgyvendinti esminiai statinio reikalavimai, t. y. mechaninio atsparumo ir pastovumo, gaisrinės saugos, higienos, sveikatos ir aplinkos apsaugos, saugaus naudojimo, apsaugos nuo triukšmo, energijos taupymo ir šilumos išsaugojimo. Langai pastatuose projektuojami vadovaujantis statybos techninio reglamento nuostatomis“, – padėtį atskleidė Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Baranauskas.

Išmontuoti langai perdirbami

,,Megrame langai“ individualių ir verslo klientų skyriaus vadovė Jūratė Vaitiekūnienė tikino, kad susidėvėjusių langų ir durų bet kur nepadėsi.

Jos žodžiais tariant, atliekų tvarkymo galiojančios aplinkos apsaugos taisyklės reglamentuoja, kad seni plastikiniai ar mediniai langai specialiai paruoštoje gamyklos teritorijoje išrūšiuojami į metalą, plastiką, medį, stiklą ir pristatomi atliekas tvarkančiai įmonei.

Aplinkos ministerijos specialistai nei žodžio neištarė apie plastikinių langų perdirbimą. Nesinori tikėti, kad tai jiems naujiena.

Eglė Berezuckė, ,,Plaza langų“ marketingo vadovė, aiškino, kad Lietuvoje egzistuoja antrines žaliavas superkančios įmonės. Jos ir turėtų pasirūpinti susidėvėjusiais langais bei durimis.

,,Seni plastikiniai langai perduodami perdirbimui. (...) Visi PVC profilių gamintojai pagal Europos Sąjungos reikalavimus privalo plastiko gamybai naudoti tam tikrą dalį perdirbto plastiko, vadinamo reciklatu. PVC yra pati ekologiškiausia žaliava langų gamybai: plastikas yra pilnai perdirbamas ir grąžinamas į gamybos ciklą. Seni langai ir atliekos nevežami į sąvartyną, nekertami miškai, kaip medinių langų gamybai, o iš PVC pagaminti langai ir durys tarnauja ne vieną dešimtį metų“, – dėstė E. Berezuckė.

Švino siekiama atsisakyti

Dauguma plastikinių langų verslo atstovų jau keletą metų gamina produkciją, kurioje nėra aplinkai kenksmingos medžiagos – švino. Jį pakeitė cinkas ir kalcis.

,,Megrame langų“ atstovė sakė, kad langai be švino yra patvaresni, stabilesni, atsparesni išorės poveikiui, ilgiau išlieka balti ir blizgūs. Specialistė atskleidė, kad pagal Europos Sąjungos direktyvas nuo 2015 metų visi plastikiniai langai privalės būti gaminami nenaudojant švino junginių.

Pasak jos, mediniai langai irgi yra ekologiški, nes medžiui apdirbti naudojamos tik iš natūralių medžiagų pagamintos priemonės.

J. Vaitiekūnienės nuomone, šiuolaikiški mediniai ir plastikiniai langai žmogaus sveikatai ,,neturi jokios įtakos“.

Vis dėlto kartais pasitaiko atvejų, kai langų ir durų prekeiviai savo klientus bando ,,išdurti“.

,,Plaza langų“ specialistė rekomenduoja prieš perkant pasidomėti, kuriuose langų profiliuose nėra švino junginių. Anot jos, sąžiningi langų gamintojai ir pardavėjai tai pasako atvirai. Jei klientas nenori būti mulkinamas, visada iš pardavėjo privalo reikalauti ,,bešvinę“ langų profilių sudėtį patvirtinančio sertifikato.

J. Vaitiekūnienė pridūrė, kad renkantis produktą, reikia teirautis kur gaminys pagamintas, pasidomėti, ar pasirinkta įmonė priklauso Respublikinei langų ir durų gamintojų asociacijai. Anot specialistės, ši asociacija vienija geriausius Lietuvos langų ir durų gamintojus, montuotojus bei medžiagų tiekėjus. Asociacijai priklausančios įmonės įpareigotos laikytis aukščiausių langų gamybos standartų ir montavimo taisyklių.

Visi langai reikalauja priežiūros

Į klausimą, ,,kurie langai geresni: mediniai ar plastikiniai?“, ,,Megrame langų“ atstovė vienareikšmiškai atsakyti negalėjo: ,,Tiek vieni, tiek kiti pilnai atlieka savo funkciją, tik skiriasi savo medžiagiškumu. Dažniausiai pasirinkimą lemia bute ar name keičiami langai, kiek lėšų planuojama skirti, kiek laiko planuojama skirti langų priežiūrai, ar langas svarbus kaip interjero akcentas, ar reikia paisyti namo eksterjero, jo vienodumo reikalavimų ir pan. Net gyvenimo būdas šiems sprendimams daro nemažą įtaką.“

Moteris atviravo, kad plastikinių langų gamybos procesas yra paprastesnis, dėl to ir jų kaina yra žymiai mažesnė. Esą tiek mediniai, tiek plastikiniai yra ilgaamžiai – tinkamai prižiūrint jie tarnauja ilgus metus, todėl dažniausiai pasirinkimą lemia piniginės storis.

"Žmonės, gyvenantys daugiabučiuose, statantys ekonominiais sprendimais pagrįstą namą ar kotedžą, dažniau renkasi plastikinius langus. Jie paprastai siekia funkcionalumo už mažesnę kainą. Medinius langus renkasi natūralesnį, dažnai prabangesnį interjerą kuriantys žmonės. Tai apartamentus įsirenginėjantys, nuosavus namus statantys ar renovuojantys žmonės. Žinoma, abiem atvejais pasitaiko ir išimčių“, – kalbėjo E. Berezuckė.

Anot J. Vaitiekūnienės, apsisprendimui įtakos turi ir kitos aplinkybės. Moteris aiškino, kad medinius langus dėl saulės, lietaus, šalčio ar šilumos gali tekti perdažyti. Šiuo atžvilgiu plastikiniai yra pranašesni – jų dažyti netenka.

Nepaisant to, specialistė konstatavo, jog tiek prie medinių, tiek prie plastikinių langų retkarčiais prisiliesti tenka. Valant langus taip pat reikėtų nublizginti ne tik stiklus, bet nuvalyti ir apdulkėjusius profilius.

Langų gamintojai sako, kad jei judantys mechanizmai bus švarūs, išliks didesnė tikimybė, jog langai tarnaus ilgiau.

E. Berezuckė plastiko paviršių pataria švarinti valomuoju pieneliu. Ji teigė, kad pienelis ne tik geriau nuvalo paviršių, bet ir atnaujina plastiką.Moteris pabrėžė, kad pavasarį ir rudenį langų tarpines reikia sutepti specialiu pieštuku. Ši procedūra padeda išsaugoti tarpinių elastingumą ir lango sandarumą. Taip pat norint kokybiškai prižiūrėti langus, specialiu tepalu reikia sutepti ir langų tvirtinimo detales. Tepalas apsaugo apkaustus, sumažina detalių trintį. Specialistė pridūrė, kad langų priežiūros priemonių rinkinį galima įsigyti perkant langus.

Daug lemia medienos rūšis

"Megrame langai“ darbuotoja įsitikinusi, kad pirkėjas, nusprendęs pasirinkti medinius langus, turėtų atsižvelgti į tai, iš kokios medienos jie bus gaminami: ,,Visa mediena yra skirstoma į dvi rūšis – lapuočių ir spygliuočių. Tiek viena, tiek kita gali būti naudojama langų gamyboje, žinoma, yra ir tam tikrų apribojimų. Spygliuočių – pušies, eglės, maumedžio mediena tinkama langams gaminti. Ji šiek tiek pigesnė nei lapuočių, bet turi vieną minusą – sakingumą. Todėl ypatingai svarbu, kad langų gamyboje naudojama mediena būtų tinkamai nusakinta. Lapuočių medienos – ąžuolo ir raudonmedžio langai yra solidumo, ilgaamžiškumo etalonas. Pasirinkimo galimybės tikrai yra didelės, kiekvienam pagal skonį ir galimybes“.

J. Vaitiekūnienė atskleidė, kad pastaruoju metu išplito aliuminio sistemos. Jos teigimu, visuomeninės paskirties statiniuose, pasitelkus aliuminio sistemas, galima įgyvendinti įspūdingus projektus.

Aliuminiai langai dažniausiai naudojami viešuosiuose pastatuose. Ši sistema patraukli, nes ilgai nepraranda savo savybių, yra patvari ir ilgaamžė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Lasas

Lasas portretas
Renkantis langus vienas svarbiausių aspektų, kurį įvertina pirkėjas yra langų kainos. Tiek plastikinių langų, tiek medinių langų kainos dalinai, bet ne visiškai atspindi gaminio kokybę. Didelę Plastikiniu langu dalį sudaro ir įmonių antkainiai, kuriais dengiami darbuotojų atlyginimai,

reklama plastikiniams langams

reklama plastikiniams langams portretas
,,Anot J. Vaitiekūnienės, apsisprendimui įtakos turi ir kitos aplinkybės. Moteris aiškino, kad medinius langus dėl saulės, lietaus, šalčio ar šilumos gali tekti perdažyti. Šiuo atžvilgiu plastikiniai yra pranašesni – jų dažyti netenka.,, Kodėl ponia nepaminėjo, kad plastikiniai langai nuo saulės persikreipia , teko naujai perstatyti langus, nes langai buvo pietų pusėje.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaip išsirinkti tinkamiausią apšvietimą namuose?
  Kaip išsirinkti tinkamiausią apšvietimą namuose?

  Šviestuvas šiuolaikiniuose namuose įgauna vis svarbesnį vaidmenį – tai ne vien kokybiško apšvietimo šaltinis, bet ir dekoro detalė, padedanti kurti nuotaiką patalpose. Interjero dizaineris Dovas Serapinas dalijasi ...

 • Ekspertas pataria, kaip nesuklysti renkantis unitazą
  Ekspertas pataria, kaip nesuklysti renkantis unitazą

  Dėliojant tobulo vonios kambario paveikslą  unitazas, greičiausiai, nėra pirmasis į galvą šaunantis interjero elementas. Tačiau nuvertinti jo nereikėtų – tinkamai išsirinkus apie tokį pirkinį galėsite negalvoti visą de&sca...

 • Interjero dizainerė: prisirišu ne prie daiktų, o prie žmonių
  Interjero dizainerė: prisirišu ne prie daiktų, o prie žmonių

  Batsiuvys be batų – šis posakis tikrai ne apie interjero dizainerę Eglę Rekašienę. Ne kartą gyvenamąją vietą keitusi klaipėdietė kiekvienąkart savo būstą projektuoja itin skrupulingai. Ir, kaip prisipažino kūrėja, tai yra ge...

  2
 • Tautiečiams vienos baldų funkcijos nebegana
  Tautiečiams vienos baldų funkcijos nebegana

  Populiariausio Lietuvoje baldo-transformatoriaus titulą, be abejonės, laimėtų dar nuo sovietinių laikų gerai žinomas stalas-knyga, kurio paviršiaus plotas išskleidus padidėja daugiau kaip 5 kartus. Ekspertai pastebi, kad lietuvių noras t...

 • Išmanieji šviestuvai nukelia į ateitį
  Išmanieji šviestuvai nukelia į ateitį

  Viena svarbiausių kiekvienų namų interjero detalių yra šviestuvai. Pagrindinė dilema, iškylanti perkant šviestuvą, susijusi su jo paskirtimi. Kas svarbiau: šviestuvas kaip interjero puošmena, ar šviestuvas kaip &...

 • Kokios yra karščiausios interjero tendencijos?
  Kokios yra karščiausios interjero tendencijos?

  Sodrios ir gilios spalvos, jau bemaž dešimtmetį iš interjero paletės pasitraukusios žalios spalvos renesansas, barokinių elementų sugrįžimas net į minimalistinius interjerus. Tokias netikėtas, bet jau prigijusias, šių metų rude...

  2
 • Kaip išsirinkti gražų ir pėdoms malonų kilimą? <span style=color:red;>(patarimai)</span>
  Kaip išsirinkti gražų ir pėdoms malonų kilimą? (patarimai)

  Teisingai parinktas kilimas, net ir santūriam, šaltam interjerui gali suteikti jaukaus išskirtinumo, arba priešingai – į darnią visumą apjungti originalių formų baldus, ryškias spalvas. ...

 • Praktiški patarimai įsirengiantiems namų jaukumo simbolį – židinį
  Praktiški patarimai įsirengiantiems namų jaukumo simbolį – židinį

  Atvėsus orams, kai lauke drėgna ir saulę matome vis rečiau, židinys namuose tampa ta jaukia užuovėja, kur galima ramiai pailsėti, gera susiburti su draugais ar šeima ir pabendrauti. ...

 • Lietuviški interjerai: skandinaviškajam santūrumui ant kulnų lipa klasika
  Lietuviški interjerai: skandinaviškajam santūrumui ant kulnų lipa klasika

  Skandinaviškas santūrumas ir toliau karaliauja naujai įrengiamuose lietuvių interjeruose. Kita vertus, klasikiniai akcentai taip pat populiarūs. Tokiomis pagrindinėmis įžvalgomis apie vyraujančias tendencijas pasidalijo grindų danga, durimis, s...

 • Stilingas ir praktiškas vonios kambarys <span style=color:red;>(ekspertų patarimai)</span>
  Stilingas ir praktiškas vonios kambarys (ekspertų patarimai)

  Vonios kambarys įgauna vis didesnę reikšmę namuose, sako didžiausio Lietuvoje interjero ir baldų prekybos centro „Domus galerija“ ambasadorės – architektė Audronė Ambrazienė ir dizainerė Daiva Pocevičienė. Ši patalpa...

Daugiau straipsnių