Kam priklauso Michelangelo „Dovydas“?

Italijos vyriausybės teisininkai pateikė devynių puslapių dokumentą, kuriame teigiama, jog Michelangelo skulptūra „Dovydas“ neginčijamai priklauso valstybei.

Nesutariama, kam priklauso garsioji renesanso kūrėjo Michelangelo skulptūra „Dovydas“ – Italijos valstybei ar Florencijai, kurioje ši skulptūra eksponuojama.

1504 m. miesto rotušės aikštėje pastatyta skulptūra iki šių dienų yra miestelėn
ų pasidižiavimas. Statula XVI a. pr. turėjo ypatingą politinę reikšmę: tuo metu Florencijos respublika, išvijusi savo vidinius tironus, buvo pasiryžusi priešintis tiek vidaus, tiek išorės priešams. Tikėta, kad maža Florencija gali nugalėti, kaip kadaise jaunas taikus piemuo Dovydas nugalėjo milžiną Galijotą.

Tačiau Silvio Berlusconi vyriausybės teisininkai pavartę senuosius archyvus teigia atradę neginčijamų įrodymų, kad renesanso meistro kūrinys priklauso ne Florencijos miestui, bet Italijai.

„Reikšdamas didžiausią pagarbą Romos teisininkams sakau, kad miestas turi dokumentų, neginčijamai įrodančių, kad statula „Dovydas“ priklauso Florencijai“, – cituojamas Florencijos meras Matteo Renzi.

Minėtame devynių puslapių vyriausybės teisininkų parengtame dokumente aiškinama, kad Italija, o ne Florencijos miestas, yra teisėtas Florencijos respublikos teisių perėmėja. Būtent Florencijos respublika finansavo skulptūros sukūrimą.

„Kai Roma tapo Italijos sostine, 1870-1 dekrete nurodoma, kad miesto rotušė ir viskas, kas joje, priklauso Florencijai, taip pat ir statula. Dokumente parašyta, kad „Dovydas“ yra mūsų“, – argumentavo Florencijos meras.

Italijos vyriausybės teisininkai teigia, kad minėtame dokumente [1870-1 dekrete – lrt.lt] apie statulą nekalbama. Be to, pabrėžia jie, kai 1873 m. „Dovydas“ pradėtas eksponuoti Florencijos Dailės akademijos galerijoje, miestas nepareiškė jokių teisių į skulptūrą, o po metų tuometinis Florencijos meras esą paskelbė, kad „Dovydas“ priklauso Italijos vyriausybei ir atsiuntė sąskaitą Romai už skulptūros perkėlimo darbus.

Skaičiuojama, kad dėl „Dovydo“ skulptūros iš galerijos lankytojų, kurių per metus sulaukiama per 1,5 mln., surenkama maždaug 8 mln. eurų.

Kaip skelbia italų dienraštis „La Repubblica“, pajamos iš lankytojų atitenka vyriausybei. Taip pat vyriausybei atitenka ir kitų Florencijos muziejų pelnas, gaunamas iš bilietų pardavimų. Iš viso tai sudaro 30 mln. eurų per metus, skelbia dienraštis.

Florencijos meras piktinasi, kad Italijos vyriausybė kol kas tik garsiai deklaruoja apie ketinimus skirti pinigų, kad būtų išsaugotas Florencijos kultūrinis paveldas – o realių pinigų miestas esą kol kas negauna.

Neseniai Florencijos meras teigė nusiųsiąs Romai sąskaitą už grafitų, kuriuos ant Florencijos Dailės akademijos galerijos sienos stovėdami eilėje palieka nuobodžiaujantys turistai, pašalinimo darbus. „Valstybė ima pinigus iš turistų, kurie ateina pasižiūrėti [...] „Dovydo“, tačiau to nesutvarko. Miestas turi teisę būti švarus“, – kalbėjo M. Renzi.

Parengta pagal guardian.co.uk ir telegraph.co.ukNAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pirmą kartą surengtoje naktigonėje – šimtai žmonių
  Pirmą kartą surengtoje naktigonėje – šimtai žmonių

  I forte atgijo sena lietuviška tradicija. Čia pirmą kartą surengta naktigonė. Renginiu siekta kauniečius supažindinti su išnykusia vasaros ir ankstyvų rudens naktų tradicija iki aušros pievose ganyti žirgus ar galvijus. ...

  3
 • Žemaičių vyskupystė švenčia 600 metų jubiliejų
  Žemaičių vyskupystė švenčia 600 metų jubiliejų

  Šį savaitgalį Telšių rajone, Varniuose, vyks Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejaus renginiai. ...

  3
 • Kiekvienas kūrinys – žvilgsnis į save
  Kiekvienas kūrinys – žvilgsnis į save

  Šįkart pašnekovė – jaunosios kartos atstovė, aktyvi parodų dalyvė tapytoja Gabrielė Šermukšnytė. ...

 • Dailininkės darbuose atgimsta biblinės istorijos
  Dailininkės darbuose atgimsta biblinės istorijos

  Minint Reformacijos 500 metų sukaktį, Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje atidaryta grafikės Daivos Antinytės darbų paroda "Pagal Bibliją". Šeštąją personalinę menininkės parodą sudaro keturi piešinių cikla...

  2
 • Duonos, sūrio ir medaus – į Rumšiškes!
  Duonos, sūrio ir medaus – į Rumšiškes!

  Vakar vidudienį Lietuvos liaudies buities muziejaus prieigos pakvipo kvietinės duonos raugu, saldžiu varškės sūriu ir liepų medumi – muziejuje po atviru dangumi pirmą kartą surengta  šventė "Tikro skonio dienos". ...

  3
 • Televizijoje debiutuojantis L. Mažylis: lietuvių sutelktumo ir dabar pakanka
  Televizijoje debiutuojantis L. Mažylis: lietuvių sutelktumo ir dabar pakanka

  Naujojo LRT sezono širdimi taps artėjantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimas. O kas geriau gali jį pristatyti šiandien, jei ne lietuvių širdis suvirpinęs profesorius Liudas Mažylis, šįmet Vokietijoje a...

 • Klaipėdos dramos teatras pradėjo naują sezoną
  Klaipėdos dramos teatras pradėjo naują sezoną

  Klaipėdos dramos teatras 82-ąjį sezoną šiemet pradėjo anksčiau, kad spektaklius galėtų pamatyti ir atostogaujantys miesto svečiai. Naujajame sezone – penkios premjeros ir vienas atnaujintas spektaklis vaikams. Sezoną vainikuos tarptautin...

  1
 • Šeši įdomūs faktai apie fotografiją
  Šeši įdomūs faktai apie fotografiją

  Rugpjūčio 19-oji – Pasaulinė fotografijos diena. Daugelis pritars, jog šiandien sunku įsivaizduoti gyvenimą be galimybės įamžinti svarbias akimirkas. Fotografija tapo ne tik meno forma, tačiau ir dominuojančiu informacijos perdavimo &sca...

 • L. Kavaliauskas filme įkūnys Vydūną
  L. Kavaliauskas filme įkūnys Vydūną

  Paveldosaugininkui Laisvūnui Kavaliauskui teko neįprastas vaidmuo, žinomas klaipėdietis filmuojasi dokumentinėje juostoje, kurioje įkūnija filosofą Vydūną. Filmą kuria LRT žurnalistė Edita Mildažytė. ...

 • Svarbūs Lietuvos žmonės – LRT projekte „Gimę tą pačią dieną“
  Svarbūs Lietuvos žmonės – LRT projekte „Gimę tą pačią dieną“

  Trys žmonės gimė tais pačiais metais, tą patį mėnesį, tą pačią dieną toje pačioje šalyje, bet jų gyvenimai pasisuko skirtingomis linkmėmis. Vienas iš jų tapo valstybės vadovu, o kiti du kuria savo paprastus gyvenimus, tačiau su ...

Daugiau straipsnių