Teatras iš Rusijos į Klaipėdą atveš tituluotą spektaklį

Kitą savaitę į Lietuvos uostamiestį užsuks po Europą gastroliuojantis Permės (Rusija) teatras „U mosta“.

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre spalio 9-ąją jis parodys vieną geriausių pastarųjų metų savo spektaklių – airių dramaturgo Martino McDonagho komediją „Luošys iš Ainišmano“.

Groteskiško humoro ir lyrinio sentimentalumo kupiną pasakojimą apie luošio Bilio iš Ainišmano salos vilties ir atradimų kelionę Permės teatras „U mosta“ Rusijoje pristatė 2009-aisiais. Anot teatro kritikų, šis režisieriaus Sergejaus Fedotovo spektaklio pastatymas iki šiol yra etalonas visiems, bandantiems prisiliesti prie genialios M.McDonagho istorijos. Už ištikimybę autoriui, puikiai atskleistą buitinį realizmą ir humorą spektaklio kūrėjams 2010 m. Maskvoje buvo įteiktas Rusijos nacionalinės teatro premijos „Auksinė kaukė“ apdovanojimas.

Spektaklio veiksmas vyksta vakarinėje Airijos dalyje esančioje Ainišmano saloje. Vos pusantro šimto gyventojų turinti mažiausia Airijos Respublikos teritorijoje esanti sala – tradicinės airių kultūros lopšys. Žmonės čia gyvena kaip ir kitur: jie dirba, miega, myli, pykstasi bei linksminasi. Atrodo, nieko ypatingo. Rami ir monotoniška salos gyventojų kasdienybė apsiverčia aukštyn kojomis, kuomet į ją įsibrauna kino filmo kūrėjų komanda iš Amerikos, vadovaujama paties Roberto Flaherty’o. Ainišmano gyventojus ima persekioti iliuzinės svajonės apie Holivudą, į kurį nukeliauti nori visi. Tačiau tai padaryti pavyksta tik luošiui Biliui. Taip Bilis užsitarnauja ne tik bendruomenės nemalonę, bet ir... pagarbą.

„Luošys iš Ainišmano“ – jau ketvirtoji M.McDonagho pjesė Permės teatro „U mosta“ repertuare ir, atrodo, viena sėkmingiausių. Pasak rusų teatro kritiko, meno istoriko bei žurnalisto A.Sokolianskio, Permės teatras rado patį tiksliausią bei  įtikinamiausią M.McDonagho kūrybos „raktą“. „Nuo šiol visi kiti „Luošio iš Ainišmano“ pastatymai gali tik atsispirti nuo didžiųjų Permės teatro atradimų“, – įsitikinęs A.Sokolianskis.

Po spektaklio premjeros Rusijoje „Luošio iš Ainišmano“ kūrėjų komanda surengė pažintinę kelionę į Airijos teritorijoje esančią Ainišmano salą. Iš ten, pasak statytojų, pavyko parsigabenti ne tik daugybę daiktų, kurie kartu su aktoriais nuo šiol „gyvena“ scenoje, bet ir salos gyventojų pasaulio suvokimą, glaudesnį ryšį su kūriniu, gilesnį vaizduojamų įvykių ir situacijų vertinimą.

„Šios istorijos centre iškyla autentiška Airijos lyrika, jos didinga, šventa keltiška praeitis ir istorinių katastrofų, kruvinų dramų, tekusių šiai tautai, pėdsakai, – leidiniui „Auksinė kaukė“ pasakojo režisierius S.Fedotovas. – Būtent todėl spektaklyje jaučiama tiek daug stichijų, susipina jūra, vėjas, sala, amžinybė. Tai pjesė apie amžinus vaikus, apie keistuolius, kuriems, nepaisant visko, svarbiausios vertybės išlieka šeima, namai ir sava žemė. „Luošys iš Ainišmano“ yra ir apie skausmą bei neregėtą mažo žmogaus, gimusio su fizine negalia, užsispyrimą, kuris kiekviename žingsnyje meta iššūkį savo likimui“.

1970 m. gimusio M.McDonagho pjesės jau daugiau kaip dešimtmetį yra statomos žymiausių pasaulio teatrų scenose. Teatro kritikai M.McDonagho pavardę mini šalia tokių airių dramaturgų kaip Bernardas Show, Oskaras Wilde’as, Williamas B.Yeatsas, Johnas Millingtonas Synge’as bei Samuelis Beckettas.

Permės teatro „U mosta“ M.McDonagho komedija „Luošys iš Ainišmano“ – spalio 9 d. 18 val. Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre (Danės g. 19). Bilietai – po 37 Lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių