Varšuvoje – interaktyvus F. Chopino muziejus

Kompozitoriaus Frederico Chopino muziejus Varšuvoje laikomas interaktyviausiu ir moderniausiu memorialiniu muziejumi Rytų Europoje.

Lenkija eksponatus muziejui rinko daugiau kaip 100 metų, juos perka aukcionuose iki šiol. Per pusantrų metų muziejuje apsilankė beveik pusė milijono lankytojų, praneša LTV „Panorama“.

F. Chopinas gyveno neilgai – 39 metus. Jis sukūrė 60 mazurkų, 16 polonezų, 24 preliudus ir tiek pat etiudų, 17 valsų ir dar apie 15 kitokių kamerinių kūrinių. Ir visus juos galima išgirsti interaktyviame F. Chopino memorialiniame muziejuje.

Muziejus suskirstytas pagal temas – jame septynios salės. Erdvėmis siekta atskleisti skirtingus kūrėjo gyvenimo tarpsnius.

Pirmoje salėje – F. Chopino tėvų ir trijų seserų nuotraukos, interaktyvus žemėlapis, kuriame – gimtasis kompozitoriaus kaimelis ir namai Varšuvoje, kuriuose jis dvidešimt metų gyveno ir kūrė.

Kiekvieną svarbesnį Romantizmo epochos kompozitoriaus gyvenimo įvykį galima peržiūrėti specialiuose interaktyviuose ekranuose. Viena salė skirta jo kūrybai Varšuvoje – čia ne tik muziko užrašai, bet ir pirmųjų koncertų Varšuvoje afišos. Ir F. Chopino laikrodis – jam, dešimtmečiui, dovanotas jo kūrybos gerbėjos Madam Catalani. Beje, jį kompozitorius segėjo ir mirties valandą.  

Kompozitorių salę projektavo architektai iš Milano.

„Šioje salėje mes pristatome visus F. Chopino kūrinius – tai per 22 metus parašyti kūriniai. Juos atlieka patys žymiausi pianistai istoriniais F. Chopino laiko instrumentais. Interaktyviose knygose – partitūros su F. Chopino autografais, bet kurio jo kūrinio virtualios natos“, – pasakoja muziejaus ekspozicijų vadovė Katarzyna Kasica.

Viena salė paskirta saloniniam F. Chopino gyvenimui Paryžiuje. Grafikos darbe ant sienos – kaip atrodė F. Chopino namų salonas, o viduryje salės – išlikęs muziko fortepijonas, stovėjęs namuose Paryžiuje, Vandomo aikštėje. Juo kompozitorius sugrojo paskutinę sukurtą mazurką.

Fortepijonas vienai žiemai buvo pervežtas į Ispanijos Valdemosos vienuolyną, kur F. Chopinas laiką leido su savo mylimąja rašytoja George Sand.

Prancūzijos sostinėje kompozitorius daug koncertavo, tačiau pinigų prasimanydavo ir privačiai mokydamas groti pianinu. Jis buvo vienas brangiausių miesto pedagogų.

Dar kita salė atspindi laiką, kurį muzikas praleido Nohante – Prancūzijos pilyje, priklausiusioje G. Sand. Tarp eksponatų – išlikusi damasto nosinaitė su G. Sand išsiuvinėtais F. Chopino inicialais.

Anot muziejininkų, daugiausia keblumų rengiant ekspoziciją kilo ieškant F. Chopinui priklausančių daiktų – pavyzdžiui, daugelį laiškų sunaikino kompozitoriaus meilužės arba jie prarasti per Antrąjį pasaulinį karą.

Lenkijos valdžia F. Chopino partitūras, etiudus ir kitus daiktus, susijusius su muziko gyvenimu, pradėjo pirkti dar 1899 m. Juos tebeperka iki šiol iš visame pasaulyje vykstančių aukcionų. Žinomo muziko širdis – taip pat tėvynėje. Ji parvežta iš Paryžiaus į Varšuvą, į Šventojo kryžiaus bažnyčią.

Vienintelė salė, kurioje neskamba F. Chopino muzika, – kompozitoriaus mirties kambarys. Pomirtinė kaukė nulieta iškart po to, kai 39 metų kompozitorių pasiglemžė tuberkuliozė. Šalia jos – artimųjų išsaugota rudų plaukų sruoga ir kvietimai į laidotuves.

Romantizmo epochos kompozitoriaus F. Chopino interaktyvus daugialypės terpės muziejus atidarytas prieš beveik dvejus metus.

Jame apsilankė beveik pusė milijono lankytojų.


Šiame straipsnyje: Fredericas ChopinasVaršuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • L. Mažylis atskleidė, į kurią dieną prieš 100 metų norėtų nusikelti
  L. Mažylis atskleidė, į kurią dieną prieš 100 metų norėtų nusikelti

  „Norėtųsi sustabdyti tą akimirką, kuri labiausiai paslaptinga, apie kurią dar nėra nuodugnių atsakymų. Žinote, atsakymų nėra ir istorijos miglose slypi daug kas. Kad ir ta pati Vasario 16-oji yra tam tikra paslaptis“, – sako naujos...

 • Klaipėdos savivaldybei – apdovanojimas už kultūros puoselėjimą
  Klaipėdos savivaldybei – apdovanojimas už kultūros puoselėjimą

  Šiemetiniai "Auksinės krivūlės" apdovanojimai klaipėdiečiams buvo ypač sėkmingi. Miesto tarybos nariui Vytautui Čepui už ypatingus nuopelnus Lietuvos savivaldai, jos plėtrai ir stiprinimui įteiktas "Auksinės krivūlės riterio...

  2
 • Muzikiniame teatre – reveransas lietuviškam baletui
  Muzikiniame teatre – reveransas lietuviškam baletui

  Belaukiant Lietuvos baleto šimtmečio Kauno valstybinis muzikinis teatras kauniečius kviečia į pasimatymą su Lietuvos baleto kūrėjais. Išskirtiniame koncerte bus pristatyta Lietuvos choreografų kūrinių retrospektyva. ...

 • Kaip XIX a. atrodė bajoriškų puotų stalas Lietuvos dvaruose?
  Kaip XIX a. atrodė bajoriškų puotų stalas Lietuvos dvaruose?

  Dvarų kultūros tyrinėtojai teigia, kad to meto stalas smarkiai neatsiliko nuo šių dienų puotų, o kai kurie bajorai išsiskirdavo ypatingai prabangia stalo puošyba, tuo, kad būdavo valgomi 5–6 ar netgi daugiau patiekalų, o per ...

 • Kviečia pasimatyti su D. Kazragyte
  Kviečia pasimatyti su D. Kazragyte

  Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia kauniečius į susitikimą su aktore, rašytoja Doloresa Kazragyte. ...

 • D. Puišys: J. Naujalio konkursas – it prinokęs ir sultingas obuolys
  D. Puišys: J. Naujalio konkursas – it prinokęs ir sultingas obuolys

  Chorai visuomet buvo aktyvūs ne tik muzikinio, bet ir visuomeninio Lietuvos gyvenimo dalyviai. Chorų atliekama muzika skambėjo ir tebeskamba koncertų salėse, dainų šventėse, bažnyčiose, o ir televizijoje, radijuje. ...

 • Ką žiūrėti „Nepatogiame kine“?
  Ką žiūrėti „Nepatogiame kine“?

  Spalio 12–lapkričio 5 d. Vilniuje ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose festivalis „Nepatogus kinas“ jau vienuoliktą kartą pakvies į kino sales, kurios, kaip rodo mūsų patirtis, dažniausiai būna pilnutėlės. Nenuostabu, festiv...

 • Paskelbti geriausi Lietuvos chorai
  Paskelbti geriausi Lietuvos chorai

  Vėlų sekmadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje baigėsi vieno didžiausių chorinio žanro renginių – Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso – finalinis turas. Net dvi dienas dėl pagrindinių konkurso prizų varžėsi 38 ger...

 • Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas
  Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas

  Senas posakis byloja, jog prieš keliaujant pamatyti pasaulio pirmiausiai verta susipažinti su savo apylinkėmis. Šiuo patarimu vadovaujasi vis daugiau lietuvių, kurie trumpoms išvykoms ar ilgesniam poilsiui renkasi keliones po kaimynines...

 • Kultūros ministrė stabdo finansavimą pagal dvi programas
  Kultūros ministrė stabdo finansavimą pagal dvi programas

  Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson laikinai sustabdė lėšų skyrimą pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos bei Kūrybinės veiklos programas, antradienį pranešė Kultūros ministerija. ...

Daugiau straipsnių