Tarptautinis projektas „Help-Portrait“: kai fotografija tampa vertybe

  • Teksto dydis:

Savanorių būrys šurmuliuoja nuo pat ankstyvo ryto: kuria laikinas fotostudijas, darbo vietas visažistėms ir plaukų stilistams, dėlioja kompiuterius ir priemones nuotraukoms retušuoti, spausdinti ir įrėminti. Kiti ruošia užkandžių stalus, šventiškai puošia patalpas, įrenginėja vieteles vaikams žaisti. Visi su nekantrumu žvilgčioja į laikrodžius ir laukia pasirodančių žmonių. Ar tai pasiruošimas reklaminėms fotosesijoms? Ne. Tai tarptautinio projekto „Help-Portrait", skirto fotografiją mėgstantiems žmonėms, akimirka.

„Norėtume Jus nufotografuoti. Ir padovanoti nuotrauką Jums." Taip jau 5 metus, pirmą gruodžio šeštadienį, tūkstančiai pasaulinio judėjimo „Help-Portrait" fotografų ir savanorių kreipiasi į žmones, kurie dėl susiklosčiusių gyvenimo aplinkybių negali sau leisti profesionalios fotografijos paslaugų. Kas tie žmonės? Tai vieniši žmonės, vienišos mamos ar vieniši tėčiai su vaikais, daugiavaikės, sunkiau besiverčiančios, socialiai remtinos šeimos, našlaičiai, sergantys vaikai ar suaugę, karo veteranai, senyvo amžiaus žmonės ar tiesiog liūdnas jūsų kaimynas.
Projekto idėja yra labai paprasta: surasti žmones, kuriuos norima nudžiuginti nemokamais portretais, nufotografuoti juos, nuotrauką atspausdinti, įrėminti ir padovanoti.
„Help-Portrait" projektas paremtas laisva valia, juo nesiekiama materialinės naudos. Visi dalyvaujantys fotografai, stilistai, kirpėjai, makiažo specialistai ir savanoriai dirba be atlygio. Nei viena padaryta nuotrauka ar užfiksuota vaizdo medžiaga nenaudojama jokių marketingo programų vykdymui, reklamai ar „portfolio" demonstravimui.

„Noriu parodyti paprastiems žmonėms, kad jie yra nuostabūs"

„Help-Portrait" projekto sumanytojas yra JAV garsenybių fotografas Jeremy Cowart. Galima paminėti ne tik jo žymias amerikiečių televizijos ir muzikos žvaigždžių fotografijas (G. Paltrow, C.Cox, Sting, C.Clarkson, „Kalėjimo bėgliai" ir kt.), tačiau ir didelį indėlį į socialinę fotografiją (serijos apie Haičio, Ruandos ir Ugandos žmones). Išlikdamas neabejingas socialinėms problemoms, 2009 metais Šv. Kalėdų proga fotografas sumanė surengti gerumo akciją „Help-Portrait". Idėja fotografuoti paprastus žmones, esančius aplink mus, ypač tuos, kurie negali sau leisti profesionalios fotografijos paslaugų, Jeremy pasidalino internete. „Noriu parodyti žmonėms, kad jie yra nuostabūs. Noriu, kad jie jaustųsi svarbūs, ypatingi ir vertinami," - sakė fotografas.

Savo sumanymui įvykdyti Jeremy pakvietė keletą draugų fotografų, kurie mielai prisijungė prie šios idėjos. Įgyvendinę pirmąjį „Help-Portrait", renginio iniciatoriai nesitikėjo tokios projekto sėkmės ir dalyvių palaikymo. Per labai trumpą laiką „Help-Portrait" tapo pasauliniu judėjimu ir sukūrė pasaulio fotografų bendruomenę. 2009-2012 metais šiame projekte dalyvavo 20 371 fotografas ir 32 299 savanoriai. 62 šalyse, 2 128 vietose buvo padarytos ir padovanotos 282 295 nuotraukos, rašoma organizatorių pranešime.

Lietuva taip pat ne išimtis. 2009 metais šis projektas vyko keliose fotostudijose, o štai 2012 metais projekto metu jau buvo nufotografuoti 639 žmonės, dalyvavo 30 fotografų, 77 savanoriai ir 1 šuo.

Ką planuoja šiemet?

Šiemet jau vyksta intensyvūs „Help-Portrait" renginio, kuris vyks gruodžio 7 d., pasiruošimo darbai. Prie projekto prisijungė daugiau Lietuvos miestų. „Help-Portrait" planuojamas Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Jonavoje, Plungėje, Molėtuose, Zarasuose, Kėdainiuose, Šilutėje, Bubiuose (Kauno r.). Organizuojamos mobilios komandos, kurios važiuos į vaikų socializacijos centrus, senelių, kūdikių ir vaikų globos namus.
 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių