T.Manno festivalis atsigręš į dvasios diduomenę (programa)

Liepos 10–17 d. Nidoje vyks  XIV tarptautinis Thomo Manno festivalis, šiemet gvildensiantis dvasios diduomenės temą.

Festivalis užsimojo paliesti aktualius ir jautrius Lietuvos kultūrai klausimus: kuo dabar svarbūs menas ir kultūra, kokia intelektualų atsakomybė šiandienos procesuose?

„Lietuvoje festivalių tikrai daug, ir kiekvienas jų turi savo pobūdį. Net muzikiniai skiriasi muzikos kryptingumu, koncertų skaičiumi, vieta, kurioje jie vyksta. Tačiau T.Manno festivalis skiriasi nuo visų ypatinga festivalio vieta ir organišku įvairių menų jungimu pagrindinei kiekvieno festivalio temai atskleisti. Kasmet ji vis kita, bet visuomet susieta su rašytojo T.Manno kūryba ir mintimis“, – pabrėžė šio festivalio direktorė Lina Motuzienė.

Renginio meno programą kuruoja Vitalija Teresa Jonušienė, muzikos programos kuratoriai - muzikologai Vytautė Markeliūnienė ir Edmundas Gedgaudas, kino programos kuratorius - Paulius Norvilas.

Anot jų, muziką, dailę, kiną, literatūrą ir diskusijas jungiančio festivalio  tikslas –  skatinti kultūrinį dialogą su kitomis šalimis ir kartu inicijuoti skirtingų kartų ir šių šalių kultūrinį bendradarbiavimą, keitimąsi kultūrinėmis patirtimis, plėsti ir propaguoti Lietuvos meną ir kultūrą.

L.Motuzienės žodžiais, Nobelio premijos laureato Thomo Manno vardas ir šiandien simbolizuoja atvirumą pasauliui ir kosmopolitiškumą. Buvusio vasarnamio šeimininko vardas – lyg sinonimas tarptautinei Thomo Manno kultūros centro veiklai. Todėl rašytojas – ne tik vasarnamio šeimininkas, bet ir globėjas, nors ir nesamas, tačiau dvasiškai nuolat juntamas.

Festivalį globojantis ir liepos 12-ąją jo Žodžio programoje dalyvausiantis Prezidentas Valdas Adamkus, sveikindamas dvasios diduomenės temai skirtą festivalį, tvirtino: „Atvirumas ir tolerancija, ištikimybė savo tautų ir visos Europos, visos žmonijos kultūriniam palikimui artina mus prie tos diduomenės, kaip prie nepakartojamo grožio Baltijos horizonto Nidoje. T.Mannas savo darbais ir savo mąstymo elegancija visada buvo ir bus svarbiausias tos diduomenės atstovas, ir tai – didelė istorijos ir lemties dovana Nidai, mūsų kraštams ir mūsų kultūroms, mūsų tautoms ir žmonėms. Tikiu, kad aristokratiška ir kartu labai humaniška rašytojo asmenybės bei kūrybos dvasia ir šiemet globos festivalį Nidoje.“

Muzikinėje festivalio programoje šiemet bus keliaujama per įvairias epochas, tačiau pagrindiniai koncertų akcentai – F.Chopino, R.Schumanno ir V.Bacevičiaus kūryba. Festivalio programoje skambės tradiciniais tapę debiutų koncertas, rečitalis, lietuviškos muzikos valanda. Taip pat laukiama festivalio organizatorių užsakyta lietuvių kompozitoriaus Mariaus Baranausko kūrinio premjera.

Dalyvauti Žodžio programoje pakviesti pranešėjai iš užsienio ir Lietuvos. Jie diskutuos pagrindine festivalio tema, o liepos 17-oji skiriama Thomo Manno bičiulių susitikimui, rašytojo epochai, jo kūrybai ir idėjoms.

Dailės programoje jau antrus metus bus pristatomi XIX–XX a. Nidos dailininkų kolonijos autorių darbai iš privačios klaipėdiečio verslininko Aleksandro Popovo kolekcijos bei bus pasitelktos šiuolaikinio meno formos ir naujos jų pristatymo galimybės.

Festivalio kino programoje ant Urbo kalno vyks žiūrovų jau pamėgtos kino naktys po atviru dangumi.

XIV T.Manno festivalį rengia VšĮ „Thomo Manno kultūros centras“, renginį globoja Prezidentas V.Adamkus ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Jo partneriai – rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus, Goethe’s institutas Vilniuje ir bendrovė „Papyrus Lietuva“.

 

XIV TARPTAUTINIO THOMO MANNO FESTIVALIO „DVASIOS DIDUOMENĖ?“ PROGRAMA

2010 m. liepos 10-17 d.

Liepos 10 d.

19 val. – festivalio atidarymas Nidoje, Savivaldybės aikštėje.

20 val. – festivalio pradžios koncertas Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje – J.S.Bacho, J.Haydno kūriniai, M.Baranauskui festivalio užsakyto kūrinio chorui premjera. Atlikėjai: fortepijoninis trio „FortVio“: Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ingrida Rupaitė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė) ir kamerinis choras „Aidija“ (meno vadovas Romualdas Gražinis)

Liepos 11 d.

16 val. – Žodžio programa: pokalbis su rašytoju Michaeliu Krügeriu (Vokietija) T.Manno memorialiniame muziejuje. Moderatorius Antanas Gailius.

20 val. – F.Chopino muzikos rečitalis Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Atlikėjas: Lukas Geniušas (fortepijonas).

Liepos 12 d.

16 val. – Žodžio programa: susitikimas su Prezidentu V.Adamkumi T.Manno memorialiniame muziejuje. Moderatorius A.Gailius.

20 val. – koncertas „F.Chopinas ir Baltijos kraštų muzika“ Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje – J.Vītols, H.Eller, J.Gruodžio pjesės solo smuikui, violončelei, fortepijonui, O.Narbutaitės „Rudens riturnelė. Hommage á Fryderyk“ (1999) smuikui, altui, violončelei ir fortepijonui. Atlikėjai: Tomas Petrikis (altas) ir fortepijoninis trio „FortVio“.

Liepos 13 d.

18 val. – XIX–XX a. Nidos dailininkų kolonijos kūrinių iš privačios A.Popovo kolekcijos parodos atidarymas Nidos bendruomenės namuose. Parodos kuratorė – Kristina Jokubavičienė.

20 val. – Kamerinio choro „Aidija“ rečitalis, skirtas 20 veiklos metų, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Liepos 14 d.

16 val. – Žodžio programa: susitikimas su leidyklos „Znak“ redaktoriumi  Illg Jerzy (Lenkija) T.Manno memorialiniame muziejuje.

20 val. – R.Schumanno kūrybos valanda Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje – R.Schumanno fortepijoninis kvintetas Es-dur, op. 44, „Arabeska“ fortepijonui, vokalinis ciklas „Moters meilė ir gyvenimas“. Atlikėjai: Sigutė Stonytė (sopranas), Jurgis Karnavičius (fortepijonas), Kauno kvartetas: Karolina Beinarytė (I smuikas), Dalia Terminaitė (II smuikas), Eglė Karžinauskaitė (altas), Saulius Bartulis (violončelė).

22 val. – Kino naktys prie švyturio: „Lernavan“ (rež. Marat Sargsyan, 24 min., 2009 m., Lietuva), „Aš esi tu/You am I“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas, 90 min., 2006 m., Lietuva), „Šeivamedžio žiedas“ (rež. Volker Koepp, 89 min., 2007 m., Vokietija).

Liepos 15 d.

18 val. – parodos atidarymas Virginijos ir Kazimiero Mizgirių menininkų namuose.

20 val. – Lietuviškos muzikos valanda: Vytauto Bacevičiaus ir Graźynos Bacewicz kamerinė muzika Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje: V.Bacevičiaus Poemos fortepijonui, G.Bacewicz Styginių kvartetas Nr.4. Atlikėjai: J.Karnavičius (fortepijonas) ir Kauno kvartetas.

22 val. – Kino naktys prie švyturio: „Duburys“ (rež. Gytis Lukšas, 140 min., 2009 m., Lietuva), „Šviesos tolumoje“ (rež. Hans-Christian Schmid, 105 min., 2003 m., Vokietija).

Liepos 16 d.

20 val. – Koncertas „Amžių sandūros muzika“ Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje: A.Schoenberg „Pragiedrėjusi naktis“ op. 4 styginių sekstetui, R.Strauss Salomės finalinis monologas iš operos „Salome“. Atlikėjai: S.Stonytė (sopranas), J.Karnavičius (fortepijonas) ir Kauno kvartetas.

22 val. – Kino naktys prie švyturio: „Sofija Scholl – paskutinės dienos“ (rež. Marc Rothemund, 116 min., 2004 m., Vokietija), „Vienos dienos kronika“ (rež. Vytautas Žalakevičius, 84 min., 1963 m., Lietuva).

Liepos 17 d.

16 val. – Žodžio programa: susitikimas su T.Manno dienoraščių leidėja Inge Jens T.Manno memorialiniame muziejuje. Moderatorė Ruth Leiserowitz.

20 val. – pabaigos koncertas Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Programoje: H.Purcell opera „Didonė ir Enėjas“ (koncertinis atlikimas). Atlikėjai: solistė Nora Petročenko, kamerinis choras „Aidija“, Kauno kvartetas ir Vaiva Eidukaitytė-Storastienė (klavesinas).


Šiame straipsnyje: festivalisNidathomas mannas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių