Vizuali vieno Kauno tilto istorija

Tiltas įvairiais metų laikais ir rakursais - žiūrint iš už tilto ar virš jo, žvelgiant mistiškai ar siurrealistiškai. Toks Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tiltas matomas Romo Juškelio fotografijose.

Sentimentai Aleksoto tiltui

Šie fotomenininko darbai eksponuojami galerijoje „MJ studija“ veikiančioje parodoje „Viskas apie tiltą.“ Tiltą fotomenininkas fragmentiškai fotografavo visus trisdešimt savo kūrybos metų. „Esu senamiesčio vaikas - užaugau netoli šio tilto. Jis man kelia daug sentimentų. Pro Aleksoto tiltą, kurio kitaip tikrai nevadinsiu, keliskart per dieną praeinu, retkarčiais fotoaparato mygtuką nuspausdamas“, - meninio objekto pasirinkimo motyvus aiškino R.Juškelis.

Ištikimas formų paieškoms juodai-baltoje fotografijoje, fotomenininkas parodoje pateikia staigmeną - šalia dar sovietmečiu sukurtų juodai-baltų fotografijų rikiuojasi spalvoti šių dienų fotolakštai. „Tilto istorija veda mus iš padūmavusios, šiek tiek primirštos juodai-baltos praeities, kurią primena sovietmečiu darytos tilto fotografijos, į ryškią, spalvingą, gyvą dabartį“, - pastebėjo menotyrininkė Aušra Martinkutė. Fotografijose R.Juškelis koncentruojasi į detales. Iš fotolakštų žvelgia sovietinė tilto simbolika, šalia jo atramų sužaliavęs berželis, varvekliais nutįsusi apatinė tilto dalis, praeivių numintos sniego pusnys, virš tilto pakibusi mėnulio pilnatis.

Pilna paradoksų kūryba

Anot kritikų, nekurdamas situacijos ir neieškodamas specialios aplinkos R.Juškelis  pateikia tikrovę pilną reikšmių, simbolių bei metaforų. „R.Juškelio kūryba - paradoksali: iš vienos pusės, jo kūryba pasižymi paprastumu, konkretumu, iš kitos pusės, joje apstu mistikos, siurrealizmo. Sugebėjimas sujungti šias priešingybes atskleidžia individualų Romo kūrybos braižą“, - sakė A.Martinkutė.

„Parodoje matyti tik nedidelė dalis to, ką noriu parodyti. Ateityje ketinu surengti parodą, kurioje matytųsi visa šio tilto istorija. Pradedant archyvine tarpukario medžiaga, per sovietinius laikus pereičiau iki šių dienų“, - kūrybiniais sumanymais dalijosi menininkas.

Per tris kūrybinius dešimtmečius R.Juškelis sukūrė daug įsimintinų fotografijų ciklų, kiekvienam atiduodamas po ketverius-penkerius metus. Beveik visuose darbuose ryškus gimtojo Kauno motyvas. Fotografuojant fortus, prieš daugiau nei dešimtmetį sukurta serija „Apleista tvirtovė“. Architektūriniai miesto motyvai krenta į akis ir ankstesniuose cikluose „Atspindžiai“, „Formos“, „Degantis pasaulis“, kuris sukurtas naudojant paties atrastą techniką - popierių išdeginančias ir naujų spalvų darbui suteikiančias chemines medžiagas.

Architektūra ar žmonės?

„Mėgstu eksperimentuoti. Dabar techniškai eksperimentuoti nenorima, nes tai - kruopštus ir labai ilgas darbas. Reikia daug kantrybės, pinigų ir sveikatos. O dabar norima greitų rezultatų, nieko neaukojant“, - pastebėjo fotomenininkas.

Dažnai žvelgiant į R.Juškelio fotografijas, susidaro įspūdis, jog šiam menininkui architektūra yra įdomesnis objektas nei žmogus. „Mano fotografijose visko yra - ir architektūros, ir žmonių. Tai ir partizanų palaikų perlaidojimas, ir serija apie gaisrininkus, sovietų armijos šauktinius, neįgaliųjų centrą. Iš šių serijų surengus parodą, gali susidaryti įspūdis, kad aš nieko kito nefotografuoju - tik žmones“, - tikino menininkas.

Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografo menininko (AFIAP) garbės vardą pelniusio R.Juškelio kūryba yra įvertinta keliolika kitų apdovanojimų. Prieš metus išleidęs fotografijų albumą „Kauno pasakojimai“ fotomenininkas prisipažįsta: jo archyve medžiagos dar bent trims fotografijų knygoms liko.

Kas? R.Juškelio fotodarbų paroda „Viskas apie tiltą.“

Kur? Galerijoje „MJ studija“ (Rotušės a.1).

Kada? Paroda veiks iki vasario 9 d.

 


Šiame straipsnyje: fotografijaJuškelis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių