Mirė dirigentas V.Viržonis

Šį rytą, eidamas 80-uosius metus, mirė vienas žymiausių savo kartos Lietuvos operos dirigentų, profesorius Vytautas Viržonis.

Lietuvos operos riteris, be kurio indėlio šiandien nebeįsivaizduojama Lietuvos operos raida. Rugpjūtį maestro būtų šventęs 80-ąjį jubiliejų, iš jų teatre praleista beveik 60.

Įvairia veikla susijęs su operos menu - pradžioje dirbęs pianistu korepetitoriumi, vėliau tapęs dirigentu. Nuostabus pasakotojas, savo prisiminimų fragmentais atskleidęs užburiančią teatro magiją, kuomet teatras buvo – ne darbas, bet gyvenimo būdas. Įvykiai, tapę istorija, emocijos ir išgyvenimai, nuvedantys į tolstančią praeitį. O gal tai ir buvo Maestro jaunatviškumo bei žibančių ugnelių akyse šaltinis? Kas ir kur, kada ir kaip besugražins tas žavingas akimirkas? Kas bepapasakos visus neišgirstus prisiminimus?.

Dirigentas Vytautas Viržonis (g. 1930) Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dirbo nuo 1953 metų. Pradėjęs darbą kaip pianistas, dirigento asistentas, 1956 m. ėmė savarankiškai diriguoti. 1959 m. paruošė savo pirmąją premjerą – V. Gokijelio operą „Raudonkepuraitė“. 1961 m. tapo teatro dirigentu. V. Viržonis parengė 43 operos, 10 baleto premjerų, jo repertuare buvo per 60 operos ir 15 baleto spektaklių. Tarp jų: G. Verdi „Aida“, „Rigoletto“, „Trubadūras“, „Otello“, G. Puccini „Madama Butterfly“, „Tosca“, „Mergina iš Vakarų“, J. Offenbacho „Hoffmanno istorijos“, G. Donizetti „Meilės eliksyras“ ir „Lucia di Lammermoor“, Ch. Gounod „Romeo ir Džuljeta“, „Faustas“, V. Bellini „Norma“, A. Borodinas „Kunigaikšts Igoris“ (rež. B. Pokrovskis), P. Mascagni „Cavalleria rusticana“ ir daugelis kitų. Jis yra penkių lietuvių kompozitorių operų pirmasis dirigentas, 1990 m. parengė šveicarų kompozitoriaus A. Pfluger baleto „Katarsis“ pasaulinę premjerą.

1991 m. kartu su JAV lietuvių dirigentu A. Vasaičiu parengė A. Ponchielli operos „Lietuviai“ premjerą Čikagos lietuvių operoje ir Vilniaus teatre. V. Viržonio diriguotuose spektakliuose yra dainavę tokios pasaulio teatrų žvaigždės kaip Edda Moser, Virginia Zeani, Grace Bumbry, James King, Nicolae Herlea, Louis Quillico ir kt., šoko R. Striučkova, N. Bessmertnova, L. Kozi, Y. Yebra ir kt. Teatro gastrolėse 1986 m. V. Viržonis Maskvos Didžiajame teatre dirigavo „Otello“, „Miegančiąją gražuolę“ ir „Coppeliją“, gastrolėse Varšuvos Didžiajame teatre 1988 m. – dar ir „Normą“, Heilbrone - „Don Carlos“ ir „Giselle“, „Lucia di Lammermoor“ ir „Laisvąjį šaulį“. V. Viržonis dirigavo Rygoje, Taline, Maskvoje, Kazanėje, Kišiniove, Jerevane, Bulgarijoje, Vokietijoje, Čikagoje, Olandijoje, Suomijoje (Savonlinos operos festivalyje), Belgijoje, Šveicarijoje, Taivanyje ir kt.

1995 m. V. Viržonis subūrė kamerinį operos orkestrą, su kuriuo 3 kartus koncertavo Šveicarijoje (Bazelyje, Ciuriche ir kt.), bei Vokietijoje (Niurnberge, Stutgarte ir kt.).
Nuo 1963 m. V. Viržonis dėstė Lietuvos muzikos akademijoje, buvo šios aukštosios mokyklos profesorius.

Vytauto Viržonio veikla – itin įvairiapusė, Lietuvos operai jis nusipelnė ir kaip pianistas, ir kaip dirigentas, jis buvo žinomas kaip nuostabus pasakotojas, dažnai vedęs įvairius vakarus, susitikimus su operos žmonėmis. Neįkainojama jo patirtis repetuojant su solistais, atskleidžianti dainavimo subtilumus. Visi dabarties dainininkai – buvę jo studentai LMTA Operos studijoje. Nuo 2003 m. prof. Vytautas Viržonis dirbo LNOBT operos studijoje.

Velionis pašarvotas ritualinių paslaugų namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g. 10, šalia Ledo rūmų). Lankymas nuo birželio 16 d., trečiadienio, 11 val. Laidotuvės birželio 17 d., ketvirtadienį, 13.30 val. Antakalnio kapinėse.


Šiame straipsnyje: Viržonisoperadirigentas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių