Tarp nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatų – ir M.Pitrėnas

Šių metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais tapo skulptorius Vladas Vildžiūnas, literatūrologas Kęstutis Nastopka, architektas Eugenijus Miliūnas, dirigentas Modestas Pitrėnas, menininkas Žilvinas Kempinas, scenografas Vitalijus Mazūras.

Skulptorius V.Vildžiūnas įvertintas už viso gyvenimo kūrybą. Jam apdovanojimas skirtas už „modernios nacionalinės kultūros vizijos įkūnijimą ir laisvos dvasios kultūros židinio puoselėjimą“.

Laureatus rinkusi Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija diskutavo, ar šį apdovanojimą skirti jam, ar aktoriui Donatui Banioniui, pirmadienį per spaudos konferenciją sakė komisijos narys, fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas.

„Už visą gyvenimą galimas tik vienas laureatas, tai mes turėjome rinktis. (...) Balsai lėmė V.Vildžiūnui, todėl ir buvo išrinktas. Diskutuota buvo daug ir dėl abiejų kandidatų“, - kalbėjo jis.

Literatūrologui, literatūros kritikui K.Nastopkai premija atitenka už „pasaulinį pripažinimą pelniusios lietuviškosios semiotikos plėtojimą ir literatūros kūrinių suvokimo meną“.

„K.Nastopka - už literatūrologinį ir literatūros kritiko darbą, bet ne už mokslinį darbą mes jį vertinome, o vertinome už kūrinių suvokimo meną, kadangi žmogus labai plačiai žiūri ne tik į literatūrą, bet lygina su kitomis meno sritimis - tai retas atvejis“, - teigė laureatus pristatęs S.Žvirgždas.

Architektas E.Miliūnas apdovanotas už „konceptualių architektūros erdvių suvokimą, už šiuolaikinių visuomenei reikšmingų pastatų sukūrimą“.

„Architektas E.Miliūnas - žinoma, už “Žalgirio„ areną ir Šiaulių areną. Tai yra tikrai modernūs pastatai, kur ne visada paisoma to gryno, primityvaus funkcionalumo - sakykime, ten yra labai įdomiai laiptai padaryti, (...) labai gražiai sujungtas tas pats pastatas su aplinka, surasta erdvių proporcija, plokštumų proporcija - daug dalykų. Aišku, svarbu ir funkcionalumas tokiems objektams“, - kalbėjo fotomenininkas.

Dirigentas M.Pitrėnas pagerbtas už „platų kūrybinį mostą interpretuojant klasikinę ir šiuolaikinę muziką bei lietuviškos muzikinės kultūros sklaidą“.

„Jis labai įdomiai interpretuoja klasikinę ir šiuolaikinę muziką. Dar be to, kad stengiasi skleisti plačiau lietuvišką muzikinę kultūrą - tas irgi labai svarbu“, - sakė S.Žvirgždas.

Vizualaus meno kūrėjas Ž.Kempinas premiją gaus už „minimalistinės šiuolaikinio meno kalbos įtaigą ir jos tarptautinį rezonansą“.

„Jau vien tai, kad užsienyje jo darbas yra šalia P.Picasso (P.Pikaso), aš manau, lemia labai daug“, - teigė fotomenininkas.

Scenografas Vitalijus Mazūras apdovanojamas už „Lėlių teatro virsmą ryškiu Lietuvos kultūros reiškiniu, už kūrybos sąsajas su etnine lietuvių pasaulėjauta“.

„Lėlių teatre jis tikrai padarė perversmą, kuris tapo tikrai visos Lietuvos reiškiniu“, - apie sprendimą premiją skirti V.Mazūrui kalbėjo komisijos narys.

Pasak S.Žvirgždo, premijų vertų laureatų buvo ir daugiau, bet komisijai teko atrinkti šešis, mat premijų gali būti teikiama tik tiek. Be šių apdovanojimų šiemet liko ne tik D.Banionis, bet ir tokie garsūs kūrėjai kaip režisierius Algimantas Puipa, dirigentas Vytautas Miškinis, kurie buvo patekę į pretendentų dvyliktuką.

104 tūkst. litų siekiančios premijos teikiamos kasmet už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų darbus kultūros ir meno srityje arba už ilgametį kūrėjo indėlį į kultūrą ir meną.

Premijų laureatų diplomai ir ženklai įteikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16-osios) proga.NAUJAUSI KOMENTARAI

pabeldimas

pabeldimas portretas
Karšto Komentaro tinklapyje, straipsnio „Lietuvos tikinčiųjų aimanos Popiežiaus nepasiekia“ komentaruose (Google), paskelbta naujausia dieviškoji- dvidešimt aštuntoji (28) Apraiška 2012 m. gruodžio 9 d. Esame raginami pranešti tikintiems ir priminti „Apr. Jn 3.20 Štai aš stoviu prie durų ir beldžiu: jei kas išgirs mano balsą ir atvers duris, aš pas jį užeisiu ir vakarieniausiu su juo, o jis su manimi“.

dar

dar portretas
Tarp laureatų-ir architektas E. Miliūnas.Sveikinimai.

kaunas

kaunas portretas
Nieko prieš, kad premiją gavo Miliūnas, bet aš būčiau už Miškinį, nes vienas dalykas projektuoti areną - o visai kas kita statyti bažnyčias jaunimo sielose - tai tūkstantį kartų sudėtingiau ir svarbiau.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kas Lietuvoje vis dar skaito knygas?
  Kas Lietuvoje vis dar skaito knygas?

  Didėjantys emigracijos mastai – kone opiausia šių dienų Lietuvos problema. Padėties nei kiek negerina ir prasti gimstamumo bei mirtingumo rodikliai. Tai prastos žinios ne tik lietuvių tautos išlikimui, bet ir knygų skaitymo situacija...

  3
 • Parodos lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną
  Parodos lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną

  Nacionalinėje dailės galerijoje veikia neįprasta paroda, kurioje eksponuojami ir meno kūriniai, ir mokslo tyrimai. Viename interaktyvių darbų lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną. ...

 • Du šimtai sekmadienių atlaiduose
  Du šimtai sekmadienių atlaiduose

  Apsivilkęs kaimiečio drabužiais, palikęs dar miegančius vaikus ir žmoną, fotografas Romualdas Požerskis daugiau nei ketvirtį amžiaus važiuodavo į atlaidus. Tikinčiuosius ten vedė troškimas išlyginti nuodėmės paliktus randus. Kas v...

  1
 • Dailyraščio konkurso finale – moksleivė iš Dublino
  Dailyraščio konkurso finale – moksleivė iš Dublino

  Komisija išrinko 35 dailyraščius, kurių autoriai kovo 1 d. susirungs 7-ojo nacionalinio Vinco Kudirkos dailyraščio konkurso „Rašom!“ finale. Šiemet Lietuvos mokslų akademijoje vyksiantis finalas išsiski...

 • Italijoje pavogtą baroko šedevrą rado Maroke
  Italijoje pavogtą baroko šedevrą rado Maroke

  Italijoje pavogtas vieno baroko menininko tapybos šedevras, vertinamas iki 6 mln. eurų, buvo surastas Maroke, penktadienį pranešė Italijos meno policija. ...

  1
 • Nacių pagrobtas paveikslas grąžintas savininkams
  Nacių pagrobtas paveikslas grąžintas savininkams

  Žydų kilmės meno kolekcininkė Hedwiga Ullmann buvo priversta parduoti vokiečių dailininko Hanso Thomoso litografiją „Pavasaris kalnuose“, kai bijodama nacių persekiojimo 1938 m. išvyko iš šalies. Iki šiol paveiks...

 • Palangoje koncertuos argentinietė L. Dahab
  Palangoje koncertuos argentinietė L. Dahab

  Šeštadienį 19 val. „Ramybės“ kultūros centre Palangoje (Vytauto g. 35) koncertuos argentinietė Lily Dahab – dainininkė, kurios balsas, pasak kritikų, „bučiuojasi“ ir „kandžiojasi“, tarsi sirena at...

 • Pompėjoje atvertas skaisčiųjų įsimylėjėlių namas
  Pompėjoje atvertas skaisčiųjų įsimylėjėlių namas

  Pompėja – viena populiariausių vietų Italijoje. Pernai joje apsilankė rekordinis skaičius žmonių – daugiau kaip 3 milijonai. Tačiau retam pasiseka taip, kaip atvykusiems pastarosiomis dienomis – Šv. Valentino dienos proga buvo ...

 • J. Basanavičius šiandien: tatuiruotas reperis, hipsteris ar barzdota varna?
  J. Basanavičius šiandien: tatuiruotas reperis, hipsteris ar barzdota varna?

  Valstybinės šventės su gausiais oficialiais renginiais šiuolaikiniam jaunimui tolimos ir nuobodžios. Kaip istorinius įvykius ir asmenybes „prigydyti“ nūdienoje, sprendžia ir mokytojai, ir kūrėjai, ir leidėjai. Atviruku su tri...

 • V. Anužis: jei gyvenimas tavęs neaplaužo, nieko gero iš tavęs nėra
  V. Anužis: jei gyvenimas tavęs neaplaužo, nieko gero iš tavęs nėra

  Kartais aktoriui trūksta patirties, bet jis turi intuiciją – nebūtina nužudyti savo žmonos tam, kad būtų pajausta herojaus kančia ir atgaila. ...

  1
Daugiau straipsnių