Menotyrininkė: neprislėkime mirusiojo akmeniu

Neapkraukime mirusiųjų dideliais paminklais, krūvomis vainikų ir gėlių, nenaikinkime medžių, žolės. Taip ragina daugiau nei 20 metų kryžius, apeigas kapinėse tyrinėjanti garsi menotyrininkė Jolanta Zabulytė. Jos teigimu, pagerbiant mirusįjį svarbiausia – ne forma, bet turinys.

Degino senus kryžius

"Per Visų šventųjų dieną ir Vėlines akį rėžia vartojimo kultūra", – atsiduso J.Zabulytė. – Tomis dienomis kapai ypač perkrauti gėlių ar šiukšlėmis virstančių plastikinių žibintų. Ugnis – gražu, tačiau kai ji tikra. Dabar kapinėse matau prekybos gyslelę, formą, bet ne turinį."

Ar daugiau gėlių, vainikų, kurie tarsi dar labiau slegia mirusįjį, žvakių – didesnė pagarba? Žinoma menotyrininkė neabejoja – ne!

Liūdnai konstatuoja faktą, kad žmonės tai daro ne dėl mirusiųjų, bet dėl savęs, tarsi patenkindami savo ego, pasiduodami vartojimui, konkuruodami tarpusavyje.

"Svarbiausia – ne forma, kaip yra dabar, bet turinys, kaip būdavo seniau", – dar kartą pabrėžė mokslų daktarė J.Zabulytė.

Menotyrininkė pastebėjo, kad ir dabar Marcinkonyse ir kai kuriose kitose Lietuvos, daugiausia – Dzūkijos vietose, per Vėlines kapinėse būdavo kūrenamas laužas ir deginami seni, jau aptriušę kryžiai.

"Deginami ne tik seni, sutrūniję kryžiai, bet ir sutręšusios medinės tvorelės, giedama, meldžiamasi už mirusiuosius. Ugnis šventa visose kultūrose, ji šviečia ir kviečia mirusiųjų vėles", – aiškino J.Zabulytė.

Kaulus perkeldavo į kaulinyčią

Seniau Lietuvoje niekada kapų taip nenuklodavo gėlėmis ir žvakėmis. Dzūkijoje, pastebėjo Jolanta, žvakės buvo degamos visiems mirusiesiems prie bendro kapinių paminklo ir po Antrojo pasaulinio karo.

"XIX a. gėlės buvo labai brangios, todėl niekas jomis kapų nenuklodavo", – pastebėjo ji.

Tiesa, kapai būdavo įrengiami netoli gyvenamosios vietos, kaimuose, o po karo ir dabar žmonės keliasi į skirtingus regionus, didmiesčius.

"Dabar per Visus šventuosius ir Vėlines žmonės plūsta aplankyti šeimos kapų, nes įprastai ne per šventes tam neranda laiko, skuba, dirba, – pastebėjo J.Zabulytė. – Kapinės vis plečiasi, didėja. Seniau nestatydavo patvarių paminklų, o medinis kryžius, kai jis sutręšdavo, būdavo sudeginamas. Arba jei kapas buvo neprižiūrimas, mirusiojo jau niekas neprisimindavo, pagarbiai iškasdavo ir kaulus perkeldavo į bendrą nameliuką, vadinamą kaulinyčia. Ten buvo pagarbiai laikomi kitų mirusiųjų iškasti kaulai."

"Toje vietoje, kur buvo iškasti kaulai, laidodavo kitą žmogų ir statydavo naują antkapį, kryžių. Beje, ir dabar kai kuriose Lietuvos vietose yra kapinių, kuriose žmonės buvo laidojami šimtmečiais", – pasakojo J.Zabulytė.

Inkilai kapų medžiuose

Dabar žmonės stato patvarius, didelius paminklus. "Tai puikybės ir tuštybės apraiška, – neabejojo Jolanta. – Seniau tokius, norėdami mirties vietą paženklinti amžiams, statydavo didikai,  mecenatai. Šiandien tai irgi daroma, ir jau masiškai, siekiant išlaikyti atmintį apie save amžiams. Ar mes esame tokie reikšmingi?"

Dabar, statant patvarius paminklus, atsiranda nauja mada, naudojamas net stiklas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

to taip

to taip portretas
taip, keiciasi, vertybes, zmogiskuma, dvasinguma prarandame is leto, ateina susvetimejimas, vartojimas, saltuma,s abejimgumas laime, tam dar ne visi pasiduoda

kazkada

kazkada  portretas
ir as taip galvojau , bet graziau kapas uzdengtas nors ir pigia danga , nei metrines zoles!

kaip ne akmens,menotyrininke,

kaip ne akmens,menotyrininke, portretas
Nedejau akmens, apsodinau riba bukmedzio gyvatvore, viduj maza kalnine pusaite...tai kaimynai i gyvatvore kisa plastmasinius laistymo butelius, bukmedi lauzo savo kapams puosti, o pusaite is viso pavoge...o aplinkui esantys mediniai paminklai visi liko be metaliniu stogeliu po vienos nakties.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių